206 тис. онлайн-ресурсів було заблоковано в Росії з початку повномасштабного вторгнення. Причина — розміщення правдивої інформації про війну проти України, в окремих випадках — заклики виходити на вулиці, повідомляє FREEДОМ.
Контроль за інфополем був першою сходинкою у розвитку сьогоднішньої путінської диктатури. Посилення контролю не зупинялося ані на день. Якщо на початку “нульових” Москва підкорила собі найбільші телеканали, то сьогодні ціллю стали соціальні мережі. У Росії вже повністю заборонено Facebook, Instagram, Twitter, Medium та месенджер WhatsApp. Наступним може стати YouTube, адже багато популярних російських проєктів переходять до мережі “Вконтакте”, а чиновники та пропагандисти регулярно натякають на швидке відключення платформи. Наприклад, заблокувати YouTube зі сцени закликав один із блогерів, які підтримують вбивства українців.
“Я сподіваюся, що наша держава за нас помститься. YouTube має бути заблоковано. Гойда!” — заявив російський блогер Стас Васильєв, заблокований в YouTube за підтримку війни.
Під тотальну цензуру потрапляють і окремі незалежні медіа, які говорять правду, а також — правозахисні проєкти. Наприклад, 8 червня заблокували усі сайти “ОВД-інфо”. Ця правозахисна організація надає юридичну допомогу росіянам, які зазнають політичних переслідувань та незаконних затримань. Потрапити на всі заблоковані ресурси можна. Досить просто встановити будь-яку програму VPN, але велика частина росіян не користується таким простим інструментом.
“Ефективність такої примітивної системи цензури в Росії, як заборони доступу до сайтів Роскомнаглядом, яка дуже легко обходиться, є іспитом на громадянськість, який російське суспільство не склало. Воно підтвердило, що є підданими, які чітко приймають під козирок накази згори. Причому, розуміючи чудово, що та інформація, що дається, є брехливою, але діючи за добре відомим російській культурі принципом “чим доведеш?”. Тому росіяни чудово знають, що відбувається, але їм зручно самообманюватися, жити в цій картині світу”, — коментує політолог, співзасновник “Національної платформи стійкості та згуртованості” Олег Саакян.
Більше того є й ті росіяни, які готові активно допомагати режиму у переслідуванні незгодних. Ще минулого літа Роскомнагляд звітував про 144 тис. доносів за перше півріччя 2022 року. За оцінкою колишнього співробітника КДБ СРСР і Служби зовнішньої розвідки Росії Сергія Жирнова, зараз у РФ може бути близько 4,5 млн донощиків, які активно співпрацюють із ФСБ. І така поведінка схвалюється як російською пропагандою, так і владою.
“Якщо громадські діячі реагують на якісь речі й роблять це відкрито, не анонімки пишуть, а ставлять своє прізвище, то це свідчення не стукацтва, не доносництва й не параної 1937 року, а це свідчення, навпаки, громадянського суспільства”, — заявив голова комітету Держдуми РФ з інформаційної політики, інформаційних технологій та зв’язку Олександр Хінштейн в інтерв’ю RTVI.
Чим довше Росія веде агресивну війну проти України, тим більш екстравагантних форм набувають доноси. Наприклад, у тимчасово окупованому Криму пенсіонерка звернулася до поліції, коли побачила на нозі у жінки тату з нібито портретом Степана Бандери. Пізніше з’ясувалося, що це був персонаж серіалу. А в Підмосков’ї жінка поскаржилася поліції на сусіда, який висадив у себе яблуню українського сорту “Слава переможцям”. Британська розвідка пов’язує подібні випадки зі зростанням параноїдальних настроїв у суспільстві.
Читайте також: Пропаганда — звичне середовище для російського громадянина, — Фельштинський
Раніше повідомлялося, що Росія щорічно витрачає десятки мільярдів рублів на пропагандистські фільми, серіали, медіапроєкти та відеоігри — так званий “патріотичний контент”. З початком російського повномасштабного вторгнення в Україну потреба у пропаганді війни в Росії зросла. Згідно з медіадослідженнями, з 2013 року у РФ основний новинний порядок денний — події в Україні. Активно просуваються наративи про нацистів, “першу армію світу”, велич російської нації й про те, що Захід несе небезпеку для Росії.