Уперше в історії української медицини лікарі провели операцію з імплантації протеза в кістку. Таке протезування називається остеоінтеграційним. Першим пацієнтом, якому успішно вдалося зробити таку операцію, став 56-річний капітан Збройних сил України (ЗСУ) Ігор Крупнов. Цей напрямок протезування українським лікарям допоміг освоїти австралійський ортопед-травматолог Муньєд Аль Мудеріс, який вважається одним із провідних фахівців у світі, повідомляє FREEДОМ.
Унікальну операцію Ігорю провели у Львові медики клініки “Незламні”. 2022 року чоловік добровільно пішов захищати Україну. Брав участь у визволенні Херсонської області, де втратив обидві ноги, коли разом із побратимами на автомобілі підірвався на міні.
“Унаслідок підриву машина підлетіла, приземлилася на дах, загорілася. На щастя, двері відчинилися, і хлопці, які їхали позаду нас, нас витягли з машини”, — згадує воїн.
Спочатку чоловіка відправили до лікарні в Миколаєві, а потім до реабілітаційного центру “Незламні”. До тями Ігор прийшов на 5-й день. Попереду були місяці лікування. Коли настав час протезування, лікарі запропонували йому остеоінтеграцію — вживлення протеза в кістку.
“Ключовим моментом був другий день після операції, коли лікарі запропонували мені встати на підлогу на імпланти. Я думав, що це неможливо. Я думав, що це буде боляче, але лікарі сказали: “Не бійся, давай!”. Я скажу, що болю не було ніякого, я бачив, що з ран ще тече кров, ноги були такі страшні, але стояти на ногах було нормально, зручно і комфортно”, — розповів український захисник.
До повномасштабного вторгнення Росії до України Ігор вів активний спосіб життя, тому для нього важливо не просто мати змогу ходити, але й продовжувати бігати. Ухвалити рішення про те, щоб встановлювати саме такі протези, чоловікові допомогла його дружина Валерія Козлова, яка завжди була з ним поруч.
“Я сприймала дуже важко перший протез, який не був остеоінтегративним. Я дивилася на чоловіка і думала, що це інша людина. Але коли поставили остеоінтегративний протез, я почала відчувати, що мій Ігор повернувся. Це дивне відчуття, воно якесь фізичне. Я не знаю, але плакала я саме від того, як він стояв, це було по-іншому, абсолютно. І майбутнє знову стало переді мною, до цього був бій”, — поділилася жінка.
Такий спосіб протезування лікарі вважають найкращим для людей, які втратили обидві ноги. Остеоінтегративний протез, на відміну від класичного, більш мобільний і функціональний. У світі було зроблено всього 1 400 таких операцій.
“Це надзвичайно складна операція, такою технікою володіють тільки в кількох країнах, це Австралія, Америка, Німеччина і ми. Досвіду такого немає ні в кого, ми першими в Україні навчилися. Зараз ще підучимося аналог цих протезів ставити, як це роблять у Німеччині. Тому що ми повинні бачити, як одні ставлять, як інші ставлять, і потім вибрати продукт, який будемо ставити в Україні”, — повідомив генеральний директор Першого медоб’єднання Львова Олег Самчук.
Першу в Україні операцію з остеоінтеграції львівським хірургам допоміг зробити австралійський професор, ортопед-травматолог Муньєд Аль Мудеріс — справжній гуру в цій справі, який здійснив уже близько 900 таких операцій у всьому світі.
“В Україні зараз дуже багато ампутацій, на жаль. Це дуже сумно, тому що ваша країна захоплена злими силами, ця війна перетворюється на війну на виснаження. І таких випадків буде тільки більше. Тому дуже важливо для України зараз мати можливість проводити такі операції. Одна з головних переваг остеоінтеграції полягає в тому, що пацієнт може відчувати під час ходьби. Вони можуть розрізняти поверхні, наприклад, якщо ходять по траві, вони можуть відчувати м’якість трави, якщо ступають на сторонні предмети, вони можуть це відчути”, — розповів він.
Нині Ігор ходить на нових протезах із милицями, а після завершення реабілітації зможе вести активний спосіб життя без обмежень. Чоловік навіть спробував самостійно керувати автомобілем.
Львівські лікарі встановили подібні імпланти трьом пацієнтам. Загалом через війну вже понад 10 тисяч українців потребують протезування.
Читайте також: Біонічний протез встановили воїну ЗСУ в Україні — історія захисника, який повернувся на фронт (ВІДЕО)