За ватажком ПВК “Вагнер” Євгеном Пригожиним стоять певні люди в російських силових структурах, які належать до одного з крил, які є в оточенні президента РФ Володимира Путіна, і для яких Пригожин — це своєрідний таран, який вони можуть використовувати для розв’язання своїх питань. Про це в інтерв’ю телеканалу FREEДОМ заявив політолог Ігор Рейтерович.
“Що це за люди — ходять різні чутки, згадується прізвище Сєчіна, що вони в таку грають гру, і в принципі, такий варіант їх влаштовує. Він можливий. Зрозуміло, що ми можемо Путіна в цій ситуації виносити за дужки, треба розуміти, що це просто внутрішньоелітна боротьба. Пригожин в один момент думав, що йому вистачить виключно ресурсу “Вагнера”, що вони матимуть якісь успіхи на фронті, і це його нібито створить передумови для подальших дій. Але цей ресурс уже закінчився через природні обставини, він був вибитий або розтягнутий по Міноборони, у нього вже не так багато залишилося цих найманців. Тому він зараз пішов більше в публічну політику. У нього заяви вже політичного десь плану, але це теж елемент внутрішньоелітної боротьби”, — сказав він.
За словами політолога, ці процеси не стільки пов’язані з якимось майбутнім протестом народу, а більше про зведення рахунків усередині цих еліт, що оточують Путіна, і боротьбу за місце під сонцем.
“Кожен із них намагається собі на майбутнє застовпити місце і мати найбільшу кількість ресурсів для більш глобальної гри. Зрозуміло, що Пригожин поки що більшою мірою все-таки, напевно, інструмент, але інструмент із якимись певними повноваженнями, які він може використовувати. Але чи захоче він стати потім незалежним або вже хоче — це поки що відкрите питання. І чи дадуть йому — це дуже важливо”, — уточнив Рейтерович.
Політолог додав, що Пригожин за своєю суттю є імперцем.
“Він не говорить про те, що нам треба звалити режим Путіна і побудувати якусь нормальну демократичну державу. Він хоче побудувати ще більш жорстку державу, не таку, як у Путіна. Тому далеко не факт, що якійсь частині російського населення, особливо тій, що зараз страждає від внутрішніх конфліктів, ця риторика буде приємною, тому що вони якраз хотітимуть протилежного — щоб від нас відстали і дали нам просто спокійно жити, не треба нам жодних воєн тощо. Пригожин — це поки що більше історія про спробу створити нову групу впливу, з опорою на якісь маргінальні верстви населення, які є в Росії, їх досить багато, але наскільки вона буде вдалою, ми ще подивимося. Стартанули вони дуже непогано, суто політтехнологічно. Але чи дійде він до фінішу — це питання відкрите, тому що “Новачок” та інші методи впливу на таких людей ще ніхто не відміняв”, — каже він.
Водночас, вважає Рейтерович, Путін перебуває в цілковитій ілюзії і переконанні, що він ситуацію саме з Пригожиним контролює.
“Він цю людину вивів, дав їй можливості, переслідуючи якісь свої цілі (посилення конкуренції у своєму оточенні, підстьобування силовиків на щось, розв’язання конкретних практичних завдань). І він вважає до сьогодні, що він може зробити клацання пальцями і Пригожин почне робити те, що він йому скаже. Повернеться до Африки, зникне або щось інше. Але тут є такий момент, старовинна історія середньовічна, єврейська легенда про Голема. Голема створюєш, але він може вийти з-під контролю. І в Росії такий сценарій можливий. Не прямо зараз, але можливий”, — резюмував політолог.
Читайте також: Кому дозволено критикувати Путіна — розбір Давлятчина
Нагадаємо, “щасливий дідусь у незнанні”, “недієздатний політик” і “не головнокомандувач” — це найм’якіші висловлювання на адресу президента Росії від записних російських ультрапатріотів. І це — у Росії, де громадян за коментар у соцмережі, розмову із сусідом чи слово “мир” на саморобному плакаті змушують платити чималі штрафи та навіть відправляють за ґрати. Експерти мають різні версії про причини особливого статусу нових російських “недоторканних”.