Україна за підсумками саміту у Вільнюсі має отримати міцні гарантії безпеки. Це — прийнятний для Києва проміжний етап вступу до НАТО. На думку західних політиків, Україні необхідно надати гарантії на цьому етапі війни, аби підтвердити тезу союзників — НАТО чекає на Україну в Альянсі. Детальніше про адженду Вільнюського саміту — у включенні спеціального кореспондента каналу іномовлення України FREEДОМ в Європі Віталія Сизова.
Зараз НАТО, як організація, так і окремі країни блоку, підтримують Україну. Але обсяг цієї допомоги нефіксований, нефіксовані терміни поставок і номенклатура. І, вочевидь, Вільнюський саміт внесе ясність у те, як працюватиме весь цей величезний механізм, зазначив Сизов.
Колишній заступник генерального секретаря НАТО Александр Вершбоу пояснив, який вигляд могли би мати гарантії безпеки, які очікує отримати Україна.
“Спільний формат — це інституалізувати те, що ми вже робимо з Україною, беручи до уваги перспективу. І Україна могла б отримати все необхідне для того, щоб присікти будь-яку можливу зовнішню загрозу з боку Росії чи будь-кого іншого. Це було б проміжною формою гарантій безпеки до того часу, коли членство в НАТО стане можливим, що вказувало б на те, що прекрасні гарантії відповідно до статті 5 договору НАТО досяжні”, — сказав Вершбоу.
Своє бачення озвучив і колишній генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен. Британська газета The Guardian пише, що у нього є чітке розуміння того, чого насамперед потребує Україна.
“Вкрай важливо, щоб Україна отримала письмові гарантії безпеки, бажано до саміту, але поза межами НАТО. Вони повинні охоплювати обмін розвідувальними даними, спільні тренування з Україною, розширення виробництва боєприпасів, сумісність із НАТО і постачання озброєнь, достатніх для стримування Росії від подальшого нападу”, — заявив колишній генсек Північноатлантичного альянсу.
Проте, за словами Расмуссена, Україні все ж варто надати план щодо членства в НАТО, незважаючи на те, що країна перебуває у стані війни. Адже якщо цього не зробити, то виходить, що Путін блокує вступ України.
Хоча всі члени НАТО, генсек Єнс Столтенберг каже, що двері відчинені й не Москві вирішувати питання розширення Альянсу.
Найголовніші, ймовірно, фінальні переговори щодо гарантій безпеки для України відбудуться, за словами журналіста, завтра, 12 червня. У Парижі зустрінуться президент Франції Еммануель Макарон, канцлер Німеччини Олаф Шольц і лідер Польщі Анджей Дуда.
“Це буде зустріч у форматі так званого Веймарського трикутника. Варто зауважити, що цей формат, коли тільки створювався, був спрямований на те, щоби підтримати Польщу на її шляху до НАТО”, — зазначив Сизов.
На порядку денному зустрічі — “обговорення гарантій безпеки, які можна дати Україні в довгостроковій перспективі, щоби гарантувати її суверенітет і територіальну цілісність”.
Кореспондент також нагадав, що не так давно Макрон закликав долучити Україну до загальної архітектури безпеки.
“Якщо ми хочемо надійного міцного миру, якщо ми хочемо мати вплив на Росію, і якщо ми хочемо користуватися довірою українців, ми повинні дати Україні засоби для запобігання будь-якій додатковій агресії. І ми повинні включити Україну в структуру, в надійну архітектуру безпеки, зокрема для нас самих”, — заявив лідер Франції.
Читайте також: 4-та стаття НАТО і не тільки: що можуть запропонувати Україні союзники на Вільнюському саміті (ВІДЕО)