Радник президента Сполучених Штатів Джейк Салліван збирається зустрітися з представниками країн БРІКС (англ. BRICS — скорочення від Brazil, Russia, India, China, South Africa), які не засудили війну Росії проти України. Зустріч у Копенгагені відбудеться після візиту прем’єр-міністра Індії до Вашингтона, під час якого він, як очікується, обговорить ситуацію в Україні з президентом США Джо Байденом. Індія, Бразилія, Китай і ПАР відмовилися приєднатися до західних санкцій проти Москви, повідомляє FREEДОМ.
Бразилія, Росія, Індія, Китай і Південна Африка в червні 2006 року, об’єдналися в співдружність, метою якої є співпраця і зміцнення економічного потенціалу країн-учасниць.
“БРІКС — платформа для співпраці між країнами з ринками, що формуються, і країнами, що розвиваються. Вона прихильна збереженню багатостороннього підходу, активному просуванню реформи системи глобального управління, підвищенню представництва і голосу країн з ринками, що формуються, та країн, що розвиваються”, — заявила речник Міністерства закордонних справ Китаю Мао Нін.
Однак БРІКС не є добре структурованим союзом держав з виконавчою та законодавчою владою, як, наприклад, ЄС. За словами, експертів, БРІКС важко назвати блоком країн, оскільки демократично обрані та авторитарні уряди співпрацюють один з одним. На відміну від Західних країн, у БРІКС немає політичної єдності. Наприклад, президент Китаю Сі Цзіньпін кілька разів публічно попереджав російського президента Володимира Путіна, щоб він не застосовував ядерну зброю в Україні. Китай та Індія не мають наміру надавати військову підтримку Росії, про це неодноразово говорили лідери двох країн. Водночас Бразилія підтримала резолюцію ООН, яка засудила агресивну війну Росії проти України.
“Ми бачимо групу країн, які намагаються знайти спосіб стати більш важливими, але у них немає спільних цінностей і спільних інтересів. Буде цікаво подивитися, чи зможуть країни БРІКС знайти способи ефективнішої спільної роботи, з огляду на те, що деякі з найамбітніших ідей БРІКС, таких як міжнародна валюта, ще дуже далекі від реалізації”, — зазначив в інтерв’ю “Голосу Америки” посол США в Казахстані (1992-1995) Вільям Кортні.
П’ять країн збиралися створити власну внутрішню єдину валюту замість американського долара. Однак, їхні наміри не втілилися в життя. Наприклад, Бразилія і Китай у березні домовилися здійснювати торговельні операції у власних валютах — китайському юані та бразильському реалі. Аналогічну взаємну процедуру використовують Китай і Росія.
“БРІКС — насамперед антигегимоністський проєкт, який прагне зламати панівний світовий порядок і покласти край домінуванню долара США у світовій економіці. “Дедоларизація” міжнародної торгівлі — ключове слово. При цьому рішення про спільну валюту БРІКС досі не має міцної основи”, — звернув увагу провідний науковий співробітник Міжнародного центру конверсії в Бонні Герберт Вульф.
За словами американських аналітиків, США хочуть організувати власну зустріч із БРІКС. Зокрема, як пише Finicial Times, посилаючись на анонімні джерела, радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван має намір зустрітися з представниками країн, які не засудили російську агресію. Йдеться про Індію, Бразилію та Південно-Африканську Республіку.
“США хочуть організувати власну зустріч із представниками країн БРІКС у Копенгагені, де, мабуть, спробують дійти спільного розуміння того, що відбувається в Україні. Це ознака того, що західні лідери використовуватимуть наявні тріщини в блоці БРІКС. Коли Путін приймав африканських лідерів, вкотре проявилися також розбіжності Росії з ПАР. І Путіна це зачепило, він зайняв оборонну позицію”, — зауважив в інтерв’ю “Голосу Америки” аналітик RANE з Євразії Меттью Орр.
Наприкінці серпня в Південній Африці відбудеться саміт лідерів країн БРІКС. І головне питання — чи візьме в ньому участь Путін, адже членство ПАР у Міжнародному кримінальному суді зобов’язує країну його заарештувати. За словами президента ПАР Сиріла Рамафоса, республіка дотримуватиметься міжнародного права.
Читайте також: ПАР рекомендує Путіну взяти участь у саміті БРІКС по відеоконференції — оцінка політолога
Нагадаємо, президент США Джозеф Байден і прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді уклали низку угод у галузях оборони і торгівлі, спрямованих на протидію глобальному впливу Китаю.