Сенатори Сполучених Штатів Америки (США) за двопартійної підтримки планують запропонувати законопроєкт, який дасть змогу президенту конфіскувати та передавати російські активи Україні. Також, знайти спосіб залучити російські активи для відновлення України, закликав глава уряду Латвії, повідомляє FREEДОМ.
Тим часом в Естонії вже підготували юридичне рішення, за якого можна використовувати заморожені активи Росії як компенсацію Україні. Більшість країн ЄС, а також США і Канада, з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну заморозили активи Центробанку РФ, а також активи російського бізнесу.
Знайти спосіб, щоб конфісковані російські активи пішли на відновлення України. І якомога швидше. З таким закликом виступив на конференції з відновлення України в Лондоні глава уряду Латвії Крішьяніс Каріньш.
“Порушник повинен заплатити. Росія руйнує Україну. Ми заморозили мільйони, може, і трильйони їхніх активів. Потрібно знайти спосіб залучити ці активи, щоб допомогти покрити вартість відновлення”, — сказав він.
Тим часом в Естонії схвалили принципи використання заморожених російських активів для підтримки України. Про це заявив міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна. Це дасть змогу Талліну передати російські активи Києву.
“Європейський союз працює над пошуком цього юридичного варіанту, але ми підготували юридичне рішення, за якого ми можемо використати заморожені активи Росії як країни-агресора й використати їх як компенсацію для потреб відновлення України”, — заявив він.
За словами глави відомства, Міністерство закордонних справ країни найближчим часом внесе в уряд проєкт відповідних поправок до закону.
“Естонія працювала над своєю схемою конфіскації російських активів із січня цього року. Найближчим часом планується також змінити своє законодавство, їхнє Міністерство юстиції та Міністерство закордонних справ уже підготували необхідні зміни, і найближчим часом ми очікуємо, що вони ухвалять у парламенті ці правки та справді розпочнуть імплементацію цього плану з конфіскації російських активів та передачі їх для відновлення економіки”, — розповів юрист-міжнародник Ерік Кучеренко.
Міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі заявив, що 19 червня Велика Британія ухвалила законодавство, яке дасть змогу британському уряду зберегти санкції, змінивши їхню мету для сприяння виплат компенсацій Росією. Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Велика Британія заморозила понад 23 млрд доларів активів і ввела санкції проти більш ніж 1,5 тис. росіян.
“Ця заява нам допомагає закріпити принцип, що поки Росія не виплатить повний обсяг компенсацій Україні, а там насправді колосальні суми, від 500 млрд дол. до 1 трлн дол., то наші союзники не знімуть санкції та не знімуть арешт із цих активів”, — додав Кучеренко.
Найсерйознішою сьогодні спробою конфіскувати резерви російського уряду називають законопроєкт, запропонований сенаторами Сполучених Штатів. За двопартійної підтримки планується запропонувати законопроєкт, який дасть змогу президенту Сполучених Штатів конфісковувати й передавати російські суверенні активи Україні.
“З огляду на жорстокість Росії та безперервні воєнні злочини проти українського народу, цілком правильно, щоб кошти російського уряду у Сполучених Штатах були конфісковані та перепрофільовані, щоб допомогти Україні виграти війну й відновити свою країну”, — заявив сенатор-республіканець Джим Ріш.
Отримані кошти “перепрофілюються” для компенсації Україні шкоди, заподіяної агресією Росії, та передаються в спеціальний “Фонд підтримки України”. Звідти, за рішенням держсекретаря США, кошти можуть бути передані майбутньому компенсаційному механізму або безпосередньо Україні.
“Я вважаю, що в цьому законопроєкті прописано вже практичні моменти для того, щоб врешті-решт процес конфіскацій було застосовано щодо російських активів. Безумовно, ще триватиме процес обговорень між членами конгресу США, щоб врешті-решт було ухвалено остаточну версію цього законопроєкту”, — розповів юрист-міжнародник Олег Горбачов.
Наприкінці квітня палата представників Конгресу США схвалила законопроєкт, що передбачає конфіскацію заморожених активів російських підсанкційних юридичних і фізичних осіб. Вилучені кошти пропонується спрямувати для додаткової військової та гуманітарної допомоги Україні.
Читайте також: Захід може вплинути на сусідів РФ, які допомагають обходити санкції — думка