Неанонсований візит президентів Польщі Анджея Дуди та Литви Гітанаса Науседи до Києва у 27-ту річницю ухвалення Конституції України — сигнал підтримки України, українського народу, глави держави. Таку думку сьогодні, 28 червня, в ефірі телеканала FREEДОМ висловив дипломат, надзвичайний і повноважний посол України в Республіці Хорватія, Боснії і Герцеговині (2010-2017 рр.) Олександр Левченко.
За його словами, з огляду на те, що Київ майже щодня обстрілюється Росією крилатими і балістичними ракетами, то приїзд лідерів особливо і не анонсувався.
“Боротьбу важку ведемо проти ворога, який не є простим, з яким потрібно закінчувати. Тому в нас гарна подія День Конституції — основного закону країни, за яким живе все наше населення”, — сказав Левченко.
Крім того, нагадав дипломат, за два роки до війни був створений політичний трикутник, який має назву Люблінський. Це Київ, Варшава, Вільнюс, тобто Україна, Польща і Литва. Він діє на рівні глав держав, міністрів закордонних справ і на рівні парламенту.
“Тому можна це розглядати і як продовження діалогу в межах Люблінського трикутника, який існує і діє, і фактично для нас Польща і Литва є одні з найближчих європейських союзників і країн, які підтримують Україну в цій важкій боротьбі”, — каже він.
Левченко зазначив, що, враховуючи, що і Польща, і Литва є країнами-сусідами Російської Федерації, то вони як ніхто інший добре розуміють небезпеку задумів Кремля, путінського оточення і самого президента Росії.
“Тому Литва і Польща заявили про те, що на наступному (за буквально 2,5 тижні) саміті НАТО у Вільнюсі, вони надають повну підтримку Україні, щодо отримання гарантій у період до отримання членства в НАТО. І, з іншого боку, шлють сигнал іншим членам НАТО більш активно зайняти позицію підтримки України та українського народу, де рівень підтримки вступу до НАТО десь близько 85%, напевно, один із найвищих, напевно, з усіх країн, які вступали в історії НАТО”, — вважає дипломат.
Також експосол дав оцінку очікувань від майбутнього саміту НАТО у Вільнюсі. За його словами, жодна країна ЄС не дозволяє собі такого, як Угорщина. Фактично всі зрозуміли, що Будапешт — подовжена рука Москви, продовження політики Кремля на території Євросоюзу і НАТО.
“Це, звичайно ж, дуже небезпечно. Це абсолютно не співвідноситься з політикою безпеки і розвитку зовнішньої політики країн Альянсу. Тому й дискусія вже виникає про те, що ухвалювати рішення щодо вступу якоїсь країни, можливо, теж потрібно буде не обов’язково повністю, як уже почали говорити про це в Євросоюзі. Тому що Угорщина може цю всю справу заблокувати через свою принципову позицію підтримки Путіна, якого вона не вважає злочинцем, Росію, яка, ну, так щось десь веде бої, але не є кривавим агресором”, — зазначив він.
Тому, уточнив Левченко, Польща, яка з Угорщиною історично мала дуже добрі стосунки, двосторонні в межах Вишеградської групи, багато разів уже звертала увагу Будапешта на несприйняття такої позиції, яка не співвідноситься з європейським баченням того, як має розвиватися Альянс, як він має розширюватися.
“І те, що блокування України є фактором, який грає на руку Москви. І фактично Орбан є граком Володимира Путіна. Тому такі приїзди до Києва і президента Науседи з Литви, і Дуди з Польщі демонструють підтримку України в цьому плані. Група підтримки, яка виступає за стовідсотковий вступ України до НАТО, вже зросла до 21 держави. Тож робота триває. До саміту є якийсь час, я думаю, що буде знайдено взаємоприємне рішення щодо того, яка буде формула того, як Україна вступатиме до НАТО”, — резюмував Олександр Левченко.
Читайте також: Польща показує взірець, як потрібно реагувати на дії Кремля, і допомагає Україні протистояти агресору, — Левченко
Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський під час виступу у Верховній Раді України з нагоди 27-ї річниці ухвалення Конституції заявив, що чк повноправний член НАТО Україна гарантуватиме, що повсюдно в регіоні пануватимуть мир та свобода. І для Росії зараз було би правильним просити, щоб Україну прийняли в НАТО. Бо члени НАТО обороняються, а не знищують.