50 млрд євро для України. Рада міністрів країн Європейського Союзу (ЄС) з економіки та фінансів уперше може переглянути бюджет ЄС з метою створення так званого Українського фонду. Тим часом Європейський парламент уже підтримав збільшення виробництва боєприпасів і ракет, щоб розв’язати проблему нестачі снарядів на фронті в Україні. На це виділять 500 млн євро, повідомляє FREEДОМ.
Ухвалений “Акт про підтримку виробництва боєприпасів” дасть змогу виділити з бюджету Євросоюзу 500 млн євро. Крім того, він прискорить постачання озброєння в Україну і допоможе країнам-членам ЄС поповнити свої запаси. Але спочатку документ має стати законом, а для цього його остаточно має схвалити Рада ЄС.
“Голосування знаменує собою ще один крок у сфері безпеки та оборони Європи, а також у нашій непохитній підтримці України. Ми виконали найтерміновіший аспект закону: забезпечення більшої кількості боєприпасів для України”, — сказав керівник переговорної групи Європарламенту Крістіан Бушой.
У травні Україна отримала від країн ЄС понад 220 тис. артилерійських снарядів і щонайменше 1300 ракет. Касетні боєприпаси, які вже надійшли від США, поки що на фронті не застосовували. Про це в інтерв’ю CNN розповів командувач оперативно-стратегічного угруповання військ “Таврія” Олександр Тарнавський.
“Ми щойно отримали касетні боєприпаси й вони можуть докорінно змінити ситуацію на полі бою. Противник відмовиться від тієї частини місцевості, де можна їх використовувати. Росіяни думають, що ми будемо використовувати снаряди на всіх ділянках фронту. Це дуже неправильно. Але вони дуже стурбовані”, — розповів він.
Поставки касетних боєприпасів схвалив особисто президент США Джо Байден, за його словами, це було дуже важке рішення. Раніше президент України Володимир Зеленський заявляв про те, що надання Україні боєприпасів такого типу — це питання справедливості. Бо Росія постійно використовує кластерні снаряди на українській території. Військові експерти вважають, що така підтримка необхідна Києву.
“Безумовно, передача нової партії боєприпасів касетних певною мірою нам компенсують ту саму нестачу і брак боєприпасів”, — зазначив військовий експерт Владислав Селезньов.
Кожен касетний снаряд містить кілька сотень однотипних бойових елементів, які розкидаються над землею на великі площі, що дає змогу вражати одночасно багато цілей. Раніше західні правозахисники та офіційні особи виступали проти їхніх поставок Києву, побоюючись можливих ризиків для мирного населення. Але американські засоби безпечніші для довкілля, ніж російські аналоги, акцентують військові експерти.
“Близько 2% суббоєприпасів не вибухає під час їхнього бойового застосування. Можливо, відсоток буде навіть трохи більшим. Але вже точно не дотягуватиме до відсотка відмови суббоєприпасів російських такого типу. Там нерозірвані суббоєприпаси становлять 30-40%”, — додав Селезньов.
Україну підтримує весь світ. Болгарія відправить найближчим часом близько 100 одиниць бронетехніки. Німеччина надасть Києву 2 пускові установки для системи протиповітряної оборони Patriot, 40 бойових машин піхоти Marder, 25 танків Leopard 1 і одну систему безпілотних літальних апаратів Luna. А Данія збирається передати Києву безпілотники для сканування мін.
“Ці безпілотники використовуються для нетехнічного обстеження територій, зокрема водойм, на предмет наявності вибухонебезпечних предметів. Це новітній інноваційний підхід до обстеження територій”, — пояснив міністр оборони України Олексій Резніков.
Унікальний досвід української армії на фронті наближає Україну до вступу в НАТО, впевнені експерти. На їхню думку, підсумки останнього саміту у Вільнюсі (Литва) показали, що саме Україна змінила блок.
“Було створено Раду НАТО — Україна. Я думаю, що це фундаментальна зміна. Тому що 20 років тому було таке сприйняття, що Росія може малювати червоні лінії і віщати, що і як треба робити Східній Європі, зараз Україна задає тон”, — сказав політолог, керівник литовського офісу Freedom House Вітіс Юрконіс.
За підсумками Вільнюського саміту Україна отримала гарантії безпеки від країн “Великої сімки” (G7). Вони діятимуть доти, доки Київ не приєднається до НАТО. G7 має намір поставити більше озброєння, прискорити обмін розвідданими, допомогти в кіберзахисті, розширити програми навчання українських військових. Крім того, країни пообіцяли надавати Україні термінову військову допомогу в разі нової агресії з боку Росії в майбутньому.
Читайте також: Уперше після Другої світової війни Японія підтримала одну зі сторін, що воюють: як країна допомагає Україні (ВІДЕО)