Напередодні саміту НАТО у Вільнюсі (Литва) точаться активні обговорення, який сигнал має бути надісланий Російській Федерації. Той аргумент, що між Росією і країнами НАТО мають залишатися сірі зони — нерелевантний. Саме коли Україна стане повноцінним членом НАТО, можна буде розраховувати на більш стабільну систему європейської безпеки. Таку думку сьогодні, 29 червня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив кандидат політичних наук, засновник “СД Платформи” Богдан Ференс.
“Останніми днями перед самітом триває серйозне обговорення всередині країн-членів НАТО щодо того, як реагувати на запити України. Це не тільки про взаємовідносини НАТО та України. Це також сигнал наших союзників країні-агресору — від їхньої позиції, чіткості у формулюваннях залежатиме, як далі розвиватиметься ситуація в контексті європейської системи безпеки”, — пояснив він.
Мета України — отримати алгоритм певних кроків до повноправного членства в НАТО, який буде документально зафіксовано.
“Потрібно бути стриманими оптимістами. Наші союзники розуміють, що ми хотіли б досить чітко і конкретно отримати від них відповідь, зафіксовану в документах, яка резюмує, яким чином ми далі будемо йти до повноправного членства. Тобто що має Україна виконати, щоб отримати це членство і коли. Тому що ми не можемо спрогнозувати й сказати, коли російсько-українська війна закінчиться. Але це не означає, що ми не повинні чітко разом із НАТО розуміти, який алгоритм буде використано на нашому шляху до повноправного членства”, — розповів експерт.
Ференс підкреслив, що країни-члени Альянсу насамперед думають про свою безпеку.
“Будь-які дії, пов’язані із загрозою прямого зіткнення НАТО і Росії є серйозним викликом для Альянсу в контексті розширення. Тому що члени НАТО думають насамперед про свою безпеку”, — пояснив він.
Наявність сірих зон між Росією і НАТО не гарантують внутрішньоєвропейську безпеку. Це підтверджує війна Росії проти України. Саме членство України в Північноатлантичному альянсі може забезпечити більш стабільну систему європейської безпеки, вважає Ференс.
“Сірі зони безпеки на пострадянському просторі як “червона ганчірка” для Росії. У цьому контексті якраз повномасштабне вторгнення починалося і щодо України, і щодо Грузії, інших країн з боку Росії. Аргументація, що мають бути сірі зони між Росією і НАТО, і що це допоможе запобігти прямому зіткненню, Третій світовій війні, не релевантна. Війна вже йде в центрі Європи. Якраз навпаки, коли Україна стане повноправним членом НАТО, тоді ми можемо розраховувати на більш стабільну систему європейської безпеки. До того моменту можливість повторення подібних воїн (війни Росії проти України, — ред.) зберігатиметься. І для НАТО це також буде додатковим фактором нестабільності”, — підсумував він.
Читайте також: Росія теж зацікавлена в Україні в НАТО, — Зеленський
Нагадаємо, саміт НАТО відбудеться у Вільнюсі 11-12 липня. У ньому візьмуть участь близько 40 делегацій держав — членів і партнерів Північноатлантичного альянсу.
Читайте також: Група підтримки, яка виступає за стовідсотковий вступ України до НАТО, зросла до 21 держави, — Левченко