Відновити роботу зернової угоди закликали в Раді Безпеки ООН. Рішення Кремля вийти з договору – черговий шантаж Росії, заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба у штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку. У разі блокування російськими військовими українських суховантажів, під загрозою голоду можуть опинитися насамперед країни Африки та Азії, повідомляє FREEДОМ.
У Кремлі заявили, що не мають наміру більше брати участь у зерновому договорі, термін дії якого закінчився 17 липня. Мовляв, умови, які висувала Москва, не виконано. Нагадаємо, федерація, зокрема, вимагала відновити постачання аміаку через порт в Одесі, а також повторно під’єднати “Россельхозбанк” до міжнародної системи SWIFT. Підкріпила Росія свою позицію виходу з угоди ракетним обстрілом інфраструктури одеського порту.
Робота “зернового коридору” дала змогу не тільки знизити ціни на продовольство у світі більш ніж на 20%, а й забезпечила продукцією 45 країн. 46% відправили в Азію, 12% — в Африку, 40% — у Західну Європу та 1% — у Східну Європу. З липня минулого року Україна експортувала близько 33 млн метричних тонн кукурудзи, пшениці та інших зернових культур. Останнє судно покинуло Україну в рамках угоди вранці в неділю 16 липня. Тепер, єдиним шляхом вивезення зерна з України залишається сухопутний, заявив координатор зі стратегічних комунікацій Ради нацбезпеки США в Білому домі Джон Кірбі.
“Єдиний наявний варіант — це перевозити сушею, залізницею, вантажним транспортом. Звичайно, суходолом зараз перевозять в Україну все. Це важче, менш ефективно”, — зазначив він.
Кірбі запевнив, що США докладуть максимум зусиль, щоб допомогти Україні вивозити зерно, але визнав, що здійснювати транспортування в обсягах зернової угоди буде неможливо. Зі свого боку, президент України Володимир Зеленський закликав Туреччину й ООН продовжити роботу “зернового коридору” в межах Чорноморської зернової ініціативи без участі Росії. Він наголосив, що Київ не укладав жодних угод із Москвою, а домовленість про експорт зерна підписано з Туреччиною та ООН.
“Ніхто не має права руйнувати продовольчу безпеку будь-якого народу, і якщо якась купка людей десь там у Кремлі вважає, що має право вирішувати, чи буде їжа на столах у державах різних: Єгипті чи Судані, Ємені чи Бангладеш, у Китаї, Індії, Туреччині, то світ може показати, що шантаж не дозволено нікому”, — акцентував Зеленський.
Продовжувати роботу “зернового коридору” без гарантій Росії буде складно, але можливо, упевнений міністр інфраструктури України Олександр Кубраков.
“Наша держава ввела страховий механізм, який, ми впевнені, допоможе першим трейдерам, першим гравцям почати таку логістику. Звичайно, ціна такої логістики буде вищою. Що стосується гарантій безпеки, що стосується роботи, то зазвичай багато що залежить від військових і того, яке військове обладнання ми маємо”, — заявив він.
Всупереч російському шантажу, Україна не припиняє шукати нові рішення щодо експорту зернової продукції. Дунайське пароплавство повідомило, що в Україні завантажується найбільше судно для експорту агропродукції річкою Дунай.
“Дунайське пароплавство вперше завантажує судно дедвейтом понад 45 тис. тонн. Останніми тижнями кількома баржевими караванами до Констанци з дунайських портів відправлено 34 тис. тонн ячменю. Наразі триває перевалка продукції борт-борт на морське судно Ali M. Експортна операція здійснюється в рамках єдиної логістичної послуги, яку ми запровадили з минулого року. Дуже важливо, що в умовах припинення відвантаження зернових з одеських портів, Українське Дунайське пароплавство зберегло можливість обробляти великі морські судна”, — йдеться в повідомленні Українського Дунайського пароплавства в Telegram.
Нагадаємо, у травні дунайські порти перевантажили понад 3 млн тонн, що стало абсолютним рекордом для портів.
Читайте також: Продовольчий шантаж Кремля підігріває ситуацію з голодом в Африці, — експерт
Нагадаємо, зберігати “зерновий коридор” у співпраці лише з ООН і Туреччиною без гарантій безпеки від РФ значно складніше. Таку заяву зробив віцепрем’єр-міністр із відновлення України — міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков