Екологічні наслідки теракту на Каховській ГЕС — розбір експертів

Фото: s.rfi.fr

Завдані внаслідок підриву росіянами Каховської ГЕС збитки для екології Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів Україну оцінило у приблизну суму 55 млрд гривень.

Така цифра далеко не остаточна. Екологи вважають, що платити за наслідки доведеться десятиліттями.

Екоцид

У розмові із представниками світової екологічної спільноти президент України Володимир Зеленський назвав Каховське водосховище після підриву росіянами могилою для мільйонів живих істот.

Через знищення дамби затоплено сховища пального, склади з хімікатами, склади з добривами, могильники тварин, з них щонайменше два — із сибіркою. Обидва — на тимчасово окупованій території. Що з ними зараз, невідомо. Стоки з нецентралізованої каналізації також у воді.

“Кількість екосистем, які знищені чи поставлені на межу вимирання цим російським терактом, уже обчислюється тисячами. Понад 50 тисяч гектарів лісів затоплено, і щонайменше половина з них загине. Десятки тисяч птахів і щонайменше двадцять тисяч диких тварин під загрозою загибелі. Очевидно, що Каховське водосховище перетворено на велику могилу для мільйонів живих істот”, — зазначив президент.

Внаслідок підриву російськими окупантами Каховської гідроелектростанції (ГЕС) близько тонни риби загинуло в районі села Мар’янське Дніпропетровської області. Щоб запобігти поширенню інфекцій, рибу з берегової лінії жителі цього населеного пункту збирали вручну.

Загрозу епідемії несе із собою сміття, яке приносить із водою на пляжі Чорного моря Одеської області. Проте влада просить громадян не поспішати прибирати його самостійно, оскільки серед уламків будинків, побутової техніки, тіл тварин можуть бути і вибухонебезпечні речовини. Нині тут працюють фахівці.

За даними Міністерства аграрної політики, лише на правому березі Дніпра затоплено 10 тисяч гектарів сільськогосподарських земель, і після сходу води доведеться відновлювати ґрунт та понад 30 систем зрошення. Передбачається, що зробити це швидко не вийде.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що Україна вже домовилася зі Світовим банком про швидку оцінку збитків та потреб спільно з міжнародними партнерами.

“Це виклики, на які Україна та партнери повинні реагувати синхронно. Ми говоримо не про втрати України, ми говоримо про втрати Європи. Відлуння теракту на Каховській ГЕС докотиться до всіх куточків континенту, тому загальні загрози потребують спільних дій”, зазначив Шмигаль.

Екологічні наслідки можуть відчути всі країни, що мають вихід на Чорне море.

Розбір експертів

Детальніше про можливі екологічні наслідки від вибуху Каховської ГЕС — в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили:

  • Олександр Краснолуцький, перший заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів України;
  • Євген Хлобистов, професор кафедри екології Національного університету “Києво-Могилянська академія”, експерт Кримськотатарського Ресурсного Центру;
  • Владислав Балинський, еколог, голова ГО „Зелений лист”;
  • Роман Головня, керівник гуманітарного проекту „Херсонський хаб”, ексзаступник міського голови Херсона;
  • Сергій Братчук, речник Одеської ОВА.

ОЛЕКСАНДР КРАСНОЛУЦЬКИЙ: Оцінити збитки зможемо лише після сходу води

— Схід води нестиме серйозні екологічні наслідки, оскільки у зв’язку з тим, що вода піднялася, було вимито каналізацію, розмито склади побутових відходів, нафтопродукти потрапили у воду. Все це осідатиме, просочуватиметься в ґрунт. Ми будемо отримувати територію, яка може бути на багато років непридатна для використання.

Крім того, підтоплено великі території, де були тварини, які загинули. Після відходу води померлі тварини розкладатимуться. Це призведе до забруднення води та ґрунту. Тому на сьогоднішній день у нас серйозна проблема.

Ця проблема ще більша в тому, що більшість затопленої території — це лівий берег Дніпра. Це непідконтрольна сьогодні уряду України територія. Вона контролюється російськими терористами. Що там відбувається? Які процеси? Як можна стабілізувати ситуацію? Поняття у нас дуже приблизне.

Найбільша з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну екологічна катастрофа матиме наслідки не лише для України. Буде торкатися акваторії Чорного моря та всього Чорноморського регіону.

Річка Дніпро впадає у Чорне море. Відповідно, із цією водою туди піде прісноводна риба, яка загинула під час потопу. І коли прісна вода змішуватиметься з морською, то прісноводна риба, яка зноситиметься туди, теж загине.

Вода змиває сільгоспземлі, які використовувалися для вирощування сільгосппродукції, і змиватиме їх далі. Там використовувалися агрохімікати, які теж потрапили у воду та прийдуть до Чорного моря. Це буде цвітіння.

Було затоплено національні природні парки. Ці парки створюються для того, щоб зберігати червонокнижних тварин та рослини. Там унікальні види флори та фауни, які ми можемо втратити назавжди, на жаль.

Повністю оцінити збитки ми зможемо лише після того, як зійде велика вода і вчені національних природних парків матимуть доступ до територій, проведуть аналізи та проведуть моніторинг.

Україна працює з міжнародними партнерами щодо напрацювань методик, які існують у міжнародних стандартах для підрахунку збитків навколишньому середовищу. Наші партнери зі США допомагають нам, із Великобританії, ЄС, багато інших країн.

У нас велика надія, що ми притягнемо до відповідальності Росію за ті збитки, яких вона завдала нашому довкіллю цією війною.

ЄВГЕН ХЛОБИСТОВ: Найбільш згубні наслідки пов’язані з епідеміологічною ситуацією

— Найбільш згубні наслідки цього злочину навіть не так пов’язані із загибеллю унікальних природоохоронних систем та об’єктів, як із епідеміологічною ситуацією.

Вода вимиває комунальні системи, каналізаційні системи. Це приватний сектор насамперед. Нам досі невідомо, яка кількість відходів, пов’язаних із сільським господарством, з промисловістю, добривом, там знаходиться… Усі ті речі, які в жодному разі не мали потрапляти у воду.

Більше того, там ще затоплено АЗС. Певна кількість бензину, дизельного палива також може потрапити у воду.

Це все спричиняє величезну небезпеку забруднення води на великому проміжку приблизно від нижньої течії Дніпра до Чорного моря.

Нам потрібно чітко стежити за епідеміологічною ситуацією, постійно моніторити якість води для того, щоб уникнути гіршого.

Мешканці, які сьогодні знаходяться поблизу місця аварії, мають бути вкрай обережними з використанням води з колодязів, якщо навіть вона зараз є.

Для одеситів, швидше за все, цьогорічний курортний сезон ні в якому вигляді не почнеться.

Можливо, це торкнеться і країн, які наші чорноморські сусіди. Болгарія, Румунія… Їм також треба дуже уважно стежити за станом води у Чорному морі.

На ґрунтах навряд чи можна буде найближчим часом вести той вид сільського господарства, той вид рослинництва, який ми до цього проводили багато років.

Нам доведеться кардинально переглянути систему технічних рішень для використання цих територій. Можливо, якісь території ми втратимо назавжди для сільського господарства. Це зв’язано з тим, що структура грунту буде змінена після такого впливу на нього. Плюс до цього ми не знаємо, який обсяг забруднюючих речовин разом із водою осяде на цих ґрунтах.

ВЛАДИСЛАВ БАЛИНСЬКИЙ: На оцінку масштабу екологічної катастрофи знадобляться роки

— З одного боку це забруднення акваторії Чорного моря, причому забруднення планетарного масштабу. З іншого боку, йдеться про знищення найсильнішого природного об’єкта з міжнародним статусом. Я маю на увазі Національний природний парк “Нижньодніпровський”.

І, звичайно, це масовий мор живих біоресурсів, який відбуваються в ложі Каховського водосховища.

Масштаб екологічної катастрофи настільки величезний, що для того, щоб його досконало оцінити, знадобляться роки.

Ця проблема ділиться на кілька етапів. Ми вже бачимо, що зникло.

Тисячі тонн відкладень Каховського водосховища після того, як бурхливим потоком піднялися вгору, стали становити дуже серйозну загрозу. Це те, з чим ми зіткнемося найближчим часом і далі відчуватимемо наслідки, я гадаю, протягом десятиліть.

За тим, як зміниться Чорне море через таке забруднення, доведеться спостерігати в динаміці. Це проблема не лише України, це проблема всіх країн Причорномор’я, як мінімум.

Море швидко рознесе течією відкладення, забруднення, хімічні речовини по берегової лінії. Все це треба моніторити.

Йдеться і про хімічне забруднення — цілий ряд речовин накопичувалися і стікалися з полів і з виробництв — і про бактеріологічне бактеріальне забруднення.

Разом з мулом змивалися скотомогильники, цвинтарі, де, в тому числі, були поховані люди під час різних епідемій: віспи, чуми тощо, змивали вміст вигрібних ям. Все це у вигляді такої органіки, у вигляді цієї жижі зараз стікає до моря досить інтенсивно.

Тобто, крім того, що ми говоримо про екоцид, ми говоримо про загрозу епідемій, і це необхідно вже зараз вживати конкретних заходів.

РОМАН ГОЛОВНЯ: Багато хто ще не скоро зможе повернутися до своєї оселі

— На жаль, через силу течії рівня води, через те, що собою несла вода з погляду сміття, з погляду мулу, з погляду боєприпасів, які потрапили у воду, багато хто ще не скоро зможе повернутися до свого будинку.

Є безліч будинків, які зруйновані повністю, і їх доведеться відбудовувати заново.

Вода повністю змила мінні поля окупантів на лівому березі, які вони готували та обладнали, і змила їхні позиції, змила багато польових складів, які були приготовлені для обстрілів. Це все потрапило у воду, його рознесло з сильною течією, воно загубилося. І це буде дуже серйозна проблема у великих масштабах.

Вся Херсонська область — у системі каналів, які брали воду саме з Каховського водосховища, і цієї води точно не буде, і не буде врожаю, який би міг бути на цих полях.

Усі нечистоти, усі вигрібні ями, що знаходилися у приватних секторах, — вони всі затоплені, це все пішло житловими забудовами, дворами людей. Це санітарно-гігієнічні питання, епідеміологічне питання, які слід вирішувати.

СЕРГІЙ БРАТЧУК: Якість води відстежується чи не щогодини

— Сьогодні ми можемо говорити, що приб’ються до берега протитанкові міни, протипіхотні міни, різного виду боєприпаси. За тією інформацією, яку маємо, з лівого берега Дніпра змиваються цілі мінні поля російської армії.

І зрозуміло, що ці міни несе сюди. Щось, звичайно, осяде на дно, проте щось може виявитися і в нас тут.

Вже одну протидесантну міну було знищено. Слава богу, що її вчасно виявили, бо коли йде таке накопичення сміття, дуже складно побачити саме таку міну.

Це гори сміття, що прибувають. Зрозуміло, що про купання не може йтися. Дозволю собі процитувати знайомого еколога, який сказав: “По лінії моря сьогодні знак рівності ставимо на рівні ідіотизму”.

Сміття дуже багато, і цілком імовірна поява різних інфекцій, розвиток різних інфекцій саме у Чорному морі.

Море сьогодні небезпечне. Воно таїть у собі і вибухові речовини, і звичайні, і незвичайне сміття.

Кількість забору води для перевірки якості морської води, в тому числі просто збільшилася в рази. Відстежується буквально чи не щогодини.

Прямий ефір