Ситуація з правами людини зараз у Білорусі важка, її можна порівняти зі становищем людей на окупованих Росією українських територіях. Таку думку сьогодні, 16 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив юрист Народного антикризового управління Білорусі Михайло Кирилюк.
“Згідно з міжнародним рейтингом World Justice Project (WJP), Білорусь — третя з кінця за верховенством права. Ми обганяємо такі країни, наприклад, як Афганістан. Ще 2020 року ОБСЄ заявила, що тут у нас настав правовий дефолт. Найближча аналогія — це ситуація з правами людини на окупованих Росією територіях України”, — сказав він.
Наразі білоруські правозахисники лише можуть у приватному порядку збирати докази для якихось майбутніх процесів.
“Оскільки поки при владі Лукашенко, жодні глобальні зміни неможливі. Щоб змістити цей режим, потрібно синхронізувати санкції, які були введені проти Росії. Бо Білорусь стала офшором обходу санкцій, які накладені на Росію. І таким чином зберігаються фінанси на підживлення і режиму Лукашенка, і режиму Путіна. Режим Лукашенка тримається тільки на російських військах і російських грошах, це факт. Тому ми потребуємо будь-якої допомоги, щоб звільнити всіх білорусів, які зараз сидять у в’язницях. І я боюся, що звернення до правозахисних організацій — це не те, що нас врятує”, — розповів юрист.
За словами Кирилюка, сьогодні у білорусів залишився тільки один варіант врятуватися від репресій режиму Лукашенка — виїхати за кордон.
“З моменту, коли Лукашенко захопив владу 2020 року, спостерігається максимум людей, які покинули Білорусь за останні 30 років. Це відбувається саме тому, що це єдиний спосіб у багатьох випадках зберегти своє життя і свободу. Це як і з окупованими Росією українськими територіями. От що б ви насамперед порадили українцям, які залишилися там? Ну, напевно ж, не звертатися до правозахисних організацій, а саме постаратися виїхати”, — пояснив правозахисник.
Читайте також: Переслідування за лайки, затримання майже щодня — під домашнім арештом у Білорусі тримають десятки людей (ВІДЕО)
Нагадаємо, міжнародними організаціями в Білорусі політв’язнями офіційно визнано близько 1 500 осіб. Але білоруські правозахисники кажуть, що насправді ця цифра може сягати 5-10 тис. осіб. За даними Єврокомісії, після протестів через президентські вибори 2020 року з країни виїхали приблизно 250 тис. осіб.
Читайте також: Репресивна машина Лукашенка жорсткіша, ніж путінська — думка