Чорноморська зернова ініціатива може працювати і без Росії. Таку думку сьогодні, 15 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив голова громадської організації “Українська аграрна асамблея” Олександр Гапон.
“Краще б навіть, щоб Росія вийшла з цієї зернової угоди, вона все одно буде працювати й без неї. Росія на сьогоднішній момент бере участь у зерновій угоді, чим гальмує вивезення зернових з України”, — сказав він.
Гапон зазначив, що зараз “зерновий коридор” не працює, хоча до 18 липня (до закінчення дії нинішнього етапу угоди) судна повинні вивозити зернові з українських портів. За даними експерта, жодне судно не зайшло в Україну для завантаження в портах Одеси та області.
“Тому наше завдання, навпаки, щоб Росія вийшла з цієї зернової угоди. Ми про це завжди говоримо. І надалі здійснювати експорт під турецьким флотом”, — вважає експерт.
Він нагадав, що Чорноморська зернова ініціатива – це за фактом дві угоди: одну підписала Україна з ООН і Туреччиною, іншу — Росія з ООН і Туреччиною.
“Зернова угода народилася завдяки зусиллям нашого уряду, нашого президента для забезпечення країн, які потребують продовольства. Російська Федерація одразу ж висловила побоювання, що в Україну будуть заходити судна з озброєнням від країн НАТО і від країн-партнерів. Тому РФ від самого початку заявила, що вони перевірятимуть судна на вхід в Україну. Але якщо в кращі часи перевіряли по 5-6 суден на день, то останнім часом Босфорську протоку і Дарданелли проходять 1-2 судна”, — розповів експерт.
При цьому Росія отримала вигоди від угоди. Так, Росія має право експортувати своє зерно, а РФ, як уточнив Гапон, — це 9% світового зернового обороту, Україна — 10% зернових культур, але експорт з України фактично блокується росіянами.
Крім того, Росія до кожного нового етапу продовження зернової угоди починає свій новий шантаж. Щоб відбулося продовження угоди 17 липня, тепер Кремль вимагає, щоб були зняті санкції з “Россільгоспбанку”, з постачання до РФ сільгосптехніки та запасних частин. І головна їхня вимога — відновлення роботи аміакопроводу “Тольятті — Одеса”, через який Росія постачала аміак у Європу, по всьому світу.
“Чому Росія не потрібна в зерновій угоді? Тому що все, що вона зараз вимагає з переліченого — це все їй допоможе у війні проти України, адже це додаткові кошти. А якщо судна будуть вивозити зерно в супроводі флоту Туреччини (а це насправді не великий шлях, це шлях від Одеси до Румунії), то Путін нічого зробити не зможе. Тому нам не можна йти на умови Росії. Якщо Росія хоче вийти з цієї угоди — нехай виходить. Тоді вона відразу вийде з угоди, згідно з якою сама ж може експортувати свої зернові в Європу і в інші країни. Ми із задоволенням на це подивимося”, — резюмував Гапон.
Читайте також: Зернова угода: як шантаж і дії Росії прирікають світ на голод