Позиція провідних країн-членів НАТО щодо членства України в Альянсі — доволі прозора. Її озвучували неодноразово останніми місяцями: Україну готові прийняти в НАТО, але тільки після закінчення війни. Передбачається — після перемоги України над Росією. Таку думку сьогодні, 11 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політичний експерт, політолог, публіцист Ігор Ейдман.
Він уточнив, що це практично офіційна позиція провідних країн НАТО і НАТО як організації.
За словами Ейдмана, позиція чому Альянс не готовий приймати Україну зараз теж більш-менш зрозуміла.
“Вони не готові воювати з Росією. А прийняти Україну до НАТО в процесі війни — значить, всі інші країни НАТО повинні, згідно з 5-ю графою договору, в цю війну увійти і захистити Україну не просто постачаннями зброї, а безпосередньо військовою силою, солдатами в полях і літаками в небі від російської агресії. На це західні країни не готові. З одного боку”, — сказав він.
З іншого боку, як зазначив експерт, жодних інших серйозних проблем для вступу України до НАТО немає, і після закінчення війни, безумовно, цей процес пройде і доволі швидко, не буде жодних перепон і довгих узгоджень. Про що теж неодноразово заявлялося.
Коментуючи твердження, що наразі перешкоджає процесу прийняття України до Північноатлантичного альянсу Німеччина, Ейдман сказав, що це не так.
“Жодних “палиць у колеса” Німеччина не ставить. Щодо того, що Україну зараз не можна приймати до НАТО, — це консенсус усіх провідних країн, зокрема і США. І це позиція Байдена, позиція всіх провідних країн НАТО. Ба більше, найбільш проукраїнськи налаштовані країни, наприклад, Польща, яка неодноразово свою дуже жорстку позицію в цьому сенсі за Україну виступала, вона теж не готова воювати з Росією, тому вона теж не готова і не закликає зараз негайно приймати Україну до НАТО”, — каже політолог.
Він пояснив, що чіткі часові терміни зараз неможливо визначити, тому що війна не закінчилася і коли вона закінчиться — ніхто не знає.
“Вивчаючи те, що кажуть німецькі та американські політики, та інші, жодних протиріч у них немає. Безумовно, Україну хочуть прийняти до НАТО. І вже без цього ПДЧ, фактично без умов. Це спільна позиція, і та сама Німеччина зацікавлена в тому, щоб Україна увійшла до НАТО, і жодних перешкод глобальних, окрім того, що зараз триває війна, і країни НАТО не готові виставити свої війська, ввести в дію свою армію і почати війну з Росією, щоб захистити Україну, жодних інших принципових проблем немає. Вони б навіть і увійшли б у цю війну, і була б історія приблизно така, як із Мілошевичем. Тобто, не застосовуючи сухопутні сили, просто розбомбили б усі російські командні центри тощо. Але в Росії є ядерна зброя, і країни НАТО бояться найбільше, звісно, ядерної війни і намагаються все-таки до цього не допустити. Це політика не героїчна, але така реальність”, — резюмував Ігор Ейдман.
Читайте також: Україна готова до вступу до НАТО, — Мережко
Як повідомлялося раніше, історичною і вирішальною ще до початку назвали найважливішу для України міжнародну зустріч року — саміт НАТО у Вільнюсі. Київ очікує на доленосні рішення. Україна наполягає: на саміті потрібно зафіксувати не тільки той факт, що одного дня вона буде в НАТО, і визначитися з термінами, важливо узгодити і подробиці процедури вступу. Вона має бути прискореною за прикладом Фінляндії.