Як погіршилося життя росіян після вторгнення РФ в Україну — обговорюємо з експертами та глядачами каналу FREEДОМ

Ігор Яковенко та Андрій Сідельников. Колаж: uatv.ua

Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну рівень життя громадян Російської Федерації помітно погіршився. Це видно і за повідомленнями російських засобів масової інформації, і за постами росіян у соціальних мережах.

При цьому, більшість російських громадян підтримують злочинну авантюру президента РФ Володимира Путіна стосовно України, і вважають захоплення чужої території “історичною справедливістю”.

Опитування FREEДОМ

Згідно з даними Всеросійського центру вивчення громадської думки (ВЦВГД) станом на початок січня 2023 року війну підтримувало 68% росіян, не підтримувало близько 20% громадян РФ.

За даними дослідження ВЦВГД, 2022 рік “ознаменувався посиленням консолідації російського суспільства навколо глави держави”, а ставлення росіян до акцій протесту “стабілізувалося” і протестний потенціал не перевищує 12% уже багато місяців.

Як повідомляє ВВС, підтримка громадянами РФ війни проти України насправді може бути не настільки масовою.

Своєю чергою, телеканал FREEДOM провів своє інтерактивне опитування на тему: “Як погіршилося ваше життя після початку війни Росії проти України?”

Глядачі телеканалу так прокоментували цю ситуацію:

  • “Життя змінилося в гірший бік, усе подорожчало, люди стали нетовариськими, злими…”
  • “Особисто для мене, як росіянина, найбільш гнітючим став стан, скажімо так, внутрішньої еміграції: живу у своїй країні, серед свого народу, але тепер як іноземець: усе мені стало чужим, і я сам тепер усьому чужий…”;
  • “Спочатку був шок, що таке можливо, біль і сором, що творить твоя країна. 16 місяців війни ти дивишся всі новини. Віриш у перемогу України. Весь час запитуєш себе скільки ж людей цього бажають! Відчуваєш величезну повагу до президента Зеленського, Михайла Подоляка, всього українського народу”;
  • “Ми втрачаємо друзів, рідних і це неправда, що можна продовжувати спілкуватися з тими, хто це підтримує. “Давайте просто не будемо говорити на цю тему…”, кажуть вони. От не працює це! Ти втрачаєш країну і відчуваєш вперше до цього свою причетність. Фінанси, ціни, що виросли, штрафи — це здається таким маленьким, коли думаєш про те, що переживає сьогодні Україна”;
  • “Залишитися вимушено в окупації за віком — це невиліковна психотравма. Бути відрізаною від своєї країни це таке моторошне почуття зі щоденним приниженням, болем, неможливістю всього найелементарнішого, що було раніше! Повний розрив із родичами в Росії це біль і мука! І нічого як раніше вже не буде!”;
  • “Путлер знищив усі надії на нормальне майбутнє, мої родичі в Україні, сам був у Росії, але виїхав у третю країну і тепер я навіть не можу потрапити в Україну! Сподіваюся дід засне і не прокинеться зі своїми співучасниками!”

Читайте також: Як позначилася війна РФ проти України на самих росіянах — обговорюємо з експертами та глядачами телеканалу FREEДOM

Про те, як вплинуло повномасштабне вторгнення військ Російської Федерації на життя простих росіян, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли російський журналіст і соціолог Ігор Яковенко та російський політик, лідер міжнародного руху “Говоріть Голосніше!” Андрій Сідельников.

ІГОР ЯКОВЕНКО: Життя стало гіршим у всіх

— Мешканка Росії нам пише, що у РФ зростання цін, пенсії низькі, країною ніхто не опікується, а Держдума “строчить антинародні федеральні закони”, а так звана “спецоперація” викликає в народі гнів і невдоволення, мовляв, “гине багато здорових молодих хлопців незрозуміло, з якою метою”. Це суб’єктивно чи ви теж спостерігаєте наявність таких настроїв?

— Звичайно, такі настрої присутні. В умовах фашистської країни дуже складно визначити, скільки людей дотримуються тієї чи іншої точки зору. Життя дійсно стало гіршим практично у всіх. Я думаю, що такого роду настрої поширені приблизно у 20% або 40% росіян.

Є непрямі ознаки. Вони, загалом, можуть свідчити про те, що такі настрої поширені, зокрема, і не тільки серед пересічних громадян, а й серед еліти, серед верхівки.

І, зокрема, на це вплинув виступ Затуліна (Костянтин Затулін, російський політик, директор Інституту країн СНД, ексдепутат Держдуми РФ, — ред.), який був ініціатором, по суті справи, всієї цієї кампанії проти України. Тож настрої, настрої подібного роду, безумовно, безумовно, поширені, причому в усіх верствах суспільства.

— Написала нам людина з Москви. Звуть його Саша. Він дуже шокований російським вторгненням, розірвав усі стосунки з ветеранами афганської війни, з друзями дитинства, практично повністю припинив спілкування з сусідами по дачі, гостро переживав трагедію в Бучі, в Маріуполі. “Не можу знайти собі місце. Молюся в душі за жертв цього терору. Молюся за Україну”. Ігорю Олександровичу, до чого може призвести це відчуття самотності, безсилля, абсолютної закритості?

— Так, дійсно, це біда, тому що такі люди, як ваш сьогоднішній співрозмовник із Москви, або змушені емігрувати, і вже не 1 мільйон поїхав взагалі загалом. Або дійсно йти у внутрішню еміграцію, якщо немає можливості виїхати.

Є таке поняття “соціальна шкіра”, коли людина, щоб не залишитися на самоті, починає шукати собі якусь оболонку. Багато хто знаходить цю оболонку в інтернеті, коли там починає спілкуватися і обирає собі оточення не фізичне, не тих людей, з якими спілкуєшся на дачі, на роботі, в сім’ї, а інтернет-оточення.

Це один із виходів, а другий вихід — це, безумовно, зміна ситуації. На жаль, сил змінити ситуацію сьогодні у своїй країні у росіян немає, тому що рівень інструментів насильства, який існує в Росії проти будь-якої спроби змінити ситуацію такий, що про це абсолютно неможливо навіть думати.

Але я думаю, що вікно можливостей може відкритися після перемоги української армії, тому що це означатиме злам російської держави. І в цьому випадку якесь вікно можливостей відкриється.

Я не впевнений, щоправда, що вихід із цього вікна буде в кращий бік, але, принаймні, це буде шанс якихось змін. І тоді багато залежатиме від особистої волі, особистої енергії та дій конкретних людей.

— І ось наступний коментар. Жінка пише: “Перебуваю в постійному стресі, живу в країні НАТО. Син із сім’єю залишився в Росії. Природно, переживаю. Можливості подорожей один до одного обмежені, а також загублено деякий зв’язок із друзями і навіть родичами через непорозуміння ситуації. Як ви вважаєте, чи можливо після перемоги України подолати цю ментальну прірву?

— Це все дуже сильно залежить від того, чим закінчиться ця війна. Тому ми зараз не можемо з упевненістю сказати, яка буде ситуація в Росії після перемоги України. Ще раз наголошую, шанс на зміни буде в результаті внаслідок розвалу Росії, подібно до того, як розпався Радянський Союз. Швидше за все, тоді виникне можливість якихось змін.

Що ж стосується зміни індивідуальної психології, індивідуальної свідомості внаслідок змін у країні, то це процес надзвичайно довгий. Німці, наприклад, кілька десятиліть виходили зі свого фашизму, і то це було винятково завдяки, прямо скажемо, насильству, бо Німеччина була окупована.

І ось ці ліки денацифікації, вихід із цього стану божевілля він був примусовим. Нічого схожого в Росії не буде. Тому цей процес буде дуже довгим, важким і без гарантій на успіх.

АНДРІЙ СИДЕЛЬНИКОВ: Росіянам знадобиться щонайменше 23 роки прозріння

— Наскільки робота з умами людей після перемоги України буде найскладнішою в Росії?

— Я не впевнений, що навіть у найближчі десятиліття після того, як путінський режим програє, вдасться назад повернути стан громадян Росії або держави, яка буде на цій території надалі. Буде потрібна достатня кількість часу.

За 23 роки росіян обдурили настільки, що вже неможливо ні спілкуватися, ні розмовляти, ні просто що-небудь реально показати. Вони це не вірять нікому, крім як державним чиновникам. І знадобиться щонайменше 23 роки для того, щоб спробувати все повернути назад.

Тобто розраховувати на те, що це буде вже якесь прозріння, навряд чи можна. У когось дійсно буде, а хтось просто зараз мовчить. Багато хто розуміє, що відбувається, але боїться сказати. Цей страх теж потрібно буде якимось чином прибирати психологічно з організму.

Тому попереду колосальна робота, колосальні дії. Я не вірю саме в таку, скажімо так, перемогу здорового глузду.

— Пише нам людина, очевидно, з Росії. Вона пише, що життя ніяк не погіршилося, ціни на щось піднялися, але, зокрема, на продукти і бензин — ні, асортимент не змінився, бренди пішли, але все продається з іншою назвою. А чи можна достукатися до росіян через холодильник, через машину?

— Я вважаю, що через холодильник достукатися можна. Так, це ефективний, напевно, спосіб. Він може бути досить важкий і жорстокий, але, напевно, найдієвіший.

І тому ми виступаємо за повне економічне і політичне ембарго Росії для того, щоб, загалом-то, люди трошки оговталися. І холодильник їх привів у невелике таке відчуття, що навколо все не так, як їм малюється або як їм бачиться. Тому, холодильник — це дієвий спосіб.

Але потрібно ж тут теж розуміти, що величезна путінська машина працює зараз на тому, щоб ввозити в Росію товари тіньовим експортом. Створюються фірми, паралельний імпорт. Це офіційна назва того, що в Росії відбувається.

Але в принципі, я вважаю, що якщо ці крамнички перекривати у світі, то в РФ буде досить проблемна ситуація.

Росія не виробляє достатню кількість товарів народного споживання або продуктів для того, щоб прогодувати всіх жителів країни. Тому величезна кількість цих товарів приходить з інших країн. Тож тут холодильник — це одна з таких дійсно дієвих причин для того, щоб спробувати поміняти свідомість.

Читайте також: “Мирних планів” і пропозицій заморозити “конфлікт” буде ще більше — експерти про перспективи переговорів України з РФ

Прямий ефір