Військовий переворот у Нігері став однією з головних тем у світовому порядку денному. У країні тривають заворушення, викликані державним переворотом. У неділю поліції ледве вдалося розігнати мітинг біля Посольства Франції, протестувальники намагалися взяти його штурмом, у декого в руках були російські прапори, повідомляє спеціальний кореспондент каналу іномовлення України FREEДОМ в Європі Віталій Сизов.
Усі ці події викликали негативну реакцію в Парижі. Президент Франції Еммануель Макрон попередив заколотників, що його країна готова втрутитися, якщо щось загрожуватиме її громадянам.
“Той, хто нападе на французьких громадян, армію, дипломатів або французькі бази, побачить, що Франція негайно і непохитно відповість”, — йдеться в заяві Єлисейського палацу в публікації Euronews.
Події в цій західноафриканській країні розвивалися стрімко. 26 липня, буквально за день до старту саміту Росія — Африка в Санкт-Петербурзі, солдати президентської гвардії заблокували резиденцію президента Нігеру Мохаммеда Базумі. І за кілька днів очільник президентської гвардії Абдурахман Чіані оголосив себе новим лідером Нігеру, що був колись колонією Франції.
В оцінці цих подій Європа, США та Африканський союз виявили єдність. Вони не визнають заколотників та закликають звільнити чинного президента.
“Ми єдині в засудженні дій, які відбулися в Нігері, закликаємо до негайного звільнення президента Базума, закликаємо до негайного відновлення демократичного порядку в Нігері”, — заявив держсекретар США Ентоні Блінкен.
Лідери країн Економічного співтовариства західноафриканських держав спеціально зустрілися, щоб засудити дії заколотників. Вони готові піти на крайні заходи.
“У разі невиконання вимог влади протягом одного тижня вжити всіх необхідних заходів для відновлення конституційного порядку в Республіці Нігер. Такі заходи можуть включати застосування сили”, — заявив президент Економічного співтовариства західноафриканських держав Омар Турей.
Країни Європейського Союзу і США попереджають про можливе припинення програм економічного співробітництва в разі, якщо законність не буде відновлено. У сусідніх республіках Малі, а також у Буркіна-Фасо вже кілька років присутні бойовики російської військової компанії “Вагнер”. Там вони підтримують місцеві уряди.
Офіційно Кремль заявляє про своє занепокоєння подіями в Нігері та закликає всі сторони до стриманості, однак у соціальних мережах було опубліковано голосове повідомлення, в якому людина з голосом, схожим на керівника бойовиків “Вагнера” Євгена Пригожина, схвалює переворот у Нігері та називає його здобуттям реальної незалежності. Проте США поки що не мають інформації про участь російських бойовиків у перевороті.
“Досі ми не бачили жодних достовірних ознак причетності Росії або “Вагнера”. Але громадян США, які перебувають у країні, ми знову закликаємо бути уважними, бути обережними. Як я щойно сказала, вчора ми оголосили тривогу”, — сказала прессекретарка Білого дому Карін Жан-П’єр.
Нігер на 15% закриває потреби Франції в урані. У разі поглиблення конфлікту його подальші поставки можуть бути під загрозою, що не є критичною проблемою, але в перспективі може спричинити труднощі для Франції.
Наразі в медіа з’являється суперечлива інформація про нібито арешти міністрів уряду Нігеру та можливі погрози з боку заколотників припинити експорт урану.
Те, що відбувається в Нігері, цілком укладається в традиційну для Росії політику в Африці. На словах Москва виступає з антиколоніальною риторикою, звинувачуючи Європу і США в неоімперіалізмі. Але поки Брюссель, Вашингтон та навіть Пекін воліють працювати в регіоні за допомогою економічних програм та інвестицій, Росія діє в дусі колонізаторів XIX століття.
“Ніхто не зацікавлений у збільшенні російської присутності в Африці. Історія російської присутності в Африці — це про “Вагнера”, це про таємні операції, це про чорні схеми, це про алмази, це про зброю, це про бізнес, підтримуваний спецслужбами Росії. Це не про хорошу історію”, — сказав колишній міністр закордонних справ України (2014-2019 рр.) Павло Клімкін.
І це думки не тільки українських експертів. В січні експерти ООН закликали до незалежного розслідування можливих міжнародних злочинів, скоєних урядовими військами та “групою Вагнера” в Малі. Йдеться про страти кількох сотень людей.
Читайте також: Переворот у Нігері: як тут може бути замішана Росія, розповів Божко