Репресії щодо противників війни з Україною, політв’язнів та їхніх родичів тривають у Росії. Так, у Владивостоці суд відправив антивоєнного активіста на примусове лікування до психлікарні, у Томську мобілізований дістав 7 років колонії, бо втік із військової частини, а чоловік політикині Лілії Чанишевої, соратниці Навального, розповідає, у яких жахливих умовах її утримують у колонії. Тисячі людей у Росії залишаються під вартою за політичними мотивами, повідомляє FREEДОМ.
У судовій практиці Росії зафіксовано неодноразові випадки, коли військовослужбовці тікають з військових частин у період мобілізації по кілька разів. Так, Військовий суд Томського гарнізону присудив 7 років колонії військовослужбовцю, який самовільно покинув частину. Мобілізований, за даними суду, двічі залишав частину за 9 місяців служби: спершу в грудні 2022 року, але його знайшли й повернули в частину, а потім у березні 2023 року. Як зазначено на сайті суду — з метою “відпочити від виконання службових обов’язків”.
“К. визнаний винним у скоєнні злочинів, передбачених частинами 3.1 і 5 статті 337 Кримінального кодексу Російської Федерації, на підставі яких йому за сукупністю злочинів остаточно призначено покарання у вигляді позбавлення волі на строк 7 років із відбуванням у виправній колонії загального режиму”, — з повідомлення на сайті Томського гарнізонного військового суду.
Наразі в’язнями Кремля є понад пів тисячі політичних в’язнів, включно з Олексієм Навальним, Іллею Яшиним та Олексієм Горіновим. Росіяни, які виїхали за межі країни, за допомогою Letters of Freedom пишуть їм листи. Усіх адресатів в організації розділили на три категорії:
- ті, що сидять у політичних справах;
- ті, хто сидить в антивоєнних справах;
- люди, які зазнають тиску з боку Федеральної служби виконання покарань (ФСВП).
Останніх стало дуже багато, кажуть в організації.
“Наприклад, червень виокремився досить сильно, я б навіть назвав його “чорний червень”, тому що вперше в спецприймальнику вбили антивоєнного активіста в Ростові-на-Дону — Березікова Анатолія. Його притягували до антивоєнних справ, суд йому виписав добу, але потім виявилося, що Федеральна служба безпеки (ФСБ) намагалася розкрутити його на серйознішу кримінальну статтю, його піддавали тортурам, і він нібито вчинив самогубство у спецприймальнику. Тому треба зауважити, що спецприймальник — це не система ФСВП, це Міністерство внутрішніх справ (МВС)”, — розповів активіст організації Letters of Freedom.
Неугодних російська влада визнає “іноагентами”, позбавляє прав, труїть, відправляє до в’язниць. Разом із переслідуваними нормального життя позбавляються і їхні близькі. Вони переживають обшуки, стоять у багатогодинних чергах, щоб відправити передачу в слідчий ізолятор (СІЗО), і весь час чекають, коли зможуть побачити рідних хоча б на кілька хвилин, пише видання “Север. Реалии”. Чоловік політикині Лілії Чанишевої, соратниці опозиціонера Олексія Навального, яку звинуватили в екстремізмі та засудили до 7,5 років колонії, розповідає, як проходить його день.
“Зранку встати, написати через ФСВП лист. Лист іде до СІЗО 3 дні. Потім цензор дивиться день-два, передає Лілії, вона відповідає і знову лист іде 3 дні. Тобто лист іде з відповіддю 7-10 днів. І щоб отримувати листи частіше, потрібно писати хоча б раз на два дні. Потім через ФСВП-вікно зловити чергу на передачу продуктів. Доставлення продуктів має бути не менше одного разу на тиждень, а краще два. Після цього сходити на роботу, попрацювати кілька годин. Потім купити продуктів для Лілії, пошукати ліки”, — повідомив чоловік Лілії Чанишевої Алмаз Гатін в інтерв’ю виданню “Север. Реалии”.
У Москві за пости в соцмережах із критикою війни Західний окружний військовий суд засудив блогера Руслана Ушакова до 8 років позбавлення волі. На засіданні суду 22 червня Ушаков заявляв про тортури струмом під час затримання. У своєму останньому слові молодий чоловік сказав, що мета, яку він переслідував у своєму Telegram-каналі — “привернення уваги користувачів до подій”. Його рідні категорично не згодні з таким рішенням, і тепер будуть підтримувати інших політв’язнів, повідомляє Telegram-канал “Сота”.
“Це огидно, тому що людина просто жартувала, використовувала пост іронії, чорний гумор, гіперболи, сарказм. У нашій сім’ї це нормально, ми із сестрою це все розуміємо, тому що дивилися [анімаційні американські серіали] “Південний Парк”, “Гріффіни”, “Сімпсони”. Він написав це все в чаті, де було 900 осіб, і він написав це все в пабліку, навіть позицію свою не афішував. Ми думаємо, будемо ходити ще політичних в’язнів підтримувати інших. Руслана, звісно, теж”, — сказала сестра Руслана Ушакова Ярослава.
Від початку війни в Україні в російському суспільстві не припиняється обговорення двох тем — мотивів Кремля і причин того, чому досі не виник масовий антивоєнний протестний рух у Росії. Російський опозиціонер Андрій Сидельников каже, що жодного протестного руху на сьогоднішній день у РФ немає, є лише поодинокі прояви непокори, які закінчуються тюремними термінами. Владі вдалося знищити громадянське суспільство, вважає експерт.
“Вони бачать прекрасно показові процеси, про які сьогодні говорять. Про ці непомірні терміни за прояв своєї думки, не більше. Ці люди, яких саджають на довгі роки до в’язниці, вони не зробили нічого протизаконного. Бояться групуватися вже, немає громадянського суспільства. Відсутність інститутів призвела до того, що сьогодні влада займається репресіями проти власних громадян, не кажучи про те, що розв’язавши війну, вбиває українців, мирних українців у щоденному режимі, спрямовуючи бомби й безпілотні літальні апарати (БпЛА) “Шахеди” на мирні міста”, — зазначив російський опозиціонер, лідер руху “Говорите Громче!” Андрій Сидельников.
На думку російського опозиціонера, всі методи для боротьби з репресивною машиною Кремля вже перепробувано, і єдиний шлях, який може принести результат — це силовий.
Читайте також: Гучних політичних в’язнів у РФ утримують в особливо жорстких умовах, — Красильщик