Росія готує запуск виробництва дронів-камікадзе Shahed (“Шахед”) іранської розробки на своїй території. Як з’ясували журналісти-розслідувачі, потужності розташовуватимуться в особливій економічній зоні Татарстану “Алабуга”, повідомляє FREEДОМ.
За їхньою інформацією, зараз комплектуючі для безпілотних літальних апаратів (БпЛА) постачають з Ірану, а в “Алабузі” готові вироби просто збирають, але протягом 2-3 років влада планує замістити значну частину компонентів і організувати технологічний процес переважно своїми силами.
Близько 130 млрд рублів (1,5 млрд дол.) Росія витратила на купівлю в Ірану франшизи на виробництво дронів-камікадзе “Шахед”. Відповідна документація майбутнього технічного процесу опинилася в руках журналістів-розслідувачів видання “Протокол”.
“Весь цей процес буде поступовим. І почнуть просто зі складання з готової продукції. Тобто готові запчастини приходять з Ірану і збираються в цій промисловій зоні. Потім буде проведена повна локалізація — почнуть із фюзеляжу, а потім — електронні компоненти. Там досить примітивна електроніка, і вони її можуть закуповувати мало не через AliExpress. А потім уже буде двигун. І ось деякі складнощі виникли тільки з бойовою частиною. Реалізація всього цього проєкту займе 2-3 роки”, — розповів експерт військового порталу Defence Express Олег Катков.
Для виробництва “Шахедів” Росія планує використовувати інфраструктуру колись успішної особливої економічної зони з масою підприємств “Алабуга” в Республіці Татарстан. Після початку широкомасштабного вторгнення Росії в Україну “Алабуга” втратила мільярдні контракти із закордонними компаніями та інвесторами. Криза в ОЕЗ посилилася після посилення санкцій і початку в Росії мобілізації.
“Війна стала болючим ударом по бюджету “Алабуги”, а мобілізація — по людському ресурсу. На всі підприємства, зокрема й дочірні проєкти “Алабуги”, спустили рознарядку щодо людей для фронту. За словами джерела, співробітники військкоматів приходили у відділ кадрів, туди викликали працівників “Алабуги” по прізвищах, і їх прямо з заводу відправляли у військкомат”, — з публікації видання “Протокол”.
Як вказують журналісти “Протоколу”, адміністрація “Алабуги” в спробах відкупитися від мобілізації та забезпечити бронювання співробітникам взяла на себе невелике держоборонзамовлення з виробництва БпЛА “Орлан-10”. Надалі влада продавила керівництво на масове виготовлення дронів-камікадзе “Шахед”. Так “Алабуга” стала частиною військово-промислового комплексу (ВПК) Росії.
“Бойовий досвід показав величезну перевагу і необхідність у наявності дронів. Зрештою, коли Україна почала створювати так звану армію дронів, у Росії почалися аналогічні процеси, і також на державному рівні. Тобто це завдання вони вирішують усім своїм оборонно-промисловим комплексом. І крім уже згаданого і такого відомого проєкту у винятковій економічній промисловій зоні “Алабуга”, до цього завдання долучено величезну кількість російських компаній. І це дійсно загрозлива ситуація, тому що в це вони вкладають значні кошти”, — додав Катков.
Як пише “Протокол”, в “Алабузі” росіяни намагатимуться налагодити власне автоматизоване серійне виробництво “Шахедів”. За словами експертів, перші партії навряд чи відрізнятимуться гарною якістю і стабільною роботою. Варто враховувати також традиційний для Росії фактор корупції.
Проте в Україні військову загрозу сприймають серйозно: майже щодня дрони-камікадзе завдають шкоди інфраструктурі, руйнують житлові будинки й стають причиною загибелі українців. Щоб знайти ефективний метод боротьби з безпілотниками, влада провела хакатон Anti-Shahed, переможцями стали три українські інженерні компанії, які отримають по 1 млн дол. на реалізацію і масштабування розробок проти ворожих БпЛА.
Читайте також: Неможливо створити умови, за яких Росія не буде здатна виробляти дрони, — Семиволос