Зустріч президента США і прем’єр-міністра Індії відбулася в Білому домі — деталі перемовин від спецкора “Голосу Америки”

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Президент США Джозеф Байден і прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді уклали низку угод у галузях оборони і торгівлі, спрямованих на протидію глобальному впливу Китаю. Моді висловився про припинення війни Росії проти України. Про деталі зустрічі двох лідерів в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 23 червня, розповів кореспондент “Голосу Америки” в Білому домі Михайло Комадовський.

Він зазначив, що США та Індія не є офіційними союзниками, пов’язаними певним договором, але водночас Вашингтон хоче, щоб Делі став стратегічною противагою Китаю в регіоні. Хоча жоден із лідерів не критикував Пекін безпосередньо у своїх зверненнях до преси, наприклад, в офіційних заявах за результатами перемовин вони зробили відсилання до КНР.

Байден і Моді говорили приватно понад дві години в Білому домі, після чого випустили спільну заяву, доволі масивну, попередивши про зростання напруженості, про дестабілізаційні дії Пекіна у Східно-Китайському та Південно-Китайському морях. Також наголосили на важливості міжнародного права та свободи судноплавства.

Після перемовин лідери поспілкувалися з пресою. Примітний момент — сама по собі участь Моді в пресконференції в Білому домі була відображенням зміни політичних традицій. Індійський прем’єр уперше відповідав на запитання журналістів у такому форматі за 9 років свого перебування при владі. Він відкинув критику з приводу ситуації з правами людини в Індії.

Зі свого боку Байден наголосив на важливості роботи над збереженням демократичних цінностей. Разом із цим офіційний Вашингтон розчарований тісними зв’язками Індії з Росією, тоді як Москва веде повномасштабну війну проти України. І Моді дійсно уникав прямої згадки Росії у своїх виступах. Як у Білому домі, так і на Капітолійському пагорбі він звернувся до об’єднаної сесії двох палат Конгресу США, але при цьому він сказав, що конфлікт “заподіює великий біль у регіоні”. За його словами, оскільки у військовому протистоянні беруть участь великі держави, наслідки можуть бути дуже і дуже серйозними.

“Від самого початку подій в Україні Індія робила наголос на розв’язання спору шляхом діалогу і дипломатії. Ми повністю готові зробити свій внесок у будь-який можливий спосіб для відновлення миру”, — заявив Нарендра Моді.

Війну Росії проти України він називає в публічному просторі “подіями в Україні”. На це звернули увагу деякі аналітики. Також лідери двох країн у спільній заяві “висловили глибоке занепокоєння конфліктом в Україні — жахливими й трагічними, і гуманітарними наслідками”, наголосивши на “серйозному та зростаючому впливі війни на світову економічну систему, зокрема на продовольчу й паливно-енергетичну безпеку, і на критично важливі ланцюжки постачань”.

“Президент Байден і прем’єр-міністр Моді висловили глибоке занепокоєння конфліктом в Україні та його жахливими і трагічними гуманітарними наслідками. Лідери наголосили на серйозному та зростаючому впливі війни на глобальну економічну систему, зокрема на продовольчу, паливну та енергетичну безпеку, і критично важливі ланцюжки постачань. Вони закликали до активізації зусиль щодо пом’якшення наслідків війни, особливо в країнах, що розвиваються. Обидві країни також зобов’язуються продовжувати надавати гуманітарну допомогу народу України. Вони закликали до поваги міжнародного права, принципів Статуту ООН, а також територіальної цілісності та суверенітету. Також обидві країни погодилися з важливістю постконфліктного відновлення України”, — сказано в заяві Білого дому.

Раніше в інтерв’ю The Wall Street Journal Нарендра Моді заявив, що його країна не займає нейтральну позицію щодо війни проти України, а виступає за мир і дотримання міжнародного права загалом. У той час як Вашингтон засудив повномасштабне російське вторгнення і робить все, щоб допомогти Києву і натиснути на Москву, офіційний Делі відмовився засудити свого давнього союзника Росію за цю агресію і наростив фактично торгівлю з Москвою до рекордних рівнів, головним чином шляхом імпорту російської нафти.

Представники Білого дому перед цими перемовинами, перед початком цього державного візиту запитали, чи розглядають можливість залучити Індію як медіатора для того, щоб зупинити війну.

“Ми вітаємо будь-які зусилля, спрямовані на припинення війни Росії проти України. Ми хочемо припинення цієї війни. Україна хоче припинення цієї війни. Але будь-який результат має враховувати заклик президента Зеленського до справедливого і міцного миру, враховувати принципи суверенітету і територіальної цілісності”, — заявив представник Державного департаменту США Ведант Патель.

Тим часом радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван, як стало відомо, вирушить до Данії на цих вихідних на прохання українського уряду. Там він зустрінеться з представниками країн БРІКС. За даними джерел, ознайомлених із відповідними планами представника Ради з нацбезпеки, Салліван візьме участь у зустрічі в Копенгагені з посадовцями якраз з Індії, Бразилії та Південно-Африканської Республіки. Список учасників ще може оновлюватися, змінитися до початку цієї зустрічі, і на ній можуть бути присутні представники Туреччини, можливо, Китаю.

Індія, Бразилія, Китай і ПАР є членами групи БРІКС разом із Росією. І вони якраз відмовилися приєднатися до західних санкцій проти Москви, надаючи підтримку тією чи іншою мірою Кремлю відтоді, як він почав повномасштабну війну проти України.

США заявили, що вони вітають зусилля з пошуку ррозв’язання конфлікту шляхом перемовин. Але наполягають на тому, що будь-яке рішення має поважати суверенітет і територіальну цілісність України.

Своєю чергою заступниця помічника міністра оборони США Лора Купер заявила, що російська війна загрожує принципам, що лежать в основі глобальної стабільності, а Пентагон допомагає Україні для того, щоб “фактично забезпечити її існування як вільної, процвітаючої і демократичної країни, яка здатна захищати себе і стримувати нову російську агресію”. Купер додала, що Україна добре підготовлена і досить добре оснащена, і що перебіг війни є динамічним і непередбачуваним. Водночас в Пентагоні заявили, що у відомстві впевнені в готовності ЗСУ і в їхньому потенціалі в галузі підготовки, заявила Купер.

Читайте також: Росія втрачає лідерство в Центральній Азії: інтерв’ю з експерткою з питань Східної Азії Наталією Плаксієнко-Бутирською

Прямий ефір