Росії буде дедалі складніше отримувати мікросхеми й товари за сірими схемами. Бажання продавати товари до РФ у третіх країн буде все менше. Росії доведеться переплачувати за товари, одержувані за сірими схемами. Торгувати з РФ стало небезпечно через ризик потрапити під вторинні санкції. Про це сьогодні, 13 червня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив кандидат економічних наук, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус.
“Країни, які зараз потихеньку запроваджують санкції, і раніше відзначалися в тому плані, що вони могли торгувати, можливо, не відкрито певними сірими схемами, але торгувати публічно через використання банківських систем, для них було проблематично. Ба більше, навіть до початку повномасштабної війни неодноразово наголошувалося, що навіть Китай (з погляду Росії — дружня країна), фінансовий сектор Китаю був дуже акуратним з погляду транзакцій у Росію. А зараз наявна інформація показує, що країни, які прекрасно розуміють, що роль Росії в міжнародному фінансовому ринку, як порівняти зі США і Великою Британією, Європейським Союзом, є значно нижчою, вони розуміють, що для добробуту, розвитку їхнього бізнесу, їхнього фінансового і банківського секторів у жодному разі не можна дуже сильно співпрацювати з Росією, тому що вони можуть наразитися на санкції. Вони не хочуть цих санкцій, тому вони обмежують ці транзакції”, — сказав він.
Це призводить до того, як пояснює експерт, що для Росії дедалі складніше і складніше буде отримувати необхідні їй мікросхеми й товари.
“Просто тому, що продавці замислюватимуться перед тим, а чи варто продати, оскільки гроші, які вони могли б отримати, їм буде дуже складно пояснити регулювальним органам, звідки вони взялися. Бо якщо говорити про відкриту схему, тоді зрозуміло, вся інформація надається. Коли робити обхідними шляхами, то гіпотетично це можливо, але це означає значно менші потоки цих товарів для Росії просто тому, що бажання продавати буде меншим, ніж воно було раніше”, — каже Ус.
Водночас, як зазначає економіст, у Росії все-таки були накопичені певні запаси мікросхем.
“Треба розуміти, що одна з проблем, з якими, зокрема, ми зараз стикаємося, що певні товари, певні мікросхеми в Росії все-таки були накопичені. Друге питання, що будь-яке введення обмежень навряд чи призведе до того, що ці товари перестануть постачатися на російський ринок, але однозначно призведе до їхнього подорожчання. Оскільки будь-яке обходження санкцій означає, що їхня вартість зросте. Насамперед це веде до того, що Росії доведеться переплачувати за безліч товарів, які вона звикла купувати на ринку до початку повномасштабної війни. А коли ти переплачуєш, необхідно мати ресурси для того, щоб закуповувати те, що треба”, — розповів він.
Але варто зважати на те, що російська економіка, яка ще 2022 року була 11-ю економікою світу, зараз із профіцитної перетворилася на дефіцитну.
“І коли твоя економіка дефіцитна, це означає, що ресурсів не так багато. І це призводитиме до того, що Росії доведеться на певному етапі визначатися, що вона хоче. Вона хоче закуповувати ці товари й продовжувати, відповідно, агресивну війну. Або зберегти більш-менш нормальне становище своїх громадян. І мені здається, що Росія змушена буде жертвувати своїми, принаймні віддаленими суб’єктами федерації, їхнім економічним добробутом, просто тому, що вплуталася в цю війну, яка їй дедалі більше і більше коштує”, — додав Іван Ус.
На думку економіста, наступні пакети санкцій Євросоюзу міститимуть елементи експортного контролю та жорстке покарання за зміну кодів товарів.
Читайте також: Схеми обходу антиросійських санкцій виникають через обмежену кількість країн, які їх підтримують, — Бураковський
Як повідомлялося раніше, схему паралельного імпорту електроніки запустили в Росії ще навесні торік, коли було запроваджено перші пакети антиросійських санкцій. За цією схемою ритейлери закуповують товар не безпосередньо у дистриб’юторів виробника, а в інших продавців із самостійним імпортом до Росії. Схему оплати таких постачань також було відпрацьовано — гроші проводили через банки зі списку так званих дружніх країн. Однак зараз процедура обходу санкцій почала давати збій. Вірменські, казахські та гонконзькі банки через ризик санкцій почали блокувати оплату за товарною номенклатурою за сервери, мікросхеми, процесори, телеком-обладнання та іншу електроніку для юросіб з Росії.