“Відбувся розмін”: чому Анкара погодилася на членство Швеції в НАТО — розбір сходознавця

Прапор Туреччини. Фото: ukrinform.ua

Анкара погодилася на членство Швеції в НАТО в обмін на те, що США розблокують постачання Туреччині сучасних винищувачів, а Канада скасує деякі санкції у військово-технічному співробітництві. Про це сьогодні, 12 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав сходознавець, директор російського Центру вивчення нової Туреччини Юрій Мавашев.

“У моєму розумінні риторика не змінилася. Відбувся розмін. Розмін такий, що, по-перше, Сполучені Штати розблокують постачання Туреччині винищувачів четвертого покоління F-16. Інший момент пов’язаний із тим, що Канада розблокує, скажімо так, деякі санкції, які було свого часу запроваджено проти Туреччини, тобто, грубо кажучи, співпрацюватиме в частині військово-технічного співробітництва активніше з Туреччиною, з Анкарою. І крім усього іншого, безумовно, той аспект, який став відомий, що Швеція сприятиме лібералізації митного режиму Туреччини, я думаю, теж момент дуже важливий. Тобто тут треба розуміти, тут не те, що зміна риторики, тут у Туреччини є, скажімо так, слабкі та сильні ланки. Ось у цьому випадку такою ланкою, як Володимир Путін, вирішено було пожертвувати. Ну, буває, я думаю, йому не звикати”, — сказав Мавашев.

На його думку, вчора, 11 липня, президент США Джо Байден й очільник Туреччини Реджеп Таїп Ердоган на зустрічі, яка відбулася на полях Вільнюського саміту НАТО, обговорювали саме “параметри угоди” щодо членства Швеції в Альянсі.

“Я думаю, що дійсно узгоджуються деякі параметри, скажімо так, угоди з Туреччиною, я не виключаю, в частині винищувачів. Але тут насправді досить багато підводних каменів. Тому що взагалі турецько-американські відносини дуже давно зіпсувалися, і сказати, що їх можна обернути якимось одним жестом у потрібне русло, теж не можна. Але це означає, що Туреччина грає самостійну гру. Тобто ця гра некомпліментарна тому, що в Росії розуміють під багатополярним світом. Тобто не буде ніякого багатополярного світу, який розуміють у Кремлі, насправді. Тобто це дуже важливий момент, він принциповий. Тобто виходить, що Туреччина руйнує всю взагалі картинку”, — сказав директор Центру вивчення нової Туреччини.

Читайте також: Байден обговорив з Ердоганом питання України та Швеції в НАТО

Нагадаємо, раніше генсек НАТО Єнс Столтенберг повідомив, що президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган погодився ратифікувати протокол про вступ Швеції до НАТО.

Прямий ефір