Президент РФ Володимир Путін значною мірою втратив владу після заколоту засновника ПВК “Вагнер” Пригожина. Такий висновок на тлі подій у РФ в останні тижні зробили російські політологи. Лідер Кремля тепер уже не впливає на процеси всередині країни. У такій ситуації путінська вертикаль дала тріщину, а російські еліти вже думають про перерозподіл влади, інформує FREEДОМ.
Заколот Пригожина завдав колосального удару по вертикалі влади Путіна. І без втрат із цієї ситуації Кремль не вийде. У такій думці єдині й українські, й зарубіжні аналітики.
“Вперше за 23 роки багато росіян поставили запитання, чи контролює все ще їхній президент ситуацію. Уже за кілька годин після того, як явно вражений Путін оголосив, що зрадників буде покарано, обвинувачення проти Пригожина було знято, а його озброєним людям, які нібито збили транспортний літак і щонайменше два гелікоптери, які вбили низку висококваліфікованих військових пілотів, було надано гарантії безпеки. Це свідчить про те, що Путіну довелося піти на поступки Пригожину. І це в країні, де за публікацію в соціальних мережах із критикою армії можна отримати тюремний термін”, — зазначила наукова співробітниця програми “Росія і Євразія” міжнародного аналітичного центру Саманта де Бендерн.
Від російського президента ватажок ПВК “Вагнер” нібито вимагав притягнути до відповідальності міністра оборони Шойгу і начальника Генштабу ЗС РФ Герасимова. Про можливу відставку міністра російські “воєнкори” заговорили вже через кілька днів після заколоту. І навіть озвучували прізвище нового ймовірного міністра оборони — губернатора Тульської області РФ Олексія Дюміна. Але через майже три тижні Шойгу так і залишився на своїй посаді.
9 липня британська газета Daily Mail із посиланням на джерело повідомила, що начальника Генштабу ЗС РФ Герасимова відсторонено від своїх обов’язків. Але вже наступного дня Міноборони Росії опублікувало відео, на якому Герасимову, як командувачу об’єднаного угруповання військ і начальнику Генштабу, звітували генерали.
Глава ПВК “Вагнер” Євген Пригожин після невдалого бунту і від’їзду з Росії повертався до Москви і зустрічався в Кремлі з президентом Володимиром Путіним, про що раніше повідомило французьке видання Libération. Пізніше цю інформацію підтвердили і в Кремлі.
“Бунтівник перебував у Кремлі, куди його викликали разом із його головними командирами. Він зустрічався з Володимиром Путіним, а також спілкувався з генералом Віктором Золотовим — дуже лояльним до президента командувачем Росгвардією, і Сергієм Наришкіним, начальником російської зовнішньої розвідки”, — йдеться в публікації.
Усі ці події можуть свідчити про те, що всередині Росії триває протистояння еліт. І воно може призвести до руйнування авторитарної вертикалі влади, яку Володимир Путін вибудовував роками. Цей процес уже запущено, вважає російський опозиціонер, ексдепутат Держдуми РФ Ілля Пономарьов.
“Режим перебуває в термінальній фазі. Звичайно, він намагається врятуватися і вижити. Путін — дуже талановитий тактик. Власне, тому він не перешкоджав заколоту Пригожина, розраховуючи, що це буде для нього можливість затягнути гайки, поправити свій рейтинг. Але це все ж таки уколи адреналіну, допінгу, які в короткий час дають якийсь струс, а довгостроково організм від цього ще більше розсипається”, — зазначив Пономарьов.
Структура влади в Росії зараз перебуває в стані тихого італійського страйку, вважає Пономарьов.
Еліти зайняли вичікувальну позицію. Новий поштовх до розпаду путінської вертикалі та російської державності можуть дати серйозні воєнні поразки на фронті та активізація проукраїнських легіонів всередині країни.
Читайте також: Заколот Пригожина і майбутній розпад Росії: інтерв’ю з американським професором Марком Кацем