Судити та карати померлих планують у Білорусі — подробиці (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

У Білорусі планують порушувати кримінальні справи на померлих людей. Законопроєкт, що пропонує такі зміни, на розгляд парламенту внесла Рада міністрів Республіки, пише видання “Зеркало”. Згідно з документом, новація торкнеться десяти статей Кримінального кодексу: про геноцид, тероризм, екоцид, застосування зброї масового ураження та інших злочинів, повідомляє FREEДОМ.

За словами аналітиків, про справедливість у цьому випадку білоруська влада думає найменше, мотив тут явно політичний і пропагандистський.

“Звичайно, цей закон ухвалюють у межах такого великого наративу, який білоруська влада активізувала після 2020 року, оскільки дуже хочеться відповісти на критику Заходу чимось у відповідь, у чомусь теж звинуватити. Ну а в чому звинуватити, як не у злочинах часів Другої світової? У межах цього всього процесу наратив про те, що Європа нас тут життя вчить, демократії, а насправді нам геноцид у Другій світовій влаштовували, а тепер прийшли й онуки нацистів нас чогось вчать”, — пояснює аналітик Білоруського інституту стратегічних досліджень Вадим Можейко.

Він має на увазі кримінальну справу про геноцид білоруського народу в роки Другої світової війни, яку розслідує Генпрокуратура Білорусі. Цій темі влада приділяє надзвичайно багато уваги, а пропаганда не шкодує ефірного часу на телеканалах.

“У Білорусі концепт Великої Вітчизняної війни — це ніби такий стовп ідеологічний, на якому ґрунтується вся ідеологія режиму Лукашенка. Він так і каже, що, мовляв, ось вони там у 1940-х роках намагалися нас атакувати, намагалися нас захопити, і ось зараз вони продовжують цю лінію”, — зазначив політолог Валерій Карбалевич.

З цієї ж причини закон навряд чи буде спрямований на розслідування злочинів партійних діячів епохи СРСР і силовиків. Наприклад, голоду 1930-х років, масових розстрілів і арештів, а також інших репресій радянської влади. Ці теми в Білорусі табуйовані — про них не можна говорити і писати, а ось притягати до відповідальності інших незручних історичних персонажів або навіть цілі народи — запросто.

“Тут можна будь-які фантазії вмикати, можна так притягати до відповідальності, я не знаю, монголо-татар, які колись теж намагалися проходити територією Білорусі, захоплюючи тут якісь міста. Ось історія довга, 1000 років, і знайти персонажів, яких можна засудити, звичайно, звичайно, не проблема. Але, я думаю, що весь пафос цього закону якраз орієнтований проти німецько-фашистських загарбників”, — висловив думку Карбалевич.

Історія знає близько десятка випадків посмертних покарань, і більшість із них – із Середньовіччя. Так, 896 року імператор Ламберт судив покійного Папу Римського Формоза за злочини проти Священної Римської Імперії. У результаті мерця стратили. Подібна доля спіткала й англійського революціонера Олівера Кромвеля. Його тіло 1661 року, через два роки після смерті, повісили монархи, які повернули владу. Ось у таку реальність Лукашенко затягує Білорусь.

“Ну, ось поки ще мерців не викопують. Хоча теж бачили минулого року, коли бульдозерами зносили польський цвинтар, особливо солдатів Армії Крайової в Західній Білорусі, яких білоруський режим вважає фашистами. Звичайно, може дійде до того, що будуть не тільки цвинтарі бульдозерами зносити, може, цих солдатів Армії Крайової підкопають, їхні скелети покладуть у білоруському суді та судитимуть їх. Можна до такого дійти”, — вважає аналітик Білоруського інституту стратегічних досліджень Вадим Можейко.

Щойно законопроєкт “про покарання мерців” пройде затвердження в білоруському парламенті, його має підписати Олександр Лукашенко. У тому, що це станеться, причому дуже скоро, у аналітиків сумнівів немає.

Читайте також: Що задумав Лукашенко: думка опозиціонера про російську “ядерку” для Білорусі

Нагадаємо, опозиція Білорусі зібрала докази причетності Лукашенка до викрадення українських дітей.

Прямий ефір