Переслідування за лайки, затримання майже щодня — під домашнім арештом у Білорусі тримають десятки людей (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

У Білорусі за незгоду з владою під домашнім арештом перебувають десятки людей. Це і громадські активісти, і правозахисники, і журналісти. Їм забороняється виходити з дому, користуватися інтернетом, і взагалі контактувати з людьми. І все це — до винесення вироку, інформує FREEДОМ.

Близько п’яти перевірок на день, іноді — кілька разів за ніч. Так у Білорусі чинять психологічний і фізичний тиск на правозахисників та активістів.

Юрист колишнього кандидата на пост президента Білорусі Віктора Бабарика, Ілля Салей, пробув під домашнім арештом майже пів року, повідомляє видання “Настоящее время”. Його затримали 9 вересня 2020 року і звинуватили в “закликах до дій, спрямованих на заподіяння шкоди національній безпеці”.

“Мені було повністю заборонено виходити з квартири, що буває вкрай рідко, адже навіть у СІЗО передбачена прогулянка. До мого випадку про подібне я ніколи не чув. Мені також було заборонено користуватися телефоном та інтернетом, бачитися з друзями і родиною. З урахуванням того, що у квартирі я жив один, це була фактично повна ізоляція”, — розповів Ілля Салей журналістам.

У квітні 2021 року його випустили під заставу. Розуміючи, що переслідування триватимуть і надалі, Салей вирішив покинути Білорусь.

Правозахисник Сергій Дроздовський теж провів під домашнім арештом близько пів року. Його затримали в лютому 2021-го за обвинуваченням у “шахрайстві”. Нібито Дроздовський на гроші Представництва ООН у Білорусі надавав правову допомогу учасникам протестів після виборів Лукашенка. Сергій відбував домашній арешт у своїй кімнаті в гуртожитку.

“У постанові про запобіжний захід зазначалося, що мені дозволялося спілкуватися тільки з дружиною і дітьми. У мене немає дружини і дітей. Дозволялося говорити тільки зі слідчим по стаціонарному телефону. Але у мене не було стаціонарного телефону”, — поділився Дроздовський.

Активіст із Бреста Андрій Шарендо провів під домашнім арештом приблизно місяць, але просто перед судом йому вдалося втекти. Його затримали 31 травня 2021 року і звинуватили в наклепі на Олександра Лукашенка.

Дружина активіста Поліна Шарендо-Панасюк зараз відбуває покарання у виправній колонії. За даними видання “Вясна”, за останні 10 місяців її протримали в ув’язненні 180 днів. У колонії жінка вирішила відмовитися від білоруського громадянства, після чого Шарендо-Панасюк відправили на психіатричну експертизу.

“Вона не визнає повністю легітимність цієї влади. Навіть там, у в’язниці, Поліна продовжує боротьбу з тоталітарним режимом у вигляді громадянської непокори”, — розповів чоловік політичної ув’язненої.

Дії режиму Лукашенка щодо інакодумців у Білорусі в Організації Об’єднаних Націй назвали злочином проти людяності.

Публікації в соцмережах, репости і лайки — кожна дрібниця може стати приводом для арешту. Експерти вважають, що білоруси наразі не можуть повалити режим диктатора.

“Вони самі не можуть організуватися. Сьогодні навіть змову проти Лукашенка організувати може тільки ФСБ. По-іншому ніяк, тому що своїх Лукашенко контролює. Усе тримається на страху”, — каже засновниця групи “Хватит бояться!” Тетяна Мартинова.

Затримання за політичними мотивами в Білорусі відбуваються майже щодня, зазначають експерти.

В одній із в’язниць за нез’ясованих обставин помер політв’язень — відомий художник Олександр Пушкін. Нещодавно громадянина Польщі засудили до трьох років колонії за образу Олександра Лукашенка, повідомляє “Вясна”.

Посилення білоруською владою кримінального законодавства дає зворотний ефект: за два роки до списку “екстремістів” внесено понад 3 тис. нових прізвищ.

Читайте також: Режим Лукашенка продовжує боротися з народом Білорусі — деталі (ВІДЕО)

Нагадаємо, раніше в ООН заявили, що ситуація з правами людини в Білорусі катастрофічна, і вона тільки погіршується. Режим самопроголошеного президента Олександра Лукашенка в Мінську цілеспрямовано зачищає громадянське суспільство від інакодумців.

Прямий ефір