6-7 липня відбувся візит президента України Володимира Зеленського до Європи. Він відвідав Болгарію, Чехію та Словаччину.
Відвідування Зеленським Болгарії та Чехії — перше з початку його президентської каденції у 2019 році. Також важливий момент — усі три держави є не тільки членами Європейського Союзу, а й входять до НАТО. А робоча поїздка відбувалася напередодні саміту Північноатлантичного альянсу, який відбудеться у Вільнюсі 11-12 липня.
Під час переговорів український лідер зосередився на оборонній підтримці, ситуації довкола Запорізької АЕС, обговорив питання європейської та євроатлантичної інтеграції, реалізації формули миру та відновлення України. Також Володимир Зеленський дав пресконференції, відповівши на запитання журналістів.
Візит до Болгарії
До Софії Володимир Зеленський прибув 6 липня на запрошення прем’єр-міністра Болгарії Ніколая Денкова, який очолив уряд 6 червня 2023 року. Зазначимо, що Болгарія є парламентською республікою, тому у прем’єра ширші повноваження, ніж у президента країни.
Болгарський прем’єр-міністр переконаний, що незалежна і суверенна Україна є ключем до безпеки в євроатлантичному регіоні.
“Росія беззастережно повинна вийти з території України, визнати її кордони, а також понести відповідальність за скоєні злочини”, — зазначив Денков під час спілкування з українським президентом.
За результатами зустрічі було підписано важливі двосторонні документи:
- Спільна декларація щодо євроатлантичної інтеграції України;
- Меморандум між міністерствами енергетики України та Республіки Болгарія про співпрацю в галузі енергетики.
Підписавши зазначену спільну декларацію, Болгарія стала 22-ю державою, яка документально підтвердила підтримку вступу України до НАТО.
“Ми знаємо з власного досвіду про трансформуючу силу таких об’єднань, як ЄС і НАТО. Процес розширення має відбуватися разом із процесом реформ у країні-кандидаті. Болгарія продовжуватиме допомагати Україні на шляху до членства в ЄС і НАТО”, — наголосив Ніколай Денков.
Під час зустрічі сторони також обговорили оборонну допомогу, яку Болгарія надає Україні, зокрема конкретні деталі передачі поточного оборонного пакета.
“Розраховуємо на продовження такої співпраці, яка вже допомогла захистити багато життів. Ми дуже вдячні за це. Ми ще продовжимо розмову сьогодні (6 липня, — ред.), зокрема про відновлення практики лікування та реабілітації українців, українських воїнів у Болгарії, а також про навчання військового та медичного персоналу з України”, — сказав український лідер.
Окремо Зеленський поінформував Денкова про роботу з реалізації української формули миру та запросив Болгарію до участі в Глобальному саміті миру, який готує Україна.
Також у Софії глава Української держави зустрівся з президентом Болгарії Руменом Радєвим. Володимир Зеленський повідомив, що під час зустрічі у них біло повне порозуміння в питаннях, що стосуються енергетики та української формули миру, водночас у питанні оборонної допомоги Україні їхні погляди різняться.
“Він (Румен Радєв, — ред.) вважає, це ескалація — надавати Україні допомогу. А я вважаю — ні, це захист”, — уточнив президент України.
Зокрема, президент Болгарії заявив, що “немає військового вирішення цього конфлікту”, і “дедалі більше і більше зброї навряд чи призведе до такого рішення”.
“Я гадаю, що люди в Болгарії ясно розуміють, що це не “конфлікт”, а війна. Тому що коли конфлікт, то мільйони людей не виїжджають із країни, щоб зберегти життя своїх дітей. Війна на нашій території, на нашій землі, тому ми ясно знаємо, що це не конфлікт, а війна”, — парирував Зеленський.
Візит до Чехії
Того ж дня, 6 липня, Володимир Зеленський вирушив до Праги. Цей візит прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала назвав підтвердженням того, що Україна є пріоритетною країною для Чехії.
Фіала запевнив, що його країна продовжуватиме підтримувати Україну і надаватиме інтенсивну військову, гуманітарну допомогу, долучиться до післявоєнного відновлення.
“Я підтвердив пану президенту, що Чехія віддає Україні штурмові вертольоти. У наступні місяці — ще 100 тисяч боєприпасів. Чеська Республіка допоможе підготувати спеціалістів на літаки F-16”, — перелічив глава уряду Чехії.
За цей новий потужний і вчасний оборонний пакет президент України висловив подяку уряду Чехії та всьому народу.
“Це саме те, що потрібно. Кожен такий прояв солідарності наближає закінчення цієї страшної війни, розв’язаної Російською Федерацією”, — наголосив Зеленський.
Петр Фіала також констатував, що спільні українсько-чеські проєкти в ОПК сприятимуть підвищенню рівня обороноздатності України. З ним згоден і Володимир Зеленський.
“Ми говорили про конкретні проєкти щодо снарядів, щодо військової техніки. Було підписано відповідний Меморандум про співпрацю між Міністерством оборони Чехії та Міністерством стратегічної промисловості України”, — розповів український лідер.
Фіала повідомив, що Чехія також підтримує фінансовий інструмент, запропонований Європейською комісією, на суму 50 млрд євро, який буде спрямований на відновлення України після війни.
Він висловив підтримку в реалізації євроатлантичних прагнень України, зокрема на майбутньому саміті Північноатлантичного альянсу у Вільнюсі.
“Очікую, що всі союзники НАТО підтримають прагнення України до вступу. На голос Чеської Республіки пан президент може розраховувати”, — сказав прем’єр Чехії
У межах робочого візиту президент України провів зустріч із президентом Чехії Петром Павелом. Володимир Зеленський висловив особливу подяку главі Чехії та кожному чеському громадянину за допомогу українцям, які отримали в їхній країні захист від розв’язаної Росією війни.
“І я вдячний Чехії за те, що зброєю для України, санкціями проти Росії, підтримкою нашого членства в Європейському Союзі, підтримкою нашого членства в Альянсі ваша держава, ваш народ реально допомагають наближати перемогу”, — наголосив Зеленський.
Під час зустрічі лідери двох держав зосередили увагу на питаннях спільної безпеки та взаємодії задля посилення оборони. Було обговорено можливе реагування на створені Росією терористичні загрози, зокрема на ситуацію на Запорізькій АЕС.
Зеленський і Павел також розглянули питання взаємодії України та Чехії на всіх рівнях і спільні зусилля у відносинах із третіми країнами, зокрема в контексті реалізації української формули миру.
Окремо президент України висловив вдячність за кожен синьо-жовтий прапор, який зустрічав українську делегацію на вулицях Праги.
Зі свого боку Петр Павел наголосив на важливості підтримки України саме зараз, коли українська армія розпочала контрнаступ і продемонструвала всьому світу, що Росія не така сильна, як позиціонувала себе.
“Підтримувати Україну завжди буде нашою метою. Ми хочемо, щоб Україна перемогла, і перемогли всі ми. Щоб ми зберегли цінності, на яких базується наше суспільство”, — акцентував президент Чехії.
В Чехії Володимир Зеленський також зустрівся з 14-річним українцем Антоном Коцком із міста Борислав Львівської області. Антон з березня 2022 року перебуває тут на лікуванні. Хлопчик мріяв зустрітися з президентом України і навіть записав відеозвернення до нього. У відповідь глава держави також записав звернення для Антона. Тепер збулася мрія юного українця про зустріч із Володимиром Зеленським в реальності.
Візит до Словаччини
До Братислави Володимир Зеленський прибув 7 липня. Тут його зустрічала президентка Словацької Республіки Зузана Чапутова. Глава Української держави їй за підтримку, за професійні та дуже дружні, теплі відносини.
Зеленський акцентував, що співпраця між Україною та Словаччиною сягнула такого рівня, який зміцнює обидві країни й в безпековій сфері, й в міжнародних відносинах.
Під час переговорів лідери двох держав детально обговорили оборонну і зовнішньополітичну співпрацю та конкретні проєкти в цих галузях.
“У нас була гарна зустріч тет-а-тет із Зузаною. І дуже змістовна зустріч на рівні наших делегацій. Україна та Словаччина сьогодні точно сильніші”, — зазначив Зеленський.
Президент висловив подяку за оборонну підтримку, надану Словаччиною Україні за місяці повномасштабної війни.
“Напередодні підписано контракт на виробництво 16 самохідних гаубиць Zuzana-2. Звісно, ми працюємо і заради інших спільних виробництв: виробництва снарядів, гармат… Окремо хочу відзначити допомогу Словаччини в нашому захисті від російського терору ракетами і дронами. Словаччина надала нам дуже потрібні системи протиповітряної оборони, надала літаки… Словаччина дійсно допомагає наближати мир”, — наголосив Зеленський.
Також він відзначив готовність Словаччини допомагати Україні з гуманітарним розмінуванням.
Зі свого боку Зузана Чапутова заявила про підтримку мирних ініціатив України.
“Підтримуємо вашу формулу миру, яка є перспективним рішенням для завершення російської агресії”, — сказала вона.
Президентка Словаччини повідомила, що словацькі компанії також готові долучитися до післявоєнної відбудови України.
Крім того, наголосила Зузана Чапутова, її держава поглиблює співпрацю з Україною як майбутнім перспективним членом Євросоюзу. Президентка заявила про підтримку надання Україні членства в НАТО.
Європейське турне Зеленського в оцінці експертів
Чому напередодні саміту НАТО у Вільнюсі Володимир Зеленський обрав для відвідин Болгарію, Чехію та Словаччину. Які країни мають найтісніші зв’язки з Україною, і в чому виражаються нюанси взаємин. А також на яку військову підтримку з їхнього боку може розраховувати Україна. Про це в ефірі телеканалу FREEДOM розповіли:
- Олександр Левченко, дипломат, посол України в Республіці Хорватія, Боснії і Герцеговині (2010-2017 рр.);
- Володимир Єльченко, постійний представник України при ООН (2015-2019 рр.), посол України в США (2020-2021 рр.);
- Ігор Федик, керівник секції Південно-Східної Європи New Geopolitics Research Network.
ВОЛОДИМИР ЄЛЬЧЕНКО: Було три основні цілі візиту в ці три країни
— Візит Володимира Зеленського до Болгарії, Чехії та Словаччини важливий з точки зору трьох моментів.
По-перше, заручитися підтримкою цих країн у нашому прагненні стати членами НАТО. Це не означає, що ми отримаємо запрошення до Альянсу на Вільнюському саміті, проте це збільшує число наших союзників. Хоча Чехія і Словаччина є нашими надійними партнерами і союзниками, і вони завжди підтримували євроатлантичний курс України. У їхній позиції сумніватися не доводиться.
По-друге, у цих трьох країнах все ще зберігаються значні запаси боєприпасів радянського виробництва. Це те, що сьогодні нам необхідно. Це снаряди, патрони та інші речі, про які краще знають військові експерти.
І по-третє, це країни, поряд із Румунією, де, можливо, може відбуватися підготовка наших льотчиків на літаках F-16.
ІГОРЬ ФЕДИК: До останнього не було відомо, чи буде зустріч президентів України та Болгарії
— Я б не сказав, що Болгарія є прихильницею Росії. Так, на жаль, мають місце симпатії і звичайного населення, і частини керівництва Болгарії до Росії.
Проте після останніх парламентських виборів [у квітні 2023 року] відбулася зміна в керівництві держави. Нагадаю, що Болгарія — це парламентська республіка, де провідну роль відіграє парламент і уряд.
Уряд був створений партіями, які виступають за проєвропейський курс і євроатлантичний курс розвитку держави.
Візит Володимира Зеленського до Софії я вважаю дуже важливим, тому що це взагалі перший візит президента України до Болгарії за останні шість років.
Цей візит президента Зеленського, який зараз не дуже часто виїжджає за кордон, показує, наскільки важливими є болгарсько-українські відносини для України, і та допомога, яку Болгарія надає Україні.
У цьому плані дуже важливо, щоб нинішній болгарський уряд працював якомога довше, тому що в країні зараз триває дуже сильна атака на нього — головним чином, з боку РФ та їхніх проксі в Болгарії.
Цієї осені будуть місцеві вибори. Вони дуже важливі для Болгарії. І якщо ця коаліція витримає випробування місцевими виборами та продовжить далі свою роботу, це буде дуже позитивний результат у плані розвитку двосторонніх відносин України і Болгарії. Зокрема в плані озброєння. А Болгарії є що надати Україні, перш за все, це боєприпаси і військова техніка.
Нагадаю, Болгарія надавала оборонну допомогу від самого початку повномасштабної війни. Але військова допомога, яку Україна отримувала до рішення парламенту минулої осені, була ніби негласною. Це не була військова допомога болгарського уряду, це була військова допомога в приватному порядку — від болгарських підприємств.
А вже зараз відкриваються болгарські військові склади, і кількість цієї допомоги зростає в рази. Це дуже позитивний момент.
Цей процес одразу пішов із приходом до влади нового уряду і, зокрема, нового міністра оборони, який є справжнім другом України.
А ось президент Болгарії Румен Радев завжди говорить про війну РФ проти України як про конфлікт. Він жодного разу не згадував слово “війна”, замінював словом “конфлікт”. Це його постійна позиція. Він виступає проти передачі Україні зброї. За це його в Болгарії сильно критикують. Український президент теж сказав йому, що це не конфлікт, це війна.
Що цікаво, до останнього моменту не було відомо, чи буде взагалі зустріч президентів України і Болгарії. Спочатку була запланована зустріч з урядом і головами депутатських груп, а з президентом Болгарії не було. І в останній момент все-таки зустріч відбулася.
ОЛЕКСАНДР ЛЕВЧЕНКО: Відвідування трьох країн було ефективним для військово-технічного забезпечення ЗСУ
— Усі три країни — Болгарія, Чехія і Словаччина — є членами НАТО, і мають (крім радянського) озброєння, що відповідає стандартам Альянсу. Чехія і Словаччина можуть виробляти таку зброю.
Констатуємо, що відвідування Володимиром Зеленським цих трьох країн було ефективним у контексті військово-технічного забезпечення Збройних сил України. Це стосується снарядів, самохідних артилерійських установок, деяких видів бронетехніки.
Нагадаю, у нас із Болгарією, Чехією та Словаччиною діють договори про дружбу та співробітництво. Ці три країни, які входять до пакету з приблизно 15 країн, з якими політичні відносини Києва носять пріоритетний характер, довірчих відносин і взаємної підтримки.
Що стосується Болгарії. Нагадаю, у критичні для нас місяці — березень, квітень, травень 2022 року — Болгарія здійснила постачання озброєнь і нафтопродуктів для української сторони на понад 1 млрд доларів.
Тоді як Німеччина нам постачала тільки каски і бронежилети, Болгарія постачала артилерійські снаряди, бронемашини тощо.
Це робилося тихо, спокійно. Проте це зіграло певну роль у тому, що Збройні сили України змогли відбити раптовий наступ російських військ, який почався 24 лютого.
Цього разу в Болгарії була розмова про те, щоб Україна могла придбати там 30 бойових літаків: 16 винищувачів МіГ-29 і 14 штурмовиків Су-25.
У Софії президентом Зеленським та українською делегацією була також проведена серйозна робота щодо співпраці в енергетичній сфері. Тож кілька турбін буде закуплено у Болгарії для потреб українського енергетичного комплексу.
Крім того, Болгарія підписала спільну декларацію про підтримку вступу України до НАТО. Тобто тепер із 31 країни Альянсу письмово нас підтримали 22. І цей процес триває.
У Чехії у президента Зеленського теж була змістовна програма. Чехія має сильний військово-промисловий комплекс. Тому тут, як і в Болгарії, йшла розмова про те, щоб там ремонтувалася українська військова техніка, а також вироблялися спільні види озброєнь.
Чехія займає принципову позицію підтримки України в боротьбі з російською агресією. Прага була тим місцем, де 1968 року радянська армія придушила демократичне повстання місцевих інтелектуалів і борців за демократію. Про це пам’ятає чеський народ.
Чехія входить до цих 22 країн, які підтримали письмово вступ України до НАТО. А офіційна Прага — досить впливовий член Альянсу. Так, нинішній президент Петр Павел — бойовий генерал, він очолював Генеральний штаб чеської армії, а потім був головою Військового комітету НАТО
Щодо впливу Росії на Болгарію. У Болгарії російська розвідка працює давно, ще з радянських часів там серйозна резидентура. До речі, ще в період СРСР Болгарію називали навіть 16-ю радянською республікою. Кількість розвідслужб там зашкалювала завжди, і вони відстежували молодих, перспективних політиків ще за радянських часів. А сьогодні вони стали зрілими політиками, і в них є свій електорат.
І тому тут, на жаль, зустрічаються кремлівські наративи, що це не війна, а конфлікт (як каже президент Болгарії Румен Радєв), про приналежність окупованого Криму Росії. Нагадаю, аналогічну позицію займав і колишній президент Чехії [Мілош Земан], але він програв вибори. І, до речі, наприкінці своєї кар’єри заявив, що він помилявся щодо політики Кремля.
Подивимося, що заявить болгарський президент трохи пізніше.
Такі заяви відстежує не тільки болгарський виборець, а й Брюссель, і Вашингтон. Фактично вся світова спільнота робить висновки щодо того, які позиції займає глава держави. Але Болгарія — парламентська республіка, тому повноваження президента там невеликі.
А от прем’єр-міністр Ніколай Денков — проєвропейський. Тому з урядом найбільше було досягнуто угод про співпрацю у військово-промисловому комплексі, що вигідно як Україні, так і Болгарії. Бо якщо Болгарія передасть нам свої бойові літаки, то замість них вона отримає літаки новішого покоління. За генератори, турбіни Україна заплатить живі гроші. Так що це абсолютно взаємовигідна співпраця. І зациклюватися на Росії в Болгарії ніхто не збирається. І прем’єр теж акцентував, що болгарське суспільство орієнтоване на Брюссель і аж ніяк не на Москву.