Наслідки підриву російськими військами дамби Каховської гідроелектростанції (ГЕС) мають широкий спектр проблем, одна з яких — епідеміологічна. У воді, яка затопила і лівий, і правий берег Херсонської області, наразі дуже багато патогенів, які є збудниками різних хвороб. Відомо, що Росія не проводить належних заходів на затопленій окупованій території, а це загрожує спалахами різних захворювань. Про це сьогодні, 30 червня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла епідеміологиня, завідувачка кафедри епідеміології Львівського національного медичного університету Наталія Виноград.
“Надзвичайна ситуація, яка виникла внаслідок вибуху Каховської ГЕС — це проблема лівого і правого берега. А ось інтенсивність епідеміологічного процесу і спектр патологій, які там формуватимуться, залежать від якості заходів, які від початку проводяться. Зрозуміло, що вода буде контамінована (забруднена, — ред.) і спектр патогенів, які потрапили у воду — це від вірусів до гельмінтів і найпростіших. Розвиток епідеміологічних ускладнень буде у великих масштабах”, — пояснила вона.
Якщо населення не отримуватиме достатньої допомоги, то захворювання швидше поширюватимуться, а перебіг буде ускладнено.
“Якщо не проводяться заходи, ясно, що спочатку підуть вірусні інфекції. Це кишкові віруси, які дуже стійкі в навколишньому середовищі. Потім підуть бактеріальні інфекції”, — зазначила Виноград.
Йдеться про такі віруси, як:
- ротавіруси;
- норовіруси;
- астровіруси;
- ентеровіруси тощо.
“Ще не минув і місяць після трагедії. Зараз починається кишкова інфекція бактеріальної природи. Віруси можуть по-різному інфікувати. Приміром, ротовірусна інфекція — це досить важкий вірус, як і ентеровірусні інфекції. А спектр бактеріальних інфекцій ще ширший. І тут точно буде й ешерихіоз, і сальмонельоз”, — сказала епідеміологиня.
Холера — гостра кишкова, антропонозна інфекція, що викликається бактеріями виду Vibrio cholerae. Епідеміологи дуже бояться спалаху саме цього захворювання.
“Ми дуже побоюємося виникнення випадків захворювання на холеру. Якщо люди використовували в побуті контаміновану воду, то вони могли отримати одразу кілька збудників, і тому клінічне лікування буде дуже складним і важким. Що дітям, що людям старшого віку”, — пояснила експерт.
Насамперед необхідно забезпечити населення питною водою хорошої якості. Саме це допоможе уникнути низки шлунково-кишкових інфекцій.
Епідеміологиня розповіла, що вже трапляються випадки захворювання на гепатит А.
“І вже з’явилися повідомлення про вірусні захворювання, зокрема, гепатит А підтверджений. Хоча це дивно, це говорить про те, що дуже велика доза була збудника й ускладнення відбулося за найкоротшим інкубаційним періодом. Адже для гепатиту А цей період — до 45 днів. А тут 15 днів — і вже пішли перші повідомлення про зростання кількості хворих”, — повідомила вона.
Людині складно самотужки розв’язати проблеми, які виникли внаслідок підриву дамби, тому влада має забезпечити все необхідне для існування. В іншому разі спалахів різних хвороб не уникнути.
“Дуже складно людині самій розв’язувати ці проблеми, коли немає електрики, немає інших джерел водозабезпечення. Тому постраждалі можуть розраховувати тільки на підтримку ззовні, на достатній обсяг заходів, які зобов’язані провести ті, хто сьогодні захопив цю територію (лівий берег Херсонської області, — ред.). Тут найскладніша ситуація буде у людей старшої вікової групи. І, очевидно, у сільського населення”, — констатувала Виноград.
Читайте також: В Одесі пляжі визнали непридатними для купання через забруднення води (ВІДЕО)