Криза далека від завершення: що відбувається в Нігері після військового заколоту (ВІДЕО)

Акція прибічників держперевороту в Нігері. Фото: ap.org

Нестабільність зберігається в Нігері після військового заколоту та спроби повалення чинного президента Мохаммеда Базумі групою військових із національної гвардії, яка оголосила новим лідером країни Абдурахмана Чіані. Франція та інші держави спішно евакуюють своїх громадян із країни, повідомляє спеціальний кореспондент каналу іномовлення України FREEДОМ у Європі Віталій Сізов.

У неділю, 30 липня, лідери країн Економічної співдружності західноафриканських держав дали бунтівникам тиждень для того, щоб звільнити президента та відновити конституційний лад у країні. Заявили, що інакше готові піти на крайні заходи.

Термін ультиматуму спливає, евакуаційні літаки приземляються в Римі та Парижі, а бунтівники не демонструють бажання йти на переговори. Навпаки, вони заявляють, що Франція у змові з деякими громадянами Нігеру нібито готує удар по президентській резиденції, щоб звільнити законного главу держави.

“Франція за сприяння деяких нігерійців провела зустріч у штаб-квартирі Національної гвардії Нігеру для отримання необхідних політичних та військових дозволів”, — заявив представник армії Нігеру Амаду Абдараман.

Нігер — це колишня французька колонія, тому бунтівники використовують негативне ставлення частини громадян до ексметрополії.

Все це вилилося в мітинг біля посольства Франції у столиці Нігера Ніамей та невдалу спробу його штурму з боку протестувальників. Деякі з них мали прапори Росії. Не дивно, що Франція особливо стурбована безпекою своїх громадян. Повітряний простір закритий, тому евакуацією європейських громадян займаються Міністерство закордонних справ та Міністерство оборони Франції.

“За нашими оцінками, кілька сотень французів бажають поїхати і ясно висловили цей намір. Кілька сотень європейців теж. Як ви знаєте, між європейськими країнами прийнятий прояв солідарності, і якщо інші європейські країни вирішать організувати евакуацію повітрям, що можливо, ми працюватимемо разом, щоб евакуювати тих, хто хоче виїхати”, — повідомила міністерка закордонних справ Франції Катрін Колонна.

Водночас влада США поки не бачить загроз для громадян і об’єктів у Нігері. Але пильно стежить за ситуацією і закликає владу Нігеру забезпечити безпечну евакуацію всіх охочих іноземних громадян. Також у Вашингтоні поки що не бачать ознак відкритого втручання Росії.

“Поки що ми не бачили жодних доказів того, що за цим переворотом стояла Росія, але, звичайно ж, це в характері Росії або групи “Вагнер” — намагатися скористатися нестабільністю в цій чи будь-якій країні Африки”, — прокоментував представник Держдепартаменту США Меттью Міллер.

Попри те, що Нігер є важливим постачальником урану для атомної енергетики Європи, експерти не прогнозують, що нестабільність у цій країні може спричинити серйозні проблеми для енергетики ЄС. У Європейській спільноті з атомної енергії запевняють, що запасів палива вистачить на кілька років роботи. Нігер був важливим, але не єдиним постачальником урану.

“Якщо імпорт з Нігеру скорочуватиметься, безпосередніх ризиків для безпеки виробництва ядерної енергії в короткостроковій перспективі не виникне”, — повідомили Reuters представники Європейської спільноти з атомної енергії “Євратом”.

До того ж Франція залишається одним із головних споживачів товарів із Нігеру, і не на користь бунтівників серйозно погіршувати відносини з цією країною. У Нігері присутні військові контингенти США та Франції. Ця країна займала важливе місце у стратегії боротьби з радикальними рухами у регіоні.

Країни Економічної співдружності західноафриканських держав вже запровадили економічні санкції проти бунтівників, а США та ЄС попереджають про можливе заморожування програм економічного співробітництва. Своєю чергою бунтівники заговорили про зупинення експорту урану та золота.

Ситуацію нестабільності у цій країні може використати Росія. Її бойовики з компанії “Вагнер” вже присутні у багатьох сусідніх державах. Протягом кількох останніх днів ескалації не спостерігалося, і бунтівники відкрили наземні та повітряні кордони з Алжиром, Буркіна-Фасо, Лівією, Малі та Чадом.

З 2020 року перевороти відбулися ще в п’ятьох африканських країнах, окрім Нігеру, це вже згадані Буркіна-Фасо, Малі, Чад, а також Гвінея та Судан. Усі вони входять до зони, яку називають Сахель. Вона розрізає континент із заходу схід. Це зона нестабільності, де високий рівень бідності та активні різні радикальні рухи.

Читайте також: У Нігері стався військовий переворот: реакція світу (ВІДЕО)

Нагадаємо, 26 липня військовослужбовці президентської гвардії заблокували доступ до резиденції президента Нігеру Мохаммеда Базума. ЗМІ повідомляли про спробу держперевороту. 28 липня глава президентської гвардії Абдурахман Чіані назвав себе новим лідером Нігеру.

Переворот у Нігері засудила низка країн світу, зокрема й Україна.

Прямий ефір