Озброєння, засоби протиповітряної оборони, боєприпаси та бронетехніка для України від країн-союзників — такі результати 14-ї зустрічі у форматі “Рамштайн”, яка відбулася 18 липня. Крім того, Україна розвиватиме ІТ-коаліцію зі своїми партнерами. Обговорювали й питання розмінування.
Подробиці зустрічі
Засідання представників країн-партнерів України у форматі “Рамштайн” цього разу відбулося по відеозв’язку. На порядку денному серед іншого — захист неба над мирними українськими містами та оборона повітряного простору на фронті. Так, 800 млн доларів, які раніше виділили в США на військову допомогу Україні, витратять на закупівлю артилерійських, високоточних авіаційних боєприпасів, снарядів для HIMARS і озброєння протиповітряної оборони, наприклад, ракети Patriot (“Петріот”).
Експерти припускають, що до нового пакету допомоги можуть бути включені дрони Phoenix Ghost. А ось видання Reuters пише про те, що Україна отримає протибезпілотні системи австралійського виробництва, а також радари, датчики і системи аналізу.
Крім того, США планують закупити для України засоби протиповітряної оборони VAMPIRE.
“Зараз не час сповільнюватися. Сполучені Штати і наші союзники, і партнери перевернули гори, щоб забезпечити Україну критично важливими системами ППО, боєприпасами і багатьом іншим. Підбиваючи підсумки зустрічі, я вдячний усім нашим союзникам і партнерам за їхню прихильність і їхню ясність. Ми також обговорили плани нарощування виробництва боєприпасів як на національному, так і на багатонаціональному рівнях, включно з важливою ініціативою ЄС виробляти більше боєприпасів”, — заявив міністр оборони США Ллойд Остін.
Військова допомога, обіцяна союзниками, поставляється в Україну в найкоротші терміни. Наприклад, через тиждень після того, як на початку липня президент Джо Байден оголосив про новий пакет допомоги для Києва, частина її вже встигла прибути. Зокрема, касетні боєприпаси.
Нідерланди, Люксембург і Бельгія найближчим часом поставлять Україні партію гусеничних бронемашин М-113. Техніка буде оснащена дистанційно керованою системою озброєння, на неї можна буде встановити кулемети. США в короткостроковій перспективі нададуть додаткові машини бойової піхоти Bradley і Striker. А ось Данія і Нідерланди продовжують навчання українських пілотів на F-16. Про те, коли винищувачі з’являться на полі бою, у Пентагоні поки що мовчать.
Триває і навчання українських військових закордоном. Міжнародна коаліція вже підготувала 17 бригад для контрнаступу. А це — 63 тисячі військових. За заявами міністерства оборони США, країни-союзники продовжать допомагати Україні всім необхідним на шляху до перемоги.
На зустрічі продовжили обговорювати створення двох нових коаліцій — ІТ та протимінну. За ці ініціативи глава українського Міноборони Олексій Резніков подякував колегам із Люксембургу, Естонії та Литви.
“Пріоритет: постачання зброї та обладнання, терміново необхідних для звільнення території України. Фокус: ППО, боєприпаси і броня. Нові ініціативи!”, — написав Резніков у Twitter.
Коментарі експертів
Чи задоволені в Києві черговим засіданням партнерів з питань оборони України? Вирішення яких питань стало першочерговим на зустрічі “Рамштайн-14”? На ці та інші запитання в ефірі FREEДОМ відповіли:
- Михайло Подоляк, радник голови Офісу президента України;
- Микола Маломуж, генерал армії України, екскерівник Служби зовнішньої розвідки;
- Валерій Рябих, директор із розвитку інформаційно-консалтингової компанії Defense Express;
- Юрій Ігнат, речник Командування Повітряних сил України.
МИХАЙЛО ПОДОЛЯК: Системи ППО буде посилено
— На цьому етапі нам необхідно кілька ключових інструментів. Про них іде розмова, зокрема на “Рамштайні”.
Насамперед — це далекобійні ракети. Їх має бути більше з урахуванням накопиченого ресурсу і резервів на окупованій території Росії.
Друге — потрібні спеціальні засоби для розмінування. Росія замінувала всю лінію фронту як таку з глибиною мінування до кількох десятків кілометрів на окремих напрямках.
Необхідні додаткові елементи ППО. Росія щоночі обстрілює наші міста. Захистити територію необхідно не тільки по лінії фронту і не тільки об’єкти військової інфраструктури. Ну і, звичайно ж, обов’язково повертаємося до ключових елементів на даному етапі — це бронетехніка.
Залишається за дужками, що за замовчуванням завжди головний переговорний трек — це снаряди різної потужності та авіація різних видів. Не тільки F-16. Росія домінує в повітрі досі по лінії фронту. Ці питання потрібно вирішувати і прискорювати. “Рамштайн” на це заточений.
Результати, як завжди, позитивні. “Рамштайн” дає змогу оцінити події, що відбуваються і на лінії фронту, і з погляду тактики та стратегії РФ. Відповідно, результати “Рамштайн” очевидні для нашої протиповітряної оборони. Вона буде істотно посилена, безсумнівно.
З огляду на те, що Росія щомісяця використовує ракети тих чи інших різновидів, дрони для атаки на цивільне населення, системи ППО будуть посилені.
Знову ж таки необхідно буде прискорено поповнювати боєзапас для того, щоб можна було збільшувати інтенсивність контрбатареї, інтенсивність обстрілу дальніх позицій росіян. Усі ці основні параметри обговорювалися.
Проведено аудит необхідних коштів, додатково обговорювалася логістика ремонту, постачання комплектуючих до бронетехніки. Партнери тепер набагато глибше розуміють проблематику війни та ресурсного забезпечення української армії.
МИКОЛА МАЛОМУЖ: “Рамштайн” провів черговий аудит
— Найголовніше, що країни-учасниці формату “Рамштайн” постачатимуть озброєння, техніку і боєприпаси Україні до того моменту, поки ми не переможемо на полі бою. А наповнення цієї обіцянки, звісно, відпрацьовується за закритими дверима.
Проведено ревізію всіх попередніх зустрічей у форматі “Рамштайн” — що саме поставлено, що ще потребуватиме постачання, які є проблеми в нас у наступальних операціях. Це і системне розмінування, і заміна, ремонт бронетанкової техніки.
Дуже актуальне питання — яку зброю направляти проти великої живої сили. У РФ, звісно, перевага велика за кількістю бойовиків — не так підготовлених і мотивованих, але їх багато. Для того, щоб це робити і не тільки попереджувати контратаки, а також бити по резервах, потрібні інші типи боєприпасів.
У ситуації, коли мінні поля по 6-10 кілометрів завглибшки або, наприклад, є три лінії оборони, Україна повинна мати системи, які дають змогу на відстані розміновувати територію.
ВАЛЕРІЙ РЯБИХ: Україна отримала ефективні далекобійні ракети
— “Рамштайн-14” був присвячений питанням посилення, з одного боку, протиповітряної оборони, а з іншого боку, посилення ударних спроможностей, своєчасного постачання озброєння і боєприпасів, необхідних для вирішення завдань на полі бою.
Поставки далекобійних ракет SCALP, які є аналогом британських Storm Shadow, були отримані ЗСУ раніше і вже ефективно використані для знищення важливих цілей противника, зокрема і командних пунктів, і складів боєприпасів.
Те, що саме Франція оголосила про постачання цих ракет, свідчить про скоординовану роботу наших партнерів. Найімовірніше, первинний запас, який було поставлено з Великої Британії, було використано ЗСУ, і йому на зміну приходять французькі ракети. Не слід виключати, що за ними підуть і інші рішення.
Британія завжди йшла попереду рішень наших партнерів, виступаючи тараном, перевіряючи на стійкість і російську пропаганду, і психіку тих, хто сидить у Кремлі. Я думаю, що зараз якраз ухвалюється рішення про передачу ракет ATACMS. Їхнє швидке використання, яке обов’язково виникне за цим, має призвести до зміни картинки на полі бою.
ЮРІЙ ІГНАТ: Ми повинні протистояти окупанту в повітрі
— У нас довгий час не було крилатих ракет, а в Росії вони були весь час. Тепер у нас вони з’явилися, а в Росії є проблема з дефіцитом високоточного, далекобійного озброєння. Як каже Путін, будь-хто може купити в будь-якому “Воєнторзі”. Ось для нас “Воєнторг” буде поставляти все більше і більше. Думаю, країни Заходу вже прекрасно розуміють, що таке Росія і як з нею боротися — надати Україні більше озброєння.
Ми розраховуємо на надання більшої кількості боєприпасів, ракет Storm Shadow, SCALP, TAURUS. Але хай там як, нам потрібен все одно літак — нікуди не дінешся. Нам потрібні F-16, і тоді все це озброєння буде в рази ефективнішим.
Якщо протидронові рушниці зможуть ефективно працювати і вони будуть у достатній кількості для військ на передній лінії, це допоможе зберегти багато життів. Тому що навіть дрони квадрокоптерного типу несуть загрозу, скидаючи звичайну гранату.
Ситуація в повітрі така, що противника там дуже багато: безпілотники, літаки А-50 та Іл-22, винищувальна авіація — Су-35, тактична авіація для безпосередньої підтримки військ – Су-25 і вертольоти. Противник має величезну перевагу в авіації. Тому протистояти цьому на окупованих територіях потрібно тільки посилюючи наземну ППО сучасними засобами дальнього радіуса дії, такими як Patriot. Далі це все має бути підтримано з повітря такими літаками, як F-16. І ця модифікація не повинна поступатися тому ж Су-35.
Для того, щоб забезпечити успішні наступальні дії наших військ, потрібно завоювати перевагу в повітрі. Потрібно саме на окупованих територіях відігнати російську авіацію подалі від наших кордонів і тим самим перешкоджати ударам керованих авіабомб та іншим озброєнням.