Особливі стосунки Ердогана і Путіна — між Туреччиною і Росією виникли розбіжності (ВІДЕО)

Реджеп Ердоган і Володимир Путін. Фото: РБК

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган чекає на зустріч із президентом РФ Володимиром Путіним у серпні. Про це він заявив на саміті НАТО у Вільнюсі. Однією з головних тем перемовин стане подальший обмін полоненими і зернова угода. Однак Кремль поки що не поспішає підтверджувати зустріч. Розбіжності двох країн викликало рішення Ердогана зняти вето на вступ Швеції до НАТО. Також Анкара, на прохання Києва, повернула до України командирів полку “Азов”. У відповідь у Кремлі зажадали внести Туреччину до списку “недружніх” держав. Разом із цим Росію і Туреччину пов’язують тісні торговельні зв’язки, повідомляє FREEДОМ.

Туреччина має “особливі” відносини з російським диктатором Володимиром Путіним. Про це заявив президент Ердоган в інтерв’ю CNN. Про важливість цих зв’язків для обох сторін свідчить статистика турецького експорту в Росію. За 2022 рік він різко зріс із майже 6 млрд до більш ніж 9 млрд дол. Туреччина — один із так званих “притулків” російських капіталів і центрів постачання товарів, вважають аналітики Bloomberg. А щодо санкцій проти Росії Туреччина переслідує свої національні інтереси.

“Ми не на тому етапі, коли можемо ввести санкції проти Росії, як це зробив Захід. Ми не пов’язані санкціями Заходу. Ми — сильна держава, і у нас позитивні відносини з Росією”, — сказав Ердоган в інтерв’ю CNN.

Також Путіна і Ердогана об’єднувало прагнення кинути виклик домінуванню Заходу. Після перемоги Ердогана в президентських виборах у травні Путін поспішив привітати турецького лідера, назвавши його “дорогим другом”. А коли російський диктатор зіткнувся з повстанням найманців ПВК “Вагнер” і це стало одним із найсерйозніших викликів його владі, президент Ердоган нібито висловив Росії свою “повну підтримку”.

Однак, як пише The Washington Post, зараз Туреччина змінює курс на зближення з Європою та США. Про це свідчить теплий прийом президента України Володимира Зеленського в Стамбулі.

“Ми заявляємо на всіх платформах про нашу підтримку територіальної цілісності, суверенітету і незалежності України. Ми на практиці продемонстрували нашу солідарність з Україною, надаючи конкретну допомогу в політичній, економічній, гуманітарній та технічній сферах”, — запевнив президент Туреччини.

Ердоган також висловив підтримку Україні на шляху до НАТО. А рішення президента Туреччини схвалити вступ Швеції до Альянсу і звільнити групу командирів, які обороняли Маріуполь, стало серйозним ударом по Москві. Обурення Кремля викликало також підписання угоди про співпрацю України і Туреччини в стратегічних галузях, включно з виробництвом безпілотних літальних апаратів.

“Туреччина поступово і неухильно продовжує перетворюватися з нейтральної країни на недружню”, — заявив голова Комітету Ради Федерації Федеральних зборів Російської Федерації з оборони і безпеки Віктор Бондарєв в інтерв’ю російським ЗМІ.

Росія вимагала пояснень від Туреччини. У відповідь отримала категоричну відповідь. За словами Ердогана, жодних домовленостей із Росією цим рішенням Анкара не порушила.

“Ми звільнили шість командирів, які обороняли “Азовсталь”. Спочатку, звичайно, були деякі заяви з боку Росії, але потім, коли вони дізналися про обставини, ситуація увійшла в позитивне русло. Я думаю, що в серпні у нас відбудеться особиста зустріч із Путіним”, — сказав Ердоган.

Водночас у Кремлі заявили, що вже немає жодної впевненості в тому, чи відбудеться ця зустріч. Як пише New York Times, між Москвою і Анкарою також немає впевненості і в подовженні зернової угоди. Після 11-годинних перемовин сторони так і не дійшли згоди. Хоча раніше президент Туреччини виступив за подовження зернової ініціативи.

“Ми згодні з тим, що чорноморський “зерновий коридор” має бути розширено. Пан Гутерріш з ООН також надіслав листа пану Путіну. Я сподіваюся, що завдяки цьому листу і спільним зусиллям — нас і Росії, “зерновий коридор” буде розширено”, — прокоментував Ердоган.

За словами економіста і політолога з Університету Дьюка Тимура Курана, останні події в зовнішній політиці Туреччини можуть стати причиною розриву тісних відносин з Росією. Кремль дорожить своїми зв’язками з Ердоганом, проте групи російських еліт, які завзято підтримують війну, непередбачувані і відчувають неприязнь до Ердогана.

Читайте також: Путін подовжить зернову угоду, інакше Ердогану доведеться приєднатися до санкцій проти РФ, — думка

Нагадаємо, на думку директора Центру близькосхідних досліджень Ігоря Семиволоса, Росія може на словах погрожувати чимось президенту Туреччини Ердогану, але обставини, що склалися, не дають їй змоги робити різких рухів.

Прямий ефір