Європейський Союз готовий допомогти Україні експортувати всю сільгосппродукцію, яку вона захоче продати. Про це сьогодні, 25 липня, у Брюсселі (Бельгія) заявив комісар ЄС із сільського господарства Януш Войцеховський, інформує кореспондент FREEДОМ.
За словами комісара, для цього достатньо потужностей сухопутного маршруту експорту — лінії солідарності.
“Ми готові експортувати по лінії солідарності майже все, що необхідно Україні”, — сказав Войцеховський.
Комісар уточнив, що місячний обсяг експорту цією лінією в листопаді 2022 року сягнув 4 млн тонн. Якщо лінія працюватиме з такими ж щомісячними обсягами, то її потужності буде достатньо для вивезення всього, що необхідно.
Донедавна 60% експорту українського зерна та іншої сільгосппродукції здійснювалися по лінії солідарності. У межах припиненої Росією зернової угоди вивозили 40%.
“Ми повинні брати до уваги всі обставини”, — наголосив Войцеховський.
Він зазначив, що зараз немає проблем із транзитом українського зерна, але сухопутний маршрут збільшує його вартість, що може бути вигідно Росії.
“Є ризик, що Росія отримуватиме вигоду, тому що буде дешевше купувати зерно в неї”, — вважає єврокомісар.
На думку Войцеховського, розв’язувати цю проблему треба за допомогою субсидій для підтримки транспорту.
У нинішній ситуації, коли сільгосппродукція Росії не перебуває під санкціями, а Україна має труднощі з логістикою, українське зерно не може бути дешевшим за російське і цю проблему треба розв’язувати.
Читайте також: Боротьба за ринок Африки та спроба розколоти ЄС: цілі зернової кризи РФ назвав міністр сільського господарства Литви
Як повідомлялося раніше, у Кремлі заявили, що не мають наміру більше брати участь у Чорноморській зерновій ініціативі (зернова угода), термін дії якої закінчився 17 липня. Мовляв, умови, які висувала Москва, не виконано.
18-20 липня Росія “підкріпила” свою позицію виходу з угоди ракетним обстрілом інфраструктури Одеського морського торгового порту.
При цьому РФ має намір повернутися в зернову угоду за умови виконання низки своїх умов.
Нагадаємо, 2022 року Чорноморську зернову ініціативу з одного боку підписала Україна з ООН і Туреччиною, з іншого — Росія з ООН і Туреччиною. 17 липня мала відбутися чергова пролонгація домовленостей. Але Росія для цього висунула нові вимоги щодо зниження санкцій, зокрема:
- підключення “Россельхозбанка” до системи розрахунків SWIFT;
- відновлення поставок у Росію сільгосптехніки, запчастин і сервісного обслуговування, що потрапило під західні санкції;
- скасування обмежень на страхування і перестрахування російських суден із зерном і зняття заборони на їхній доступ у порти;
- розблокування зарубіжних активів і рахунків російських компаній, пов’язаних із виробництвом і транспортуванням продовольства і добрив;
- відновлення роботи аміакопроводу “Тольятті — Одеса”.