Повернення командирів оборони “Азовсталі” до України — це ляпас Ердогана Путіну й один із засобів впливу на Росію. Туреччина демонструє Кремлю, що у неї є низка інструментів впливу на РФ, а “привіти” Ердогана Путіну матимуть продовження. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ озвучив директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.
За словами експерта, лідер Туреччини Реджеп Таїп Ердоган, як і раніше, намагається розігрувати карту миротворця, посередника між Росією і Заходом, Росією і Україною. Туреччина непогано на цьому заробляє.
“Турки не приховують, що вони отримали вигідний продовольчий хаб, який контролює і надає підтримку режимам і політичним силам великого Близького Сходу українським і російським зерном, продовольством. Вони на цьому заробляють. І, звичайно, Ердоган намагається максимально отримати вигоду з цієї посередницької місії”, — зазначив гість ефіру.
Однак зараз Москва заявляє про те, що не збирається продовжувати угоду, каже Кулик.
“РФ пішла на низку дій на Близькому Сході, наприклад, у Сирії, які погіршили і так складну ситуацію в цьому регіоні, і грає проти Туреччини. Тому Анкара вжила низку заходів впливу на Росію, зокрема й показову дію — віддала Україні військовополонених, які тимчасово перебували на території Туреччини. Це наші захисники “Азовсталі”, командири “Азова”. Це хороший ляпас. Хороший метод впливу на Росію”, — зазначив Кулик.
Він акцентував, що Росія виставляє свідомо неприйнятні вимоги для відновлення зернової угоди.
“Це, по-перше, підключення до SWIFT “Россельхозбанка”, який контролюється Патрушевим молодшим і є головною “годівницею”. Це відновлення поставок сільськогосподарської техніки та запчастин сервісного обслуговування. Виявляється, Росія не має достатньої бази для виробництва сільськогосподарської техніки для своєї країни. Це зняття обмежень на страхування, перестрахування, а також доступ до портів. Це відновлення роботи аміакопроводу Тольятті — Одеса, розблокування зарубіжних активів і рахунків російських компаній, пов’язаних із ним виробництв, що транспортують продовольство і добрива. Це умови, які виставляє РФ, свідомо розуміючи, що на це міжнародна спільнота піти не може”, — пояснив експерт.
У такий спосіб Російська Федерація шантажує і Туреччину, і Україну, і світову спільноту відмовою продовжити зернову угоду. І це викликає негативну реакцію Туреччини. А Анкара, зі свого боку, нагадує Москві, що в неї є інструменти тиску. Зокрема, це було показове повернення військовослужбовців в Україну, які перебували за домовленістю в Туреччині, зазначив Кулик.
За його словами, цю домовленість стосовно “Азовсталі” ухвалювали зокрема як один пакет разом із зерновою угодою.
“Про це зараз не говорять. Вважається, що це різні історії, але це одна історія. І ось такий “привіт” стався. Але будуть ще “привіти”. Адже неодноразово Туреччина блокувала проходження російських суден через свої води і через протоки. Провела низку заходів щодо недопущення обходу санкцій через Туреччину за допомогою турецьких економічних агентів щодо Росії, що теж є хорошим аргументом для Росії. Також активно зараз веде роботу з пошуку партнерів для реалізації Транскаспійських енергопроводів, які повинні обійти Росію”, — сказав гість ефіру.
Туреччина намагається знайти інструменти тиску на РФ, каже він. І Ердоган знайде аргументи.
Також Кулик прокоментував можливий візит російського диктатора до Туреччини наступного місяця.
“Це, по-перше, ще заяви, не факт, що візит відбудеться. І, так, нам хотілося б, щоб такі візити не відбулися. Але Туреччина на цьому заробляє. На тому, що дозволяє і такі візити. А також тому, що бачить у цьому вигоду з погляду отримання бенефітів. Треба завжди пам’ятати, що в Туреччини є національні інтереси, і Росія десь стикається з цими інтересами, десь конкурує, а десь Туреччина співпрацює з Росією. Є точки, де інтереси перетинаються, але є багато точок, де вони розходяться. І Україна цим повинна, звичайно, користуватися”, — резюмував гість ефіру.
Читайте також: Україні потрібно готуватися, щоб здійснювати експорт зерна не морем, а альтернативними шляхами, — Марчук
Нагадаємо, 8 липня за результатами переговорів із турецькою стороною Україна повернула на батьківщину військових — захисників “Азовсталі”, які перебували в Туреччині після звільнення з російського полону.
Президент Зеленський зустрів захисників в аеропорту Стамбула та привітав їх із поверненням.