Проблеми блокування зернової угоди та повернення українських дітей: підсумки тижневої роботи української дипломатії (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Чорне море не належить Росії, тому Україна спільно з Туреччиною та ООН працює над розблокуванням судноплавних шляхів для експорту зерна. Президент України Володимир Зеленський провів переговори з президентом Туреччини Реджепом Ердоганом про відновлення роботи Чорноморської зернової ініціативи. Тим часом у Нью-Йорку на Радбезі ООН глава українського МЗС Дмитро Кулеба закликав змусити Росію повернутися до угоди, інформує FREEДОМ.

Розблокування роботи “зернового коридору” — одне з головних завдань України, наголосив Володимир Зеленський під час свого виступу на Аспенському безпековому форумі. За його словами, Україна і Туреччина ведуть конструктивні переговори, і тільки Росія безпідставно прагне панувати в акваторії Чорного моря.

“Ми шукаємо вихід. Ми зверталися до генерального секретаря ООН Антоніу Гутерріша, я з ним особисто говорив. Я розмовляв із президентом Ердоганом. Обговорюючи цю кризу, ми бачимо певні шляхи виходу. Якщо вдасться нам, вдасться Ердогану, якщо ООН буде ще міцнішою — я думаю, у нас усе вийде”, — сказав президент України.

Після виходу Росії із зернової угоди 17 липня у штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба провів переговори із союзниками. Він заявив, що Росія з низки причин зриває зернову угоду. Зокрема, хоче нашкодити Україні та підняти ціни на світовому ринку продовольства. Тим самим Москва зможе продати дорожче як російське зерно, так і зерно, вкрадене на тимчасово окупованих територіях України.

“Що станеться, якщо Росія вирішить атакувати судно із зерном? Саме це питання розглядається зараз у різних столицях і тут, у штаб-квартирі. Але зрозуміло одне — ситуація не може залишатися такою, яка вона є. Ми повинні знайти альтернативу. І зараз ведуться дуже активні дискусії, зокрема на моїх численних двосторонніх зустрічах, нарадах, які я проводжу тут, про те, як знайти вихід”, — зазначив Кулеба.

Також Дмитро Кулеба закликав держави-члени ЄС до активної спільної роботи над тим, щоб позбавити Росію важелів впливу на український морський експорт. Про це він заявив на засіданні Ради міністрів закордонних справ Євросоюзу.

“Наразі Україна запропонувала ООН і Туреччині продовжити роботу “зернового коридору” у тристоронньому форматі, включно з інспекціями кораблів у Спільному координаційному центрі. Ідеальним сценарієм буде повне припинення російської морської блокади українських портів. Це буде можливо, коли Україна отримає перші ескадрильї винищувачів F-16, які зможуть патрулювати небо і морські шляхи”, — повідомив глава МЗС України.

Загроза глобальній продовольчій безпеці — одна з головних тем зустрічі Дмитра Кулеби з колегою з Пакистану Шахбазом Шаріфом в Ісламабаді. Це перший в історії двосторонніх відносин офіційний візит міністра закордонних справ України до Пакистану. Під час переговорів Кулеба підкреслив, що Україна налаштована залишатися надійним постачальником продовольства на глобальні ринки. За його словами, Пакистан готовий приєднатися до міжнародних зусиль із відновлення Чорноморської зернової ініціативи.

“Завдяки експорту українських зернових Чорним морем з липня 2022 року світові ціни на борошно впали майже на 20%. Водночас вихід Росії із зернової угоди призведе до суттєвого підвищення цін на продовольство, зокрема в Азії. Мільйони життів по всьому світу стали заручниками голодних ігор Кремля. Ми маємо об’єднати наші зусилля, щоб не дозволити Росії використовувати продовольство як зброю”, — заявив Дмитро Кулеба.

Минулого тижня в центрі уваги української дипломатії була й депортація українських дітей до Росії. На дебатах Генеральної асамблеї ООН Дмитро Кулеба закликав держави-члени організації спільно зажадати, щоб Росія негайно надала список дітей, яких примусово вивезли з України до федерації. Зокрема, надати доступ до них представникам міжнародних правозахисних і моніторингових місій.

Також у міністерстві закордонних справ України закликали Генасамблею ООН розпочати розробку нових міжнародних інструментів для покарання за викрадення людей та забезпечення безпечного повернення цивільних заручників.

Прямий ефір