Блокування Росією реалізації Чорноморської зернової ініціативи призвело до падіння експорту української сільгосппродукції на 40% порівняно з довоєнним рівнем. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ повідомив голова Міжнародної асоціації малих міст Олексій Буряченко.
“Блокування Росією проходу наших і міжнародних суден до портів Одеської області вже офіційно зменшили на 40% кількість сільгосппродукції, яку Україна експортувала в довоєнний період. Якщо Путін і далі продовжить свою риторику про односторонній вихід з угоди, то Туреччина може й сама забезпечити безпеку суден, у разі потреби створити протиракетну парасольку. До речі, про це вже були певні інсайди від [президента Туреччини] Ердогана”, — сказав він.
Буряченко впевнений, що попри заяви Росія все ж піде на пролонгацію дії зернової угоди, яка має відбутися 17 липня.
“За період дії “зернового коридору” Росія значно збільшила експорт своїх зернових. У цей обсяг входить і вкрадене в України зерно, за рахунок цього і пішло збільшення. І їй вигідно блокувати виконання угоди, тому що мета Російської Федерації — змінити ринки. Чим більше блокується Україна, тим більше російського зерна надходитиме на ринок. Тобто Росія хоче зайняти місце України на ринку. Це абсолютно очевидно”, — упевнений він.
Але на боці України дуже серйозні партнери та союзники, які зацікавлені, щоб українська продукція надходила в бідні країни Африки, Близького Сходу, Середньої Азії. Адже гарантами виконання зернової угоди виступають ООН і Туреччина.
“У деяких країнах на Україну припадало 60-70% імпорту зернових. Тобто вони критично залежні від продукції саме з України. Тому включається Організація Об’єднаних Націй, включається Туреччина. Для чого це ООН? Для того, щоб світові ціни на зерно не зростали, а вони вже зростають. Але якщо заблокувати “зерновий коридор”, вони почнуть бити рекорди. А це призведе до тотальної економічної, політичної дестабілізації, до великої міграційної кризи із Середньої Азії, Близького Сходу та Африки. А куди захочуть поїхати ці люди? Звичайно ж, у багату Європу”, — пояснив Буряченко.
І Туреччина зацікавлена у виконанні угоди, тому що вона для Ердогана — єдиний успішний кейс у розв’язанні питання війни РФ проти України.
“По суті, Ердогану, крім зернової угоди, більше нема чого запропонувати Євросоюзу. А якщо зернової угоди не буде, тоді Захід вимагатиме від нього приєднатися до санкцій проти Росії, припинити його історії з паралельним імпортом для РФ. Ердоган зовсім не готовий до цих умов. Тому він знайде аргументи для Путіна, щоб все-таки продовжити угоду”, — додав експерт.
Цей комплекс чинників говорить про те, що Путін погодиться на продовження зернової угоди 17 липня.
Читайте також: Якщо Росія хоче вийти із зернової угоди — нехай виходить, вона може працювати і без неї, — Гапон
Нагадаємо, 2022 року Чорноморську зернову ініціативу з одного боку підписала Україна з ООН і Туреччиною, з іншого — Росія з ООН і Туреччиною. 17 липня має відбутися чергова пролонгація домовленостей. Але Росія для цього висунула нові вимоги щодо зниження санкцій, зокрема:
- підключення “Россельхозбанка” до системи розрахунків SWIFT;
- відновлення поставок у Росію сільгосптехніки, запчастин і сервісного обслуговування, що потрапило під західні санкції;
- скасування обмежень на страхування і перестрахування російських суден із зерном і зняття заборони на їхній доступ у порти;
- розблокування зарубіжних активів і рахунків російських компаній, пов’язаних із виробництвом і транспортуванням продовольства і добрив;
- відновлення роботи аміакопроводу “Тольятті — Одеса”.
Читайте також: Зернова угода: як шантаж і дії Росії прирікають світ на голод