Україна не воювала до 2014 року, а Росія не припиняла з часів Афганістану. Таким чином у росіян укорінилися традиції домінування “силовиків”. Як наслідок, російському населенню складно вибудувати справжнє громадянське суспільство. Про це сьогодні, 9 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів російський правозахисник і журналіст, член Ради новоствореного Центру захисту прав людини “Меморіал” Олександр Черкасов.
“До 2014 року в України не було війни, а Росія не припиняла воювати з часів Афганістану. На периферії пострадянські конфлікти, де Росія так чи інакше брала участь, хоча говорила, що не брала участі: Перша і Друга чеченські війни, Грузія… Культура силовиків, традиція, вона передавалася, і з цим важко щось зробити”, — сказав він.
За його словами, у Росії є чотири константи режиму: школа, армія, в’язниця, силовики.
“Ось цієї традиції силовиків, які на війнах вчаться і відтворюють практики злочинні, несуть їх із війни додому, в Україні не було до 2014 року”, — додав він.
“Покаранням” Росії Черкасов називає нафту і газ.
“Величезні гроші, які можна пускати на силові структури, і які можна пускати взагалі на різні держструктури. У Росії набагато більшою мірою люди прагнуть влаштуватися в держсектор або в компанії, пов’язані з нафтовим сектором. Україна куди більш горизонтально. Люди, щоб виживати, виростили в собі ці артільні навички, і ці навички стали в пригоді на Майдані [Революція Гідності], коли такі самі бригади, які їхали до цього варити, наприклад, теплиці, приїжджали, змінюючи одна одну на Майдані, стоячи біля однієї діжки”, — зазначив журналіст.
Крім того, за його словами, в Росії немає навичок вибудовування громадянського суспільства.
“У Росії цих навичок не було ще й з деяких об’єктивних причин… Усі пострадянські республіки, еліта, яка могла б прийти на зміну комуністам, її просто силоміць викачали [репресіями]. У Росії прийшли, великою мірою, вчорашні молоді чекісти, вчорашні молоді комсомольці. Десь виросло нове покоління, нове чудове покоління, як в Україні. Десь були старі традиції, як у Литві. У Росії не вийшло”, — підсумував Олександр Черкасов.
Читайте також: В Росії зростає кількість людей, для яких ця війна стає “своєю”, — Черкасов
Як повідомлялося, у Нижньогородській області Росії почали будівництво так званого “Сталін-центру”. Ініціатори створення музею диктатора заявляють, що проєкт допоможе “патріотичному вихованню молоді”. Реабілітація Йосипа Сталіна в Росії збіглася із запозиченням таких практик, як доноси, культ особи і тотальна цензура.