Без паралельного імпорту та імпортозаміщення: Росія втрачає союзників в обході санкцій — думка Уса

Іван Ус. Скриншот: uatv.ua

Росії буде складно обійтися без імпортозаміщення. Промисловість РФ нездатна забезпечувати потреби країни. Про це сьогодні, 13 червня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив кандидат економічних наук, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус.

“Сподіваюся, гарний жарт, що в Російській Федерації імпортозаміщення було тільки на папері, яке полягало в тому, що на чіпи, зроблені в Тайвані, клеїли наліпку “Зроблено в Росії” і все. Дійсно для Росії дуже складно буде обійтися без імпортозаміщення як такого просто тому, що своя промисловість не дає цих можливостей”, — сказав він.

За словами економіста, імпортозаміщення в Росії — профанація, а не що-небудь інше. Бюджет країни таке імпортозаміщення поповнює незначною мірою, воно дає певні суми, але й близько не ті, що були раніше, які давали змогу робити попередні виробничі потужності Росії.

Також експерт прокоментував інформацію, що Казахстан у квітні заблокував паралельний імпорт до Росії. Там створили складнощі, які фактично закрили кордон для постачальників. А як повідомляють “Известия”, раніше через цю країну йшов основний потік підсанкційних товарів.

“Казахстан спочатку начебто як країна, що входить до єдиного економічного простору з Російською Федерацією, але водночас Казахстан — це країна, яка, на відміну від тієї самої Білорусі, має й інших близьких собі країн: Китай і Туреччину. Не думаю, що Казахстан захоче ближчої інтеграції з Росією. І навіть нещодавня відповідь президента Токаєва президенту Лукашенку про те, що “навіщо нам ядерна зброя? Я сприймаю ваші фрази як жарти”. По суті, це була дуже жорстка відповідь стосовно того, що Казахстан не збирається йти на створення союзної держави з РФ, у Казахстану є свої можливості та своя економіка”, — вважає Ус.

Він нагадав, що ще задовго до повномасштабної війни була ідея створення торговельного маршруту в обхід РФ з використанням Китаю, Казахстану, Каспійського моря, Азербайджану, Грузії, Туреччини. Цей варіант опрацьовували. На думку Уса, це питання з порядку денного не знято, країни думають над цим.

“Щодо інших варіантів, Казахстан через те, що велика територія близько з Росією, звичайно, був у пріоритеті. Але знову-таки ми пам’ятаємо про заяву Токаєва стосовно невизнання, як він тоді сказав, Донецька і Луганська, він навіть не використовував найменування, які Російська Федерація надає цим регіонам. І це була теж демонстрація небажання Китаю і Казахстану, оскільки багато хто тоді сприйняв, що Китай став за цією заявою, йти на сильнішу підтримку Росії”, — каже кандидат економічних наук.

Він додав, що варіанти у РФ ще є, але вони зменшуються.

“Навіть Об’єднані Арабські Емірати, які часто використовуються для обходження санкцій, паралельного імпорту. Я нагадаю, що другий емірат цієї країни Дубаї кілька місяців тому вже заявив про те, що окремий банк цього емірату ретельно також відстежуватиме інвестиційні рахунки громадян Росії, пов’язаних із Росією людей, відповідно, прибуток від цих інвестиційних рахунків не нараховуватиметься цим громадянам, і він, по суті, заморожується. Це вже був сигнал того, що ОАЕ також нехай і не швидко, але мають намір дрейфувати в бік країн, як заведено казати, колективного Заходу, хоча і Японія належить до них. Тут я б назвав інший термін країн — які живуть на принципі домінації права. Тож тут у Росії все менше і менше союзників. І я думаю, що певні люди в уряді РФ це розуміють. Але вже, коли вплутався в цю бійку, дуже складно зупинитися. Але з іншого боку, якщо не зупинитися, то можна тихо й повільно йти до прірви, спостерігаємо цю ситуацію”, — резюмував Іван Ус.

Читайте також: Імпортозаміщення ліків завжди було в Росії міфом, — Курносова

Нагадаємо, раніше Ус заявив, що Росії буде дедалі складніше отримувати мікросхеми й товари за сірими схемами. Бажання продавати товари до РФ у третіх країн буде все менше. Росії доведеться переплачувати за товари, одержувані за сірими схемами. Торгувати з РФ стало небезпечно через ризик потрапити під вторинні санкції.

Прямий ефір