Пропаганда з Москви десятиріччями впливала на країни Європейського Союзу, і боротися із нею почали всерйоз не так давно. Сьогодні європейці переймають досвід України у виявленні дезінформації, і підтримують український Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Про це в інтерв’ю телеканалу FREEДOM заявив Матті Маасікас, посол ЄС, голова Представництва ЄС в Україні.
“У цьому питанні ЄС дійсно дуже повільно стартував. Я добре пам’ятаю, коли представляв Естонію в ЄС у Брюсселі. І в 2013-2014 роках деякі країни постійно порушували питання про російську пропаганду. Інші члени, особливо в західній частині ЄС, не відчували, що це їх зачіпає. Вони думали, що перебувають занадто далеко, і в них не так багато зв’язків із цим”, — каже він.
Він зазначив, що пізніше були випадки, наприклад, коли президент Франції Еммануель Макрон після своєї першої перемоги на виборах у 2017 році публічно заявив, що Росія хотіла вплинути на ці вибори та їхній результат.
“І сьогодні немає абсолютно жодних сумнівів, жодних розбіжностей, що російська пропаганда або російська інформаційна війна впливає на всіх нас і націлена на всіх нас. Нам необхідно з цим боротися”, — зазначив він.
За словами Маасікаса, у Європейській службі зовнішніх дій є спеціальний центр, який бореться з російською дезінформацією.
“Є механізми оповіщення, які діють в інституціях ЄС, і держави-члени можуть заявляти, коли вони бачать випадки дезінформації. Звичайно, ми робимо це разом з українцями. В України є дуже сильний досвід у цій галузі. Тому ми добре працюємо разом. Ми підтримуємо державний Центр стратегічної інформації”, — розповів він.
Посол ЄС повідомив, що дев’ять російських каналів і ЗМІ та десятки пропагандистів уже потрапили під санкції ЄС.
“Ось як ми боремося з цією дезінформацією. Але це щоденна робота, на постійній основі”, — акцентував Матті Маасікас.
Докладніше читайте в інтерв’ю: Україна на шляху до ЄС, роспропаганда в Європі та дія санкцій на економіку Росії: інтерв’ю з послом Євросоюзу в Україні Матті Маасікасом
На думку експерта із комунікацій Міжнародного центру протидії російській агресії Дмитра Громакова, українці можуть протистояти російській пропаганді завдяки наявності власної думки, доступу до інформації та експертних оцінок. Головна “пігулка” — образи майбутнього: той, який мають українці, і той, який пропонує російська пропаганда.