США та Росія обговорюють можливість потенційного обміну ув’язненими, зокрема і затриманого в РФ репортера Wall Street Journal Евана Гершковича. Про це заявив речник Кремля Дмитро Пєсков. Гершковича було затримано під час відрядження до Єкатеринбурга. Він став першим представником американського ЗМІ, заарештованим з 1986 року російською владою. Репортера звинувачують у шпигунстві, проте він відкидає всі звинувачення на свою адресу, передає FREEДОМ.
Переслідування журналістів у Росії лише почастішали. Так, 4 липня у Грозному напали на журналістку “Нової газети” Олену Мілашину та адвоката Олександра Немова. І хоча нападники так і не сформулювали чітких вимог, жертви нападу впевнені — причина в їхній діяльності.
“Нас вниз головою, мені спробували зав’язати руки за спиною. Сашу, тоді, мабуть, проткнули ножем. Проїхали якусь відстань і машина затихла, вони її не змогли завести, і вже нас затягли там у якийсь яр і почали бити”, — згадує Олена.
Адвоката дуже жорстоко побили, журналістці зламали пальці. Нападники забрали всю техніку.
“Звичайно, це не нормально, але це логічно. Ми таки критикуємо чеченську владу і за це чеченська влада ось так реагує”, — каже журналістка.
Вони прилетіли до Грозного, щоб потрапити на вирок Заремі Мусаєвої — матері правозахисників Абубакара та Ібрагіма Янгулбаєвих. У січні 2022 року чеченські силовики викрали Мусаєву в Нижньому Новгороді та відвезли до Грозного, з того часу вона перебувала під вартою. Практика переслідування опозиційних журналістів для Росії звична справа.
“Дуже багато журналістів поплатилися власною свободою та можливістю писати, публікуватися. Але найжорстокіша доля чекала на цивільних журналістів. Фальсифікували їхні справи та судили їх за підкинуті наркотики, або за підкинуту вибухівку, як у випадку Ірини Данилович та Владислава Єсипенка. Звинуватили їх у екстремізмі та тероризмі, і навіть у спробах захоплення влади у самій Росії. Сьогодні це тюремні терміни на 15, 16, 17, 19 років. Це дуже страшно”, — розповів Микола Семена, кримський журналіст виданню “Крим.Реалії”.
Переслідували в Росії журналістів завжди, проте з початком збройної агресії Росії в Україні у 2014 році тиск на цивільних журналістів посилився. А з 24 лютого минулого року діяльність незалежних репортерів у країні стала практично неможливою.
“Незалежні російські журналісти натовпами їдуть за кордон, щоб не потрапити до в’язниці за фактологічне висвітлення війни проти України, тому тим небагатьом, хто залишився в країні, потрібно дозволити надавати важливу інформацію російському народу”, — каже Гульноза Саїд, координатор програми КЗЖ у Європі та Центральній Азії.
Ремзі Бекіров, Владислав Єсипенко, Ернес Аметов, Асан Ахтемов, Наріман Джелял, Ірина Данилович, Олексій Обухов — лише мала частина тих, кого тримає за ґратами кремлівський режим. А тих неугодних, які поки що залишаються на волі, переслідують та погрожують розправою.
Читайте також: У Чечні напали на журналістку та адвоката — деталі