Без участі Росії — формулу миру президента Зеленського обговорять у Саудівській Аравії: погляд із Вашингтона (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Формулу миру президента України Володимира Зеленського обговорять у Саудівській Аравії. Зустріч радників лідерів впливових держав у Джидді відбудеться без участі Росії. Керівник Офісу президента України (ОПУ) Андрій Єрмак заявив, що основою цього плану є виведення всіх російських військ з території України. Також Київ цього тижня розпочав консультації зі США щодо забезпечення гарантій безпеки до завершення процесу вступу України до НАТО, повідомляє FREEДОМ.

Так, українська формула миру та її реалізація — головна тема перемовин у Саудівській Аравії цього тижня. У зустрічі в місті Джидда мають узяти участь високопосадовці з 30 країн, включно зі Сполученими Штатами. Вашингтон ці перемовини називає шансом для держав безпосередньо почути українську сторону.

“Ми, звичайно, підтримуємо цей саміт. Ми давно говоримо про те, що важливо, щоб Україна була лідером у будь-якому потенційному дипломатичному вирішенні цієї війни. Важливо, щоб країни, які ще не чули позицію безпосередньо від України, почули її. Тому ми раді, що на цьому саміті будуть присутні країни для прямого контакту з Україною”, — повідомив представник Державного департаменту США Меттью Міллер.

Вашингтонські експерти впевнені, що сама по собі зустріч у Саудівській Аравії не призведе до завершення війни, але допоможе зробити ще один крок до миру. Посол США в Україні у 2003-2006 роках Джон Гербст звертає увагу на те, що історично країни глобального Півдня мали добрі стосунки з Росією. Але зараз у взаєминах виникають труднощі, і створює їх сам президент РФ Володимир Путін, зокрема блокуванням Чорноморської зернової ініціативи.

“Путінський саміт з африканськими країнами минулого місяця не став перемогою для нього. Тому що кілька країн заявили про те, що необхідно відновити дію Чорноморської зернової ініціативи. Тому в підтримці країнами глобального Півдня Путіна з’явилася нестійкість”, — вважає Гербст.

Увесь світ у режимі реального часу стежить за тим, як Росія б’є ракетами по цивільній інфраструктурі України і вбиває мирних жителів. Фотографії, відео, повідомлення очевидців доступні онлайн. Але цього може бути замало для того, щоб переконати деякі країни, що розвиваються, змінити підтримку Кремля або нейтралітет на засудження війни Росії проти України, впевнена експертка Атлантичної ради США Мелінда Герінг.

“Багато з цих країн мають глибокі відносини з Росією. Кілька африканських держав покладаються на ПВК “Вагнер” для забезпечення своєї безпеки. І це не новина. Таким чином, зв’язки між Москвою і, наприклад, країнами в Африці набагато щільніші, ніж з Україною. Крім того, Росія провела титанічну роботу з проникнення в медіа Африки. Ви можете практично скрізь в Африці знайти російську точку зору на телебаченні. Чи можете ви знайти українську? Ні. І ось у чому полягає велика проблема. Тому, це виклик для Заходу, щоб втрутитися і забезпечити реальний доступ до інформації на всьому континенті. Це дійсно велика проблема. Україна дійсно намагається збільшити свою видимість і посилити свої аргументи в країнах глобального Півдня, але через ці історичні зв’язки і проблеми з медіа, це досить складно”, — сказала вона.

Аналітики, з якими вдалося поспілкуватися кореспондентам, сходяться на думці, що перемогою для України на саміті в Саудівській Аравії вважатиметься визнання країнами глобального Півдня принаймні кількох пунктів мирного плану президента Зеленського. Основна увага на пункті, який говорить: “виведення російських військ і припинення бойових дій”. Цього тижня ж Білий дім заявив, що розпочав перемовини з Києвом про гарантії безпеки України до вступу в НАТО.

“Це продовження спільної заяви про підтримку, яку президент Байден зробив у Вільнюсі разом із президентом Зеленським та лідерами країн G7”, — з коментаря Білого дому телеканалу FREEДОМ.

Саміт у Джидді — це ще одна нагода для української та американської делегації звірити годинники в питанні української та глобальної безпеки перед лицем російської агресії та посилити світову антивоєнну коаліцію.

Читайте також: Висновки щодо путінського терору Китаєм зроблено, — політолог про участь Пекіна у зустрічі в Саудівській Аравії щодо мирного плану України

Нагадаємо, раніше кандидат політичних наук, голова “Міжнародної асоціації малих міст” Олексій Буряченко заявив, що перемовини в Саудівській Аравії — це провісник нової архітектури світової безпеки, яка ґрунтуватиметься на формулі миру президента Зеленського. На цих перемовинах Україна стане ближчою до країн глобального Півдня, Азії, Африки та Далекого Сходу. За великим геополітичним столом у Джидді Україна та країни-учасниці заходу зможуть досягти великого геополітичного прориву.

Прямий ефір