Немає нейтральних прапорів і нейтральних спортсменів, якщо йдеться про Росію. Російський спорт ніколи не був поза політикою — він її продовження, її маніфестація. І це має для себе остаточно зрозуміти міжнародна спортивна спільнота. Таку думку сьогодні, 28 липня, у коментарі телеканалу FREEДОМ висловив радник керівника Офісу президента України (ОПУ) Михайло Подоляк, відповідаючи на запитання щодо відсторонення від Чемпіонату світу з фехтування української спортсменки Ольги Харлан через небажання потиснути руку російській суперниці.
“Тому що спорт це не поза політикою, категорично, спорт — і є політика. Тому що що таке спорт? Це маніфестування державної політики. Тобто спортсмен Росії приїжджає і каже: “Круто, що війна, круто, що ми вирізаємо українських дітей, круто, що ми їх вбиваємо тощо”. І що, що він із білим прапором? Він — російський спортсмен. Тобто, відповідно, це довгий час інвестиції Росії не тільки в спортивні, а й в інші міжнародні організації, призвело до цього парадоксу: не хоче людина з України будь-хто, включно з пані Харлан, тиснути руку сестрі вбивці, який у цей момент вбиває громадян України. Це очевидно? Очевидно”, — сказав він.
Подоляк зазначив, що постає й інше запитання — як взагалі на змаганнях опинилася представниця Росії?
“Навіщо вона там? Щоб що? Щоб світові послати сигнал: одночасно можна вбивати когось, і одночасно можна приходити на ті чи інші змагання і демонструвати таку, знаєте, нахабну модель поведінки. Це друге. Третя складова — напередодні наша галузева федерація поставила до відома Міжнародну федерацію, що ніхто нікому руки не тиснутиме, для цього достатньо просто показати, в цьому разі ми говоримо про шаблю або про рапіру, показати, вниз відправивши, показати, що все, ми закінчили, далі я тебе не знаю. Те, що зробила Харлан. Це було поставлено до відома. І все, що далі відбувалося, це абсолютно виразна, чітко структурована, продумана, банальна операція, яку здійснила Міжнародна федерація під егідою російського суб’єкта на прізвище Усманов. Усе. Зрозуміло, не він сам прописував сценарні речі”, — каже радник керівника ОПУ.
Далі, за його словами, необхідно ще раз порушити питання і перед Міжнародним олімпійським комітетом, і перед міжнародними федераціями, і перед спонсорами, що: “Або ви продовжуєте фінансувати цей спектакль, або ви зупиняєтеся”.
“Тобто ми повинні будемо ще раз і ще раз сказати: спорт — це політика, продовження політики. Якщо ви толеруєте присутність російських спортсменів, значить, ви толеруєте вбивства українських громадян. Тоді, будь ласка, вийдіть і публічно скажіть. Ось Міжнародна федерація фехтування має зараз вийти і сказати: так, нам дуже подобається, коли в Україну стріляють крилатими ракетами і вбивають там громадян, нам дуже подобається, що їх там ґвалтують, нам дуже подобається, що руйнують Одесу тощо. Нехай вони вийдуть і офіційно в пресрелізі це напишуть або дадуть інтерв’ю і розкажуть: так, нам дуже подобається дивитися щоранку зведення про те, скільки громадян України було вбито російськими крилатими ракетами, ми вітаємо це, ми в захваті від цього, ми хочемо, щоб цього було більше. Ось як потрібно з ними. А ми продовжуємо їх толерувати. Ми говоримо: Міжнародна федерація фехтування — нормальна організація тощо”, — розповів Подоляк.
Але, акцентував він, це не нормальна організація, а організація, яка сприяє геноциду українських громадян.
“Просто потрібно речі своїми іменами називати. Світ змінюється. І я думаю, що ця війна якраз і дає змогу поставити всі правильні запитання і домогтися відповідей на них. Ми повинні домогтися відповіді від цієї федерації, умовно кажучи, хто це взагалі? Навіщо вони це роблять?” — резюмував Михайло Подоляк.
Читайте також: РФ робить ставку на руйнування потенціалу України, а багато країн не готові брати на себе відповідальність, — Подоляк
Нагадаємо, 27 липня в 1/32 фіналу чемпіонату світу з фехтування в Італії відбувся поєдинок українки Ольги Харлан і росіянки Анни Смирнової. Харлан перемогла Смирнову з рахунком 15:7.
Нові правила Міжнародної федерації фехтування передбачали рукостискання спортсменів після завершення бою. Харлан виставила вперед рапіру, запропонувавши “стукнутися” зброєю на знак закінчення поєдинку. Смирнова вимагала рукостискання.
У відповідь українська спортсменка пішла з фехтувальної доріжки, а росіянка залишалася на ній ще 50 хвилин, вимагаючи дискваліфікації суперниці-переможниці.
Початковим рішенням Міжнародної федерації фехтування стала дискваліфікація Харлан через відмову потиснути руку російській спортсменці. Але після міжнародного резонансу федерація призупинила своє рішення. Ба більше, глава Міжнародного олімпійського комітету оголосив, що Харлан отримає право виступати на наступній Олімпіаді.
32-річна Ольга Харлан завоювала понад сотню медалей, зокрема “золото” Олімпійських ігор, і є однією з найтитулованіших спортсменок України.