Повне домінування Путіна над Лукашенком — білоруські експерти та політики про переміщення російської ядерної зброї

Російська тактична ядерна зброя. Фото: bbc.com

25 травня міністри оборони РФ і Білорусі підписали договір про розміщення російської ядерної зброї в Білорусі. 16 червня президент РФ Володимир Путін заявив, що тактичні ядерні заряди доставлено на територію Білорусі.

Цю інформацію підтвердив самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко. Водночас раніше Путін заявляв, що розміщення почнеться тільки в липні 2023 року.

Експерти впевнені, що поглинання Білорусі залишається пріоритетом російського президента, а ядерна зброя на території сусідньої країни — елемент шантажу всього світу.

Блеф чи правда?

В українській розвідці не поспішають стверджувати, що процес переміщення завершено. Він триває, заявив начальник Головного управління розвідки (ГУР) міністерства оборони України генерал-майор Кирило Буданов.

“Процес підготовки до можливого переміщення дійсно триває. Сховища готуються. Але станом на зараз жодна боєголовка ще не була переміщена”, — сказав Буданов в ефірі національного телемарафону на каналі “1+1”.

Читайте також: Путін приурочив доставку ядерних ракет до Білорусі безпосередньо до саміту НАТО, є загроза застосування, — Радіна

Незважаючи на заяви президента РФ, реальних підтверджень цьому не спостерігається, повідомили в моніторинговій групі “Беларуски Гаюн”.

“Хочемо звернути увагу, що за останні місяці як Путін, так і Лукашенко зробили низку суперечливих заяв щодо переміщення ТЯЗ (тактична ядерна зброя, — ред.) до Білорусі”, йдеться в повідомленні, опублікованому в Telegram-каналі.

Таким чином, суперечливі заяви можуть свідчити про таке:

  • відсутність у Лукашенка всієї інформації та контролю над процесом розміщення ядерної зброї в Білорусі;
  • узгоджена між Путіним і Лукашенком кампанія з дезінформації для створення політичного тиску напередодні саміту НАТО у Вільнюсі та українського контрнаступу.

Радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк вважає, що Володимир Путін має отримати чіткий сигнал від усього світу про неможливість застосування ядерної зброї.

“Путін має отримувати чіткий сигнал з усіх частин земної кулі: щойно російська рука потягнеться до скриньки Пандори, вона буде без зволікання відсічена”, написав він у Twitter.

За словами Подоляка, “наявність чи відсутність ядерної зброї в Росії не є змінною, що впливає на загальне рівняння цієї війни, а ядерні загрози жодним чином не повинні впливати на рішення українців щодо свого захисту та на рішення союзників щодо нашої підтримки”.

“Якщо хтось вважає, що наявність ядерної зброї має слугувати поштовхом до капітуляції, подумайте: який сигнал це дає решті світу? “Міжнародне право не працює, ніхто вас не захистить, покладайтеся тільки на себе”? Отримаємо ядерну гонку 2.0 і знову зрушимо стрілку на годиннику Судного дня”, — написав він.

Заяву президента РФ про розміщення тактичної ядерної зброї на території Білорусі слід сприймати “дуже серйозно”, вважає посол України у Великій Британії Вадим Пристайко, передає CNN.

“Заява президента Росії Володимира Путіна про те, що першу російську ядерну зброю до Білорусі доправлено, має бути сприйнята Заходом “дуже, дуже серйозно”, — підкреслив посол.

Він звернув увагу, що ядерне переозброєння Білорусі порушує міжнародні угоди.

Пристайко також зазначив, що Україна зараз “набагато краще оснащена для протистояння цьому тиску” з боку Росії, оскільки має системи протиповітряної оборони, отримані від міжнародних партнерів.

США відстежують ситуацію в Білорусі після того, як президент Росії вирішив розмістити там тактичну ядерну зброю, і не бачать ознак того, що РФ готується застосувати цю зброю. Про це повідомив державний секретар США Ентоні Блінкен телеканалу CNN.

Він також підкреслив, що у США “немає причин коригувати” свою ядерну позицію і вони “не бачать жодних ознак” того, що Росія готується застосувати ядерну зброю”.

“Що стосується самої Білорусі, то це просто ще один приклад того, як Лукашенко робить безвідповідальний, провокаційний вибір, щоб поступитися контролем над суверенітетом Білорусі проти волі білоруського народу”, — сказав Блінкен.

Євросоюз і США не визнають Олександра Лукашенка законно обраним президентом.

Думки експертів

Що спричинить розміщення російської ядерної зброї в Білорусі? Чи введуть західні країни додаткові санкції проти режимів РФ і Білорусі? Якщо Мінськ і Москва блефують, то для чого? Відповіді на ці запитання в ефірі телеканалу FREEДОМ шукали:

  • Павло Латушко, білоруський опозиціонер, політик, дипломат, ексміністр культури, заступник голови Об’єднаного перехідного кабінету Білорусі;
  • Анна Красуліна, прессекретарка лідерки білоруської опозиції Світлани Тихановської;
  • Тетяна Мартинова, білоруська журналістка, засновниця групи “Досить боятися”;
  • Сергій Бульба, білоруський громадський діяч, організатор “Білого легіону”.

ПАВЛО ЛАТУШКО: Лукашенко серйозно підставився

— У мене немає сумнівів, що ініціатором розміщення ядерної зброї в Білорусі був Лукашенко. Це його природа. Ще в 1990-х роках він говорив публічно, що вважає помилкою виведення ядерної зброї з території Білорусі. Він вважав, що це підвищує його статус як керівника країни у світовій політиці, блокує можливість введення санкцій, гарантує йому фактично довічне правління в Білорусі.

Зараз, отримавши критичну ситуацію, він вважає, що також наявність ядерної зброї дає йому можливість правити країною до останнього дня свого життя. Тож ініціатором є виключно Лукашенко. Він задовольнив свої амбіції.

Питання тільки в тому, що Лукашенко підставився з двох сторін. З одного боку, заявивши про те, що одна бомба може спричинити мільйон жертв у разі її застосування, він фактично почав розмахувати ядерним кийком.

Не володіючи, можливо, всіма повноваженнями для управління, але маючи певний вплив у зв’язку з розміщенням ядерної російської зброї на території Білорусі, він починає погрожувати всьому світові, і тут він стає ціллю номер один для тих же США.

Коли замахали ядерним кийком Путін, а потім Медведєв, яка була реакція США? Тоді джерела говорили про те, що керівництво командування Збройних сил США зателефонувало начальнику Генерального штабу Росії про те, що вони знайдуть місце знаходження керівництва Росії і завдадуть туди точного удару. Лукашенко став найлегшою метою в цій ситуації.

Одна справа знищити керівництво ядерної держави, якою є РФ, а інша справа — це Лукашенко, який не є керівником ядерної держави, але він фактично почав погрожувати всьому світу.

Тому йому треба дуже сильно боятися. Я впевнений, що спецслужби США і НАТО почали дуже активно працювати і розробляти місцезнаходження Лукашенка, можливість його ліквідації в разі, якщо він буде продовжувати подібні дії або зробить спробу подібних дій.

З іншого боку, навіщо він тепер Росії? Адже він виконав усі бажання — фактично вже віддав Білорусь, розмістив російські війська, продовжує розміщувати російські військові бази і розмістив ядерну зброю. Навіщо він тепер Путіну? Тобто процеси об’єднання або анексії Білорусі будуть тільки прискорюватися.

Зараз усе залежить тільки від Путіна. Чи захоче він ліквідувати Білорусь сьогодні чи завтра? Чи буде його задовольняти Білорусь у вигляді БРСР як член ООН з прапором і з формальними кордонами на карті для того, щоб мати цей голос в ООН, чи не буде задовольняти — голос Лукашенка вже не має ані найменшого значення.

Саме створення потенційної загрози для України є первинною метою Путіна в процесі використання території Білорусі та розміщення ядерної зброї. Це реагування на саміт НАТО у Вільнюсі, який відбудеться вже найближчим часом.

РФ шле в усі боки сигнали, щоб змусити європейські суспільства впливати на політиків. Щоб Україна, наприклад, не отримала статусу члена НАТО або, щоб відтермінувати це питання, щоб формулювання про статус України було якомога розпливчастішим. Тобто це все з точки зору зовнішньополітичної і військово-політичної мети реалізується і прискорюється.

АННА КРАСУЛІНА: Російська ядерна зброя робить Білорусь мішенню для всього світу

— Лукашенко навіть на уточнювальне запитання журналістів відповів, що в нього немає підтвердження розміщення ядерної зброї. Тобто він просто отримав від Путіна заяву, і не більше того. Поки що ядерної зброї в Білорусі немає.

Теоретично вона може там з’явитися. Але поки що ми бачимо гру в божевільного, яку розігрують Путін і Лукашенко щодо всіх оточуючих. Тобто вони грають: “так, ми такі відв’язні, що можемо зробити все що завгодно”. Що насправді станеться, ми поки що не знаємо.

Але вони опинилися в тій ситуації, коли їх загнали в кут, і в них не залишиться виходу, окрім як спробувати застосувати ядерну зброю. З іншого боку, ми з вами знаємо, що вона конвенційною зброєю превентивно знищується в разі, якщо вони захочуть застосувати цю зброю. Тож поки що хвилюватися нема про що.

Лукашенко мріє про те, що це буде його ядерна зброя. І він вважає, що зможе її контролювати. Ми, звичайно, розуміємо, що Путін не дасть йому в руки управління цією ядерною зброєю.

Ба більше, Путін попереджений Китаєм, і він не зробить цього ніколи. Однак сам Лукашенко впевнений, що він буде цим керувати. Це буде російська ядерна зброя з усіма наслідками, що випливають.

Лукашенко все життя мав претензії до Шушкевича, який вивів ядерну зброю з Білорусі. Йому здається, що ядерна зброя його захищає. Він не розуміє, що насправді ця зброя робить мішень і з Білорусі, і з нього особисто.

По суті справи, він собі на лобі цю мішень намалював: у мене є ядерна зброя, знищуйте мене, я небезпечний для всіх. Йому хтось вклав у голову, що ніхто не нападає на країну, яка має ядерну зброю. Хоча насправді це не так.

Тим паче що мати ядерну зброю по суті справи буде Путін, а Лукашенко тільки на своїй території це розміщує і ставить під удар білоруський народ.

Це буде щось схоже на Крим. Те, з чого починався Крим — російські бази, а потім “зелені чоловічки”. Тобто це погіршує становище суверенітету Білорусі. Однак же ситуація така, що західні партнери розуміють, що Путін зараз доволі серйозно скутий, зокрема попередженням Китаю. Пекін теж не вважає хорошим застосування ядерної зброї.

Дуже багато країн вважають, що це блеф, що насправді навіть розміщення ядерної зброї на території Білорусі не буде. Однак ми з вами розуміємо, що до 2022 року мало хто вірив у те, що реальна війна з Україною почнеться. Тим не менш, вона почалася.

Таким чином, нам треба бути дуже уважними до того, що відбувається. І бути готовими до того, щоб дуже жорстко реагувати в разі, якщо це станеться.

Якщо раптом Путін спробує застосувати ядерну зброю з території республіки Білорусь, треба чітко попередити його про те, що не тільки на Білорусь полетить удар у відповідь, а й на Росію, зокрема. Це допоможе нам зберегти Європу від ядерного удару.

ТЕТЯНА МАРТИНОВА: Путін планомірно поглинає Білорусь за допомогою Лукашенка

— Якщо ми простежимо весь шлях Лукашенка і його взаємовідносини з Москвою, починаючи з 1994 року, коли Росія зробила ставку в Білорусі на совкового колгоспника Лукашенка, ми з вами дійдемо висновку, що все це частина довгострокового проєкту з поглинання Білорусі.

Щойно Лукашенко намагався з нього вистрибнути, тому що він хоче бути королем, а не блазнем, одразу отримував по зубах. І 2020 рік — це один із цих проявів. А те, що він претендував на роль у Кремль, це все була морквина попереду ослика?

Лукашенко підписав указ про створення союзної держави, парламент ратифікував, і тут же Єльцина викинули. Тобто це все ланки одного ланцюга.

Ядерна зброя — це теж ланка одного ланцюга, тому що Білорусь і Україна — фетиш Путіна. І якщо з Білоруссю худо-бідно він розбирається шляхом постійної годівлі Лукашенка, то з Україною він впоратися не може.

Я боюся, щоб, наприклад, на шляху ядерної зброї в Білорусь не було провокації нібито з боку України. Ось вона вибухнула, наприклад, на території якоїсь Курської області або ще де-небудь.

І в підсумку непридатними для життя виявляться частина Росії, Білорусі та України. Звісно, звинуватять у всьому цьому українців, щоб зіштовхнути білоруський і український народи, тому що раніше у Путіна це не вийшло.

СЕРГІЙ БУЛЬБА: Лякає розміщення в Білорусі не тільки тактичної, а й стратегічної зброї РФ

— Є чотири місця, де може бути розміщена ядерна зброя і де, схоже, ведуться роботи. Це кілька ракетних баз, які не припиняли роботу з часів Радянського Союзу. І кілька локацій, наприклад, де розміщувалися полки РВСП (ракетні війська стратегічного призначення, — ред.) ще за радянських часів, піднімають. Зокрема, на старій базі в Павловську поставлено завдання відновити залізницю, яка була розкрадена за непотрібністю.

Навіщо це робиться? Нас лякають оперативною інформацією про те, що завозять не тільки “Іскандери”, а й “Тополь-М”, який є стратегічною, а не тактичною зброєю. І ми не зовсім розуміємо, чи це правда. Ніхто не знає, що у Путіна з Лукашенком у головах.

У “Тополя-М” ракети летять на відстань до 12 тисяч кілометрів. Тому, в принципі, не має значення її переміщення — або вона з Казані стартує, або з Калінінграда, або з Гомеля. Начебто як би особливого значення не має.

Єдине виправдання — що менший момент перебування такої ракети в повітрі, то менше можливості її відстежити, взяти на ручний супровід і знищити. Але я все-таки, сподіваюся, у Путіна немає в голові такої дурості, щоб застосовувати стратегічну ядерну зброю з Білорусі по Україні.

Читайте також:Російська ядерна зброя на території Білорусі — це елемент фарсу, — Коваленко

Прямий ефір