Партнерство України та Латинської Америки може зміцнити українську боєздатність. Також це партнерство важливе в політичному аспекті, оскільки Україні необхідно заручитися підтримкою країн Латинської Америки. Про це сьогодні, 14 червня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли аналітикиня Центру глобалістики “Стратегія 21” Олександра Ковальова та голова Центру політичних досліджень “Доктрина” Ярослав Божко.
“Партнерство з Латинською Америкою дійсно може допомогти Україні посилити боєздатність. У них є радянське військове спорядження й було б непогано, якби вони передали його. Але насамперед Україну цікавить політичний ефект. А він полягає в тому, що латиноамериканські країни, у яких 33 країни, це 17% голосів в Організації Об’єднаних Націй (ООН). І, на жаль, від початку вторгнення Росії на територію України 2014 року більшість цих країн голосувала нейтрально за більшість рішень. Навіть великі країни, яких ми вважали нашими друзями, тому що там великі українські діаспори, як Бразилія, Аргентина, вони в багатьох питаннях утримувалися. Саме це хотілося б змінити на користь України”, — пояснила Ковальова.
Представниця Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн продовжує свою поїздку Латинською Америкою з метою зміцнення трансатлантичного партнерства. З огляду на зміни в геополітичних обставинах, Євросоюз дедалі більше розглядає континент як важливого стратегічного союзника. Важливою темою є укладення торговельної угоди між Європейським союзом (ЄС) і країнами спільного ринку МЕРКОСУР (спільний ринок країн Південної Америки, економічна і політична угода між Аргентиною, Бразилією, Уругваєм, Парагваєм і Венесуелою, — ред.).
“Для МЕРКОСУР Європейський Союз (ЄС) і так є основним економічним партнером. А в плані торгівлі Євросоюз на другому місці для МЕРКОСУР після Китаю. Але щоб ви розуміли, обсяги торгівлі у 2022 році склали 55 млрд євро. Експорт МЕРКОСУР до ЄС був 63 млрд євро. Угода про вільну торгівлю, якщо вона набуде чинності, допоможе, але обсяги торгівлі, обсяги відносин, вони і так досить-таки великі”, — пояснила Ковальова.
“У фокусі візиту Урсули фон дер Ляєн до Латинської Америки перебуває насамперед питання критичних матеріалів. Це насамперед особливі метали, важливі в енергетиці, важливі в новій економіці, важливі у виробництві напівпровідників. І те, що Європейський Союз намагається знайти в цьому питанні більш стабільного і постійного масштабного партнера в особі країн Латинської Америки, в Південній Америці. Це наслідок того, що Європейський Союз побоюється повністю закривати це питання на Китаї ще до початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну”, — додав Божко.
Європейський Союз хоче зменшити свою економічну залежність від Китаю, тому він укладає угоди з країнами, у яких добуваються чи виробляються необхідні ресурси. Не виключенням стала й Україна.
“Угода з приводу критичних матеріалів була підписана й між Євросоюзом та Україною. Це робиться для того, щоб диверсифікувати свої виробничі спроможності, які базуються на цих критичних матеріалах з країн Азії. Тобто Китай насамперед. Для Євросоюзу це спроба зміцнити свій економічний і виробничий ландшафт, спроба створити більше для себе визначеності та зменшити свою залежність від Китаю, яка насправді зараз все ще зберігається”, — пояснив Божко.
Читайте також: Байден і Столтенберг обговорили війну в Україні та майбутній саміт НАТО у Вільнюсі (ВІДЕО)