США передадуть Міжнародному кримінальному суду (МКС) докази російських воєнних злочинів в Україні. Про це пише The New York Times (NYT), посилаючись на анонімних американських урядовців. Це — знакове рішення для Вашингтона. Адже досі Сполучені Штати не співпрацювали з МКС, повідомляє FREEДОМ.
Так, за даними NYT, президент США Джо Байден наказав почати передання доказів воєнних злочинів Росії в Україні до Міжнародного кримінального суду.
“Вважається, що американські спецслужби зібрали інформацію, що включає подробиці рішень російських офіційних осіб про навмисні удари по цивільній інфраструктурі України і насильницьку депортацію тисяч українських дітей з окупованої території. Деякі з цих відомостей вони вже передали українським прокурорам, але утримувалися від передання до Гааги”, — йдеться в публікації видання з посиланням на анонімних американських посадовців.
Як пише NYT, глава Пентагону Ллойд Остін був проти рішення президента Джо Байдена, а державний секретар США Ентоні Блінкен і багато видатних законодавців виступали за допомогу суду в розслідуванні. Пентагон чинив опір співпраці з Гаазьким судом через побоювання, що це може відкрити шлях до політизованого переслідування американських військовослужбовців за кордоном. Білий дім відмовився публічно обговорювати конкретні деталі співпраці з Гаагою.
“… Щодо конкретно Міжнародного кримінального суду, то ми не збираємося обговорювати конкретні деталі співробітництва, що відповідає практиці суду, який розглядає запити про співпрацю в конфіденційному порядку”, — цитується офіційна представниця Ради національної безпеки США Едрієнн Вотсон в інтерв’ю NYT.
Ще торік Конгрес законодавчо дозволив США ділитися важливими доказами воєнних злочинів і розвідданими з МКС. Але Пентагон не поспішав скористатися цим дозволом. Водночас адміністрація президента США висловила офіційну підтримку Гаазькому суду після видачі ордеру на арешт президента Росії Володимира Путіна та уповноваженої при президентові Росії з прав дитини Марії Львової-Бєлової.
“Можливо, будуть передані ще якісь дані Сполученими Штатами розвідданих супутникових знімків, які є доказом вчинення таких злочинів, як убивство цивільного населення, ударів по цивільній інфраструктурі. Тому я вважаю, що Сполучені Штати тільки посилять передання ширшої маси доказів. Це, безумовно, — сигнал для Російської Федерації, що з ними з нинішньої вертикалі влади ніхто не домовлятиметься”, — коментує юрист-міжнародник Олег Горбачов.
Багато конгресменів публічно підтримали рішення Білого дому про початок співпраці з МКС. Зокрема, демократ і голова Комітету у закордонних справах в опублікованому листі на ім’я держсекретаря Блінкена закликав адміністрацію Білого дому сприяти розслідуванню незаконної депортації українських дітей. А провідні законодавці в судовому комітеті — сенатор Дік Дурбін і республіканець Ліндсі Грем у спільній заяві підтримали рішення Байдена передати до Гааги докази воєнних злочинів Росії.
“Сполучені Штати роблять усе можливе для притягнення до відповідальності винних у злочинах в Україні. Це необхідно для того, щоб допомогти нашим українським друзям і послати чіткий сигнал Путіну: Сполучені Штати не потерплять цих жахливих злочинів”, — ідеться в публікації NYT.
Поки що Білий дім не оголосив публічно про зміну американської політики щодо сприяння розслідуванню Міжнародного кримінального суду, проте вже почав інформувати про своє рішення членів американського Конгресу, пише NYT.
Читайте також: Спецтрибунал для Путіна: як розробляють метод притягнення до відповідальності всіх, хто винен в агресії Росії проти України (ВІДЕО)
Як повідомлялося раніше, президент США Джо Байден “тихо наказав” уряду розпочати обмін доказами російських воєнних злочинів в Україні з Міжнародним кримінальним судом у Гаазі. Це може свідчити про “серйозні зміни” в американській політиці.