Блеф на межі божевілля: що кажуть експерти про погрози Лукашенка і Путіна на адресу Польщі

Володимир Путін і Олександр Лукашенко. Фото: ap.org

Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко побував із дводенним робочим візитом у Росії. У Санкт-Петербурзі він зустрівся з президентом РФ Володимиром Путіним.

Під час зустрічі Лукашенко зробив кілька заяв щодо приватної військової компанії “Вагнер”, яка зараз розташовується на території Білорусі. Нібито найманці дуже хочуть піти на польські міста Варшаву і Жешув.

Самопроголошений президент загорнув це посилання жартома, проте польська влада вже давно робить реальні серйозні кроки щодо посилення кордону з Білоруссю.

“Напружений” бойовиками Лукашенко

Російський президент уже не раз скандально висловлювався на адресу Польщі. Напередодні зустрічі з Лукашенком, 21 липня, на засіданні Радбезу РФ, Путін знову висловив ідеї про те, що польська влада хоче забрати західні області України і деякі території Білорусі.

На зустрічі 23 липня Путін і Лукашенко вже обговорювали цю тему разом. Лукашенко розповів, що найманці з ПВК “Вагнер “почали напружувати” і “проситися на Захід”.

“Ну, сходимо на екскурсію до Варшави і Жешува”, — процитував Олександр Лукашенко нібито слова найманців.

Лукашенко знову посилався на карти, де цього разу було вказано, як польські збройні сили нібито посилено розміщують озброєння НАТО, напружуючи тим самим Білорусь і особисто самопроголошеного президента.

ПВК “Вагнер” продовжує розміщуватися в Білорусі

14 липня Міноборони Білорусі повідомило, що найманці “Вагнера” вже почали навчання солдатів територіальних військ країни. А 12 липня Міноборони РФ повідомило, що угруповання “Вагнера” передало всю військову техніку і зброю збройним силам РФ.

Будівництво військового табору для найманців у Білорусі розпочалося після того, як його глава Євген Пригожин оголосив збройний похід на Москву 23 червня, але наступного вечора скасував його. За даними російської преси, заколот Пригожина було зупинено внаслідок його переговорів із Лукашенком, який діяв на прохання Путіна. Згодом стало відомо, що Путін зустрівся з Пригожиним і командирами “Вагнера”.

Після спроби заколоту Кремль запропонував найманцям “вагнерівцям” три варіанти: підписати контракт із Міноборони РФ, повернутися додому або виїхати до Білорусі.

На свіжих супутникових знімках компанії Maxar Technologies видно, як розростається табір приватної військової компанії в Білорусі. На фотографіях — десятки фур, сотні легкових машин і вантажівки, розташовані в районі бази “вагнерівців” під Осиповичами.

Польовий табір “вагнерівців” під Осиповичами в Білорусі. Фото: twitter.com/Maxar

Білоруські військові тим часом заявили, що проведуть спільні навчання з “вагнерівцями” на полігоні “Брестський” біля польського кордону.

Ба більше, у ПВК заявили, що новий рекрутинговий центр з’явиться в Білорусі.

Читайте також: Хто такі “вагнерівці” та їхній ватажок — участь в агресії проти України та мета (ВІДЕО)

Дії Польщі

Спільні навчання білоруської армії та ПВК “Вагнер” у польському уряді вважають провокацією. Національний комітет безпеки і оборони Польщі проаналізував можливі загрози, і міністр національної оборони Маріуш Блащак ухвалив рішення перемістити військові формування із заходу на схід Польщі.

“Завдання цих підрозділів тренування, а також стримування потенційного агресора”, — повідомив секретар Комітету з безпеки Польщі Збігнєв Гоффман.

Маріуш Блащак зі свого боку повідомив, що Польща створює саперний батальйон для захисту свого східного кордону.

“Ми дбаємо про безпеку східного флангу. У серпні буде сформовано саперний батальйон. Це ще одна військова частина, побудована нами з нуля, і, запевняю вас, не остання”, — написав міністр у Twitter.

Сайт Міністерства оборони Польщі опублікував репортаж із відвідин Блащаком військової частини в Августові. Це територія Сувалкського коридору, яким можна прокласти маршрут із Білорусі до Калінінградської області РФ по кордону між Литвою і Польщею.

Сувалкський коридор. Інфографіка: warsawinstitute.org

“Крім польських солдатів, сьогодні ми бачимо тут солдатів союзників, зокрема американських, британських, румунських і хорватських, які пліч-о-пліч проводять навчання на північному сході нашої країни — у місці, що є стратегічно важливим із погляду гарантування безпеки Польщі та всього східного флангу Північноатлантичного альянсу”, — сказав Блащак, виступаючи перед військовими.

Коментарі експертів

Про те, яку загрозу несе ПВК “Вагнер” Польщі, перебуваючи в Білорусі, і чи варто розглядати натяки Путіна і Лукашенка серйозно, в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:

  • Володимир Фесенко, політолог;
  • Наталія Радіна, головна редакторка білоруського сайту Білорусі “Хартія’97”;
  • Сергій Грабський, військовий експерт;
  • Лукаш Адамський, доктор історії та політичний аналітик, заступник директора Центру діалогу імені Юліуша Мерошевського (Польща);
  • Пьотр Кульпа, директор програми “Школа міністрів” Київської школи держуправління, колишній секретар Польщі в Парламентській асамблеї НАТО, колишній член уряду Польщі;
  • Анна Красуліна, прессекретарка лідерки білоруської опозиції Світлани Тихановської.

ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: У “страшилок” Лукашенка і Путіна є кілька завдань

— Поки що інформація про “вагнерівців” більше схожа на інформаційно-психологічну спецоперацію. З одного боку, росіянам у суто пропагандистських цілях розповідають, як вони можуть “задати перцю” полякам і литовцям. При цьому не кажуть, що війна може бути з НАТО, а говорять про війну з Польщею і Литвою. Не кажуть, що російська держава не збирається вступати в цю війну, а можуть бути використані для провокацій недержавні військові формування.

Одночасно в такий спосіб намагаються напружити країни НАТО, особливо Польщу, Литву, можливо, частково Латвію, тобто країни, які межують із Білоруссю. Їх намагаються залякати ризиками можливих провокацій, у яких братимуть участь “вагнерівці”.

Разом з тим це тема для торгів із Заходом. Лякаючи, Путін завжди пропонує домовлятися. Це його стиль. Приблизно для цього використовується і тема “Вагнера”, який нібито може піти на “екскурсію”, як сказав Лукашенко, до Польщі.

Але на “екскурсію” до Мінська хочуть піти десятки тисяч білорусів, наприклад, полк Калиновського, який, до речі, воював, зокрема, і проти “вагнерівців” під Бахмутом. Десятки тисяч білорусів і в Україні, і в Польщі готові звільняти свою країну. І якщо для цього з’явиться можливість, зокрема у форматі гібридної війни, вона може спрацювати і проти самого Лукашенка.

Поки що лякають, але про всяк випадок треба бути готовими до ризиків провокації. Про Сувалкський коридор розмови точаться давно. Вони були і 15 років тому в Росії, і торік, коли через санкції виникли проблеми для Калінінградської області — теж були розмови про те, що треба взяти під контроль Сувалкський коридор. Але ніхто навіть спробу не зробив, тому що в РФ розуміють — це війна з НАТО. Але про всяк випадок треба бути готовими до провокацій у прикордонних районах.

НАТАЛЬЯ РАДІНА: Потрібно посилити західні санкції проти режиму Лукашенка

— Чому взялися за Польщу, абсолютно зрозуміло. Тому що через Польщу сьогодні в Україну йде західне озброєння. Польща прийняла на своїй території найбільшу кількість українських біженців, і вона зберігає принциповість щодо Росії в цій війні і наполягає на збільшенні допомоги українській армії. Тому цілком зрозуміло, що у зв’язку з цим пролунали погрози з боку Путіна і Лукашенка.

Багато експертів розглядають це як ІПСО (інформаційно-психологічна операція), як черговий поганий спектакль, просто шантаж, порожні погрози.

Але я б сприймала погрози Лукашенка і Путіна на адресу Польщі досить серйозно. Згадаймо, що напередодні 29 лютого 2022 року багато експертів висловлювали думку, що погрози РФ — не більше, ніж бравада і шантаж. І ми бачимо, чим це все обернулося.

До нападу на Польщу наразі, напевно, усе-таки не дійде, тому що в РФ і Білорусі прекрасно знають, що буде задіяно п’яту статтю статуту НАТО. Але провокації, будь-які диверсії, зокрема й теракти на території Польщі, цілком можливі.

Я думаю, у Білорусі Лукашенку ніхто не вірить. У цій ситуації, як і раніше, більшість населення виступає проти його режиму. Ніхто не вірить ні білоруській пропаганді, ні заявам самого нелегітимного диктатора, який сьогодні утримує владу силою.

Проте є величезне занепокоєння, що на території країни вже перебувають близько 10 тисяч бойовиків. Це злочинна організація. Ми розуміємо, який це контингент. Він несе прямі загрози безпеці цивільного населення. Це, безумовно, призведе і до конфліктів із білоруською армією, і з білоруськими силовиками.

Сьогодні у зв’язку із заявами Путіна і Лукашенка необхідно насамперед реагувати Заходу найжорсткішим чином.

Необхідно посилювати санкції проти режиму Лукашенка за розміщення на території країни злочинної організації. А ПВК “Вагнер” визнана такою багатьма західними державами, включно зі США і Великою Британією.

Гібридну загрозу з території Білорусі щодо Польщі ведуть із 2021 року. У разі, якщо “вагнерівці” сунуться на “екскурсію”, як сказав Лукашенко, до Варшави або Жешува, я думаю, що відповідь буде негайною.

СЕРГІЙ ГРАБСЬКИЙ: Не можна недооцінювати терористичну загрозу “вагнерівців”

— Мене дуже насторожила фраза Лукашенка, що він ледве стримує Пригожина від якихось атак у районі Варшави або Жешува. Це свідчить про те, що ми маємо справу зі спробою створення православного ІДІЛу, неконтрольованої організації за принципом 2014 року — “ні, це не російські війська”.

Тобто якісь відморозки, які не представляють російську державу, діють на території якоїсь країни. У цьому і є загроза. Навіть якщо ми припустимо, що на території Білорусі, за різними оцінками, перебувають від 3,5 тисяч до 8 тисяч “вагнерівців”, не важливо, скільки їх, важливо, що вони є.

Згадаймо, що на території Білорусі створювалися передумови і діяла ситуація кризи, коли мігранти намагалися штурмувати суміжні країни — Литву, Латвію і Польщу.

Під прикриттям “мігрантів” ми не можемо виключити інфільтрацію невеликих бойових груп “Вагнера” на територію сусідніх країн для проведення терористичних актів.

Польща швидко зорієнтувалася і почала посилено готуватися до припинення таких провокацій, спрямовуючи на кордон із Білоруссю додаткові підрозділи поліції і навіть армії. Щоб уникнути провокацій, поляки навіть збираються розгорнути додаткові інженерні батальйони для того, щоб швидко реагувати на такі ситуації.

На території Білорусі знаходиться ядерна станція — поблизу кордону з Литвою. І ми вже маємо приклад Запорізької атомної станції, яка використовується як інструмент шантажу всієї світової спільноти.

У разі демонстративного захоплення цієї станції “вагнерівцями”, які нібито ніким не контролюються, створиться загроза для суміжних країн, зокрема, країн Балтії.

Зокрема, не можна виключати і загрози для України, тому що за 70 кілометрів від білоруського кордону розташована Рівненська атомна станція — теж ядерний об’єкт. Захоплення цієї станції може становити загрозу політичного ядерного шантажу.

Недооцінювати ПВК “Вагнера” з точки зору терористичної загрози жодним чином не можна. Я сумніваюся, що 3 тисячі і навіть 10 тисяч “вагнерівців” можуть становити загрозу для будь-якої з країн НАТО. Але у військовому відношенні загрозу тероризму скасовувати не можна, і до неї потрібно готуватися серйозно.

ЛУКАШ АДАМСЬКИЙ: Польща адекватно сприймає загрози РФ і Білорусі

— Путін і Росія загалом живуть історичним реваншизмом, у країни імперськість — це суть існування. Вони не хочуть бути єдиними на території Європи, хто проводить таку саму політику, і тому намагаються приписати саме ці риси й іншим країнам, зокрема, Польщі, яка була історичним суперником Росії.

Західні землі і ті землі, які Польща отримала від Німеччини у 1945 році, були передані Польщі не з волі Сталіна, а тільки за одностайним рішенням усіх великих держав і самої Польщі. Це була компенсація за агресію проти Польщі, форма репарації, яку Німеччина передала Польщі.

Набагато більше про “вагнерівців” зараз говорять в Україні, зі зрозумілих причин. У Польщі зараз пік сезону відпусток, канікул, і люди насамперед думають про них, а не про якісь погрози Лукашенка, до яких уже звикли.

Наприклад, 13-14 років тому ми отримували інформацію, як Білорусь і Росія проводять спільні навчання з використанням ядерної зброї проти польських міст. Військові вирішили все-таки перекинути більше польських збройних сил у східну Польщу. Звісно, про загрози знають і політики.

Я не бачу нехтування погрозами. Тому що ми розуміємо, що Путін може зробити абсолютно нераціональні дії. Але загроза не відчувається як сильна. Тобто все це сприймають як “страшилку”.

ПЬОТР КУЛЬПА: Європа почувається в безпеці завдяки мужності українців

— Усе вказує на те, що в росіян немає жодних сумнівів з приводу позиції, яку займає Польща у війні РФ проти України. Ми ніколи не говоримо про дружбу з Росією, бо той, хто говорить про дружбу з нею, найбільше втрачають саме у відносинах з Росією.

Зміцнення кордону — це логічний наслідок історій з біженцями у 2020 році та гібридними атаками на політику Польщі.

Ми маємо бути готові до всього божевілля. Але, мені здається, що завдяки Україні більшість європейських народів може себе почувати за безпеку.

АННА КРАСУЛІНА: Білорусь і РФ не готові воювати з НАТО

— Поки що це блеф. Поки Путін і Лукашенко намагаються нагнітати ситуацію, нервувати всіх наших сусідів. Вони керуються логікою: що більше твій ворог нервує і гірше спить, то більше в тебе шансів на поліпшення ситуації.

Інше питання — як буде далі відбуватися ситуація, коли Путін буде остаточно загнаний у кут або, коли відбудуться якісь речі, які покажуть йому, що його дні полічені. Тоді можливі найрізноманітніші кроки. Хороших кроків у нього немає. Тому що і спроба увійти в Польщу, припустимо, зі своєю армією або “вагнерівцями”, що одне й те саме, нічого хорошого йому не несе. Тому що це реальний конфлікт із НАТО, яке прекрасно розуміє, що ПВК “Вагнер” фінансується з російських джерел.

Що таке “Вагнер” зараз? На цю мить вони не мають важкого озброєння і серйозних сил, щоб рухатися в напрямку Польщі. Якщо поміркувати спокійно, наразі небезпеки для Польщі немає.

Путін намагається позбутися “Вагнера” як ненадійної, небезпечної для нього сили. Він викидає його в руки Лукашенка. А самопроголошений президент — радісний, сяючий, як мідний таз.

Але насправді це як передавати один одному гранату без чеки — у кого в руках вибухне? Тому що “Вагнер” зараз — це неконтрольована сила. До цього вона була путінською. Але ми з вами бачили, як вони практично знищили авторитет Путіна і ту саму єдність влади в Росії, на якій усе трималося.

Лукашенко не може контролювати й оплачувати роботу “вагнерівців”. А Путін зараз розмірковує над тим, яким чином він може далі використовувати ПВК “Вагнер”. А якщо не вдасться використовувати, то яким чином нейтралізувати, аж до утилізації.

У Лукашенка з Польщею дуже великі проблеми. У 1991 році Польща і Білорусь стартували приблизно з однакових економічних позицій. У Білорусі було трохи краще. І що ми бачимо зараз — половина прикордонної Білорусі їздить до Польщі і живе коштом контрабанди польських товарів або навіть провезення зі сплатою платежів. Все одно вони живуть із цього, тому що польські товари набагато дешевші. Величезна кількість білорусів там працює, тому що там набагато вигідніше й ефективніше можна працювати. Лукашенко цього не виносить. Він вважає, що вороги його просто оточили.

Якщо хоча б на одну країну НАТО буде скоєно напад, усі країни Альянсу зобов’язані долучитися до відбиття агресії.

Лукашенку дали сигнал: якщо на території Польщі станеться якась провокація, відповідь буде насамперед завдано по Білорусі та по центрах ухвалення рішень. А для “Вагнера” це Росія, яка продовжує платити ПВК, утримувати її за гроші з бюджету Міністерства оборони РФ.

Поки що це блеф. Поки вони не готові до такого самогубства, як війна проти НАТО. Але якщо ми з вами згадаємо початок війни в Україні, тоді теж аналітики та експерти говорили, що це для Росії самогубство. Але вона пішла на це. Можливо, ми недооцінюємо їхню неадекватність? Я сподіваюся, що не до такої міри все погано.

https://youtu.be/EG-WbS51xy0

Читайте також: Які плани у Лукашенка на ПВК “Вагнер” у Білорусі — розбір від Бульби

Прямий ефір