5-6 серпня у місті Джидді (Саудівська Аравія) відбулася зустріч за зачиненими дверима радників з національної безпеки та політичних директорів. На ній було обговорено ключові принципи миру на основі формули миру президента України Володимира Зеленського.
Дводенна зустріч була частиною дипломатичних зусиль Києва на шляху до набуття підтримки не тільки від своїх основних західних партнерів, які виступають за Україну в цій війні, а й від країн глобального Півдня, які не бажають приймати чийсь бік у війні, що впливає на світову економіку.
Значення зустрічі
Важливо відзначити, що подібна зустріч вже мала місце. Перші переговори відбулися у Копенгагені у червні 2023 року. Тоді у них взяли участь 15 країн. Тепер кількість учасників зросла майже до 40.
Окрім країн ЄС, Великобританії та США, учасниками зустрічі були представники БРІКС — Китай, Бразилія, Індія та ПАР, а також інші держави глобального Півдня — Індонезія, Мексика, Замбія та Єгипет.
Українську делегацію очолював керівник Офісу президента Андрій Єрмак
Головним завданням зустрічі в Саудівській Аравії українською стороною називалося представити якомога більшій кількості країн формулу миру президента України Володимира Зеленського. Це була можливість для України поговорити з країнами глобального Півдня безпосередньо та донести свою позицію щодо мирного плану президента Зеленського, який складається з 10 пунктів.
В Офісі президента України зустріч у Джидді називали не просто консультацією, а наступним кроком до імплементації української формули миру.
Президент України висловив сподівання, що переговори призведуть до саміту світових лідерів для затвердження принципів плану врегулювання військового конфлікту, який вимагає повернення Росією всіх захоплених територій України та виведення всіх російських військ. Це той головний пункт, на якому наполягає Україна.
Водночас, вашингтонські аналітики, з якими вдалося поспілкуватися кореспондентові FREEДОМ, зазначили, що очікувати на якийсь прорив від цієї зустрічі не варто. І перемогою для України тут може стати визнання принаймні кількох пунктів формули миру Зеленського. Наприклад, виведення російських військ з території України — це вже важливо і було б справді великим досягненням.
Представників від Росії на зустріч не запрошували. Багато західних аналітиків сказали про те, що Росія не повинна бути присутня, тому що вона не подає сигналів того, що Кремль готовий до дипломатії. Для цього, як мінімум, потрібно припинити вогонь. Але Росія продовжує обстрілювати мирні міста, вбивати цивільних на території українських міст. Тому дипломатія заради дипломатії тут неможлива. Сам Кремль за перебігом зустрічі уважно стежив. Наразі хоче її обговорити з присутніми там учасниками БРІКС.
“Що стосується партнерів БРІКС, які туди були запрошені та поїхали, так, безумовно, є таке розуміння, що за підсумками заходів у Джидді відповідний діалог, відповідний обмін думками між нами та учасниками БРІКС, які там на різних рівнях побували, буде проведено”, — заявив заступник глави МЗС РФ Сергій Рябков.
Багато аналітиків наголосили на важливості участі у зустрічі китайської делегації на чолі зі спецпредставником Лі Хуеєм. За даними видання The Wall Street Journal, Китай, напевно, погодиться на розгляд української формули миру.
“У нас багато розбіжностей, ми чули різні позиції, але важливо, щоб наші принципи були спільними”, — цитує Лі Хуейя The New York Times.
Президент України висловив подяку Саудівській Аравії за надання майданчика для зустрічі.
“Дуже важливо, щоб світ побачив, що від справедливого та чесного припинення російської агресії виграють усі. Звільнення української землі від окупантів означає відновлення повного дотримання міжнародного права та Статуту ООН. Зняти всі загрози, які походять від Росії для української та глобальної безпеки, — значить відновити спокій у міжнародних відносинах та стабільність життя у світі”, — сказав Зеленський.
Розбір експертів
Про те, які очікування було покладено на зустріч у Джидді, і наскільки вони себе виправдали — в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили:
- Михайло Подоляк, радник голови Офісу президента України (ОПУ);
- Олег Шамшур, заступник міністра закордонних справ України (2004–2005 рр.); посол України у США (2006-2010 рр.), посол України у Франції (2014–2020 рр.);
- Володимир Фесенко, політолог;
- Олексій Буряченко, кандидат політичних наук, голова “Міжнародної асоціації малих міст”;
- Ігор Петренко, директор департаменту внутрішньої політики у Міжнародному центрі перспективних досліджень (МЦПД);
- Олексій Полегкий, директор Центру публічної дипломатії.
МИХАЙЛО ПОДОЛЯК: Тільки українська формула миру може бути покладена в основу підсумкових рішень
— Зустріч у Джидді — це вже друга розмова після першої датської у Копенгагені. Це розширення кола за рахунок представників глобального Півдня, нейтральних країн, які мають таки сформувати правильніше бачення того, що відбувається сьогодні в Україні.
Від зустрічі ми очікували фіксації нового світового порядку, в якій у Росії набагато менше суб’єктності та Росія значно менше впливає на ті чи інші процеси. Таким чином, можна буде вийти на якісь формули, які забезпечать цьому світу більш-менш стабільне існування. Тобто повернення до міжнародного права, повернення до правил співіснування різних країн.
Важливе доступне пояснення країнам глобального Півдня нашої позиції.
Позиція України полягає в тому, що якщо ми говоримо про правильний фінал цієї війни, то лише українська формула миру може бути покладена в основу підсумкових рішень. Тому що є поняття суверенітету, є поняття територіальної цілісності.
Україна хоче, щоб цей пункт був базовим, щоб інші країни могли розраховувати на певні гарантії стабільність і правила.
ОЛЕГ ШАМШУР: Результати розмови буде видно пізніше
— Це не переговори про припинення війни, це не мирні переговори, це дуже попередня розмова про важливі для України та для всього світу питання.
Розмова відбувається за зачиненими дверима саме тому, що вони мають дуже попередній характер.
Те, про що конкретно домовилися, ми можемо судити зараз лише за повідомленнями у ЗМІ та заявами тих, хто брав участь у обговоренні, чи представниками тих країн, які брали участь у цій зустрічі. Справжні результати цієї зустрічі ми побачимо та дізнаємось пізніше.
Важливо, що представники України мали можливість прямо розповісти всім делегаціям країн-учасниць про український план миру.
Але ще треба подивитися, наскільки почуте вплинуло на учасників. Там є як наші партнери, наші союзники, так і ті країни, які значною мірою представляють глобальний Південь і займають нейтрально-вичікувальну позицію. Подивимося, як це вплине на їхню поведінку, скажімо, в Організації Об’єднаних Націй.
Вважаю ще більш важливим те, наскільки це вплине на позицію цих країн щодо співробітництва з Росією, яка дозволяє утримувати економіку РФ і економічне життя Російської Федерації на плаву і в деяких випадках обходити санкції.
ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: З’являється можливість розширення широкої коаліції світу на підтримку України
— Це відповідає інтересам Саудівської Аравії, підвищує її міжнародний авторитет, її вплив та показує, що ця країна хоче впливати на покращення міжнародних відносин.
Саудівська Аравія зацікавлена у припиненні війни Росії проти України. Це дуже важливий момент, тому що це дуже впливова країна у мусульманському світі та на Близькому Сході.
Ця зустріч є продовженням переговорів, які розпочалися 24 червня у Копенгагені. Тоді було менше країн, але ініціатива переговорів із країнами глобального Півдня належала країнам “Великої сімки” та Україні.
І в Копенгагені, і в Саудівській Аравії формулу миру президента України Зеленського обговорювали детально за окремими напрямками.
Предметна мета України — через ці конференції вийти на Глобальний саміт світу. Це ще одна ініціатива нашого президента і до цього йде практична підготовка.
Якщо вдасться домовитись, то, можливо, зустріч на найвищому рівні відбудеться вже у Нью-Йорку на полях Генеральної Асамблеї ООН, куди з’їжджаються лідери різних країн світу.
В принципі, дата не така важлива. Важливим є результат. Те, що на ініціативу України та наших партнерів відгукнулося така велика кількість впливових країн глобального Півдня.
Підготовка Глобального саміту світу для того, щоб вирішувати проблеми війни та миру на найвищому рівні, а не лише на рівні політичних радників — це перше, чого ми прагнемо.
Ми розуміємо, що не станеться якогось дива і країни глобального Півдня не перейдуть на наш бік і не засуджуватимуть Росію. Але їхній інтерес до миру, до припинення зовнішньополітичного хаосу, який творить Росія, дуже помітний.
Те, що Китай приєднався, дуже важливо. Таким чином з’являється можливість розширення широкої коаліції світу на підтримку України.
Так, це буде часткова підтримка за всіма позиціями. Ці країни зберігатимуть свої контакти з Росією. Але що дуже важливо, з високою ймовірністю після цієї зустрічі вони спільно можуть посилити тиск на Росію. Зокрема, щоб не було застосування ядерної зброї, щоб було відновлено зернову угоду.
ОЛЕКСІЙ БУРЯЧЕНКО: Швидких результатів не буде
— Давайте прямо скажемо, що зустріч у Саудівській Аравії — це не саміт. Саміт передусім передбачає максимальний рівень участі лідерів країн: президентів чи прем’єр-міністрів. Друге — ця зустріч не передбачає якогось результату у вигляді документів, комюніке, домовленостей. Цього немає нічого. Це комунікаційний майданчик.
Те, що зараз сталося на зустрічі в Саудівській Аравії, насправді важко недооцінити, але деякі цю зустріч переоцінюють у плані швидких результатів. Швидких результатів не буде.
Це справді історична зустріч на полях у Саудівській Аравії, куди задіяні країни глобального Півдня, з якими Україна завжди мала стосунки або натягнуті, або абсолютно практично їх не було жодних. Тому це чудова нагода донести до них нашу позицію — формулу миру.
Ми знаємо, що формула миру Володимира Зеленського починається з глобальних питань, які цікаві всім державам на тлі світового терору держави-терориста і спонсора тероризму Російської Федерації.
Ми бачимо, що війна вже давно має континентальний характер, і її відлуння вже йдуть і на інші континенти, на величезну кількість країн, і величезну кількість людей. Це енергетична безпека, продовольча безпека, ядерна безпека. Це те, чим тероризує весь світ на Путін.
Вже всі чудово розуміють, що якихось альтернативних планів не може бути. Це саме я натякаю на Китай, який просував у свій час свій план миру. І дуже важливо, щоби на одному полі знайшли спільні точки дотику.
ІГОР ПЕТРЕНКО: Це крок до послаблення Росії
— Подібний форум — це такий доробок та крок до ослаблення позицій Російської Федерації на глобальній арені. Оскільки ми зараз працюємо з тими країнами глобального Півдня, які сидять у своїй ракушці і не хочуть залучатись до процесів і думають, що це їх якось обійде.
Ситуацію, яка грає на руку РФ, треба змінювати, оскільки навіть санкційного тиску, який чинить Захід, як ми бачимо, недостатньо. Є низка країн, які допомагають РФ обходити санкції.
Усі 40 країн-учасниць зійшлися на тому, що будь-які мирні ініціативи мають виходити з поваги до територіальної цілісності та суверенітету України. Зустріч у Саудівській Аравії послаблює позиції РФ на світовій арені.
Істерика росіян показала, що зустріч по них б’є. Відсутність РФ у цій події закономірно.
ОЛЕКСІЙ ПОЛЕГКИЙ: Змінюється світовий порядок
— Те, що Китай приїхав на цю зустріч, це велика позитивна новина для України і загалом, я вважаю, для всього світу.
Це показує, що Китай вже не може безпосередньо продовжувати відігравати роль миротворця і при цьому ігнорувати мирні ініціативи, які виходять не лише від України, а й від досить великої кількості країн.
Тут однозначно для України є дуже позитивна динаміка. Якщо на зустрічі у Копенгагені було 15 країн, то наразі це близько 40 країн. Ми бачимо, що окрім Китаю, скажімо, там є Індія, там є Бразилія, ПАР. Це ті країни, які намагалися утримувати такий собі нейтралітет.
Певний порядок світовий змінюється, і Китай не може стати осторонь і сказати, що ми не готові брати участь у мирному вирішенні конфлікту.
Але тут трохи є ніби ложка дьогтю в тому сенсі, що ось це мирне вирішення конфлікту для Китаю поки що йде у фарватері все-таки примусу України до миру.
Основний посил, який представник Китаю там доносив, — це припинення вогню та початок мирних переговорів. Це формула, яка зараз швидше влаштовує Росію, тому що вона, по суті, заморожує конфлікт, вона за замовчуванням дає можливість РФ торгуватися за окуповані території.
Читайте також: Переговори в Джидді: українській формулі миру немає альтернатив (ВІДЕО)