За даними Офісу президента України, вже на кінець березня 2023 року було зафіксовано 90 тис. воєнних злочинів та злочинів агресії, скоєних російськими окупантами в Україні за час повномасштабного вторгнення. Українські журналісти та правозахисники працюють над тим, щоб зібрати максимальну кількість доказів та притягти росіян до відповідальності. Даних про їхні злочини стає більше з кожним днем, повідомляє FREEДОМ.
“Були випадки, коли ми чули про один злочин, а потім, коли приїжджали до деокупованого села та починали говорити з місцевими, то знаходили вже 15-20 історій. Нині лише в нашій базі даних — понад 42 тис. випадків злочинів, скоєних російськими військовими. Воєнні злочини, злочини проти людяності, випадки геноциду. Наша мета — систематизувати отриману інформацію та показати, що це не просто випадкові інциденти окремих солдатів чи офіцерів — це результат наказів, це політика Російської Федерації”, — коментує виконавча директорка Центру громадянських свобод, співзасновниця глобальної ініціативи “Трибунал для Путіна” Олександра Романцова.
Нинішній рівень розвитку технологій допомагає фіксувати злочини російських окупантів у реальному часі. Покарання має понести не лише Путін.
“Ми приїжджали на місце, де скоїли злочин, і збирали докази. Листи солдатів, їхні особисті речі, які вони залишили. Також ми намагалися знайти відео з камер спостереження на вулицях та ідентифікувати російських солдатів, які базувалися у цих селах. Потім поверталися та показували їхні обличчя, когось впізнавали в соцмережах, когось — ні. Ми розповідали історію про певний злочин, який скоїв певний російський солдат. Не просто умовно російської армії — ті, хто вчинив ці злочини, мають імена”, — каже журналістка “Слідства.інфо” Яніна Корнієнко.
Станом на кінець травня 2023 року, за офіційними даними, Росія викрала понад 19 тисяч українських дітей. Однак за неофіційними, йдеться про майже 700 тис. маленьких українців, вивезених з тимчасово окупованих РФ регіонів. На українській території Росія поводиться як країна-терорист.
“Перше, що роблять російські військові після окупації населеного пункту, — намагаються “зачистити” його від проукраїнських мешканців та журналістів, які показують, що там відбувається насправді. Журналісти у Херсонській, Запорізькій областях фіксували протести проти російської окупації, росіянам це не сподобалось. Їх викрадали, катували. Деякі журналісти досі у в’язницях, дехто вбитий”, — розповідає Яніна Корнієнко.
Злочини, скоєні на окупованій території, росіяни завжди намагаються приховати.
“Коли ми працювали в Херсоні у листопаді-грудні минулого року, ми знайшли свідка, який бачив, як представники Росгвардії та ФСБ били полонених до тих пір, поки ті не померли. Потім наказували замотати тіла і кинути їх у річку Дніпро. Ми розуміємо, що найімовірніше, ми ніколи не знайдемо деякі тіла або знайдемо їх десь на дні річки”, — каже журналістка, документалістка Інна Варениця.
Проте вже зараз задокументовані злочини росіян можуть бути використані як докази в міжнародному суді.
“Міжнародне правосуддя працює повільно, дуже повільно, але працює. Ми чули новини про трибунал щодо колишньої Югославії, про суди над представниками режиму Асада у Сирії. Потрібні роки для отримання результату. Іноді це може дратувати, але ми маємо продовжувати свою роботу”, — вважає редактор проєкту The Reckoning project Костянтин Коробов.
Україна разом із міжнародними партнерами працює над створенням спеціального міжнародного трибуналу, щоб притягнути президента Росії та представників його режиму до відповідальності за розв’язану війну. Україну підтримали вже 38 країн. У Києві очікують, що спецтрибунал може запрацювати вже 2024 року.
Читайте також: РФ продовжує вчиняти злочини на тимчасово окупованих територіях України — нові факти (ВІДЕО)