Білоруський режим причетний до депортації понад 2 тис. дітей з України. Білоруська опозиція оприлюднила доповідь, у якій йшлося, що українських дітей, зокрема це сироти віком 6-15 років, відправляли до так званих санаторіїв на території Білорусі. За словами української влади, передача дітей до Білорусі була незаконною і порушувала Женевські конвенції та статут Міжнародного кримінального суду, повідомляє FREEДОМ.
За даними KibOrg News, щонайменше 2 150 українських дітей відправили в так звані табори відпочинку на території Білорусі. На підтвердження журналісти опублікували документи з поштових листувань окупаційних адміністрацій, де призначений окупантами “перший заступник міністра освіти та науки” Михайло Кушаков звертається до директора-колаборанта школи № 4 з проханням сформувати списки дітей від 6 до 15 років для відправки до табору “Діброва” в Білорусі.
“Восени було вивезено 350 дітей з окупованого Маріуполя в білоруський оздоровчий комплекс “Діброва”. Це все відбувалося за організації фонду Олексія Талая, який, у принципі, займається цим процесом. Усе це було ініційовано самопроголошеним президентом Білорусі Лукашенком. Тобто цей процес тривав щонайменше з осені 2022 року. Також повідомлялося, що за осінь організаторами планується вивезти близько тисячі українських дітей”, — повідомила правова аналітикиня Центру прав людини ZMINA.
Українських дітей також привозили в санаторій “Золоті піски” в Гомельській області, санаторій “Острошицьке містечко” і табір “Діброва” в Мінській. Лукашенко особисто розпорядився про переведення дітей у Білорусь і всіляко сприяв цьому.
“На сьогоднішній день режим Лукашенка вже повністю надав усі свої структури і всю свою територію для того, щоб відбувалися злочини проти громадян України”, — зауважив правозахисник, засновник “Східної правозахисної групи”, директор Інституту стратегічних досліджень і безпеки Павло Лисянський.
В Офісі уповноваженого Верховної Ради з прав людини заявили, що Україна має докази участі Білорусі в депортації українських дітей.
“У нас є підтвердження того, що через територію Білорусі за безпосередньої участі влади Білорусі відбувалося примусове переміщення як українських дітей, цивільних заручників, так і військовополонених”, — зазначив під час брифінгу 31 травня уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.
Тим часом білоруські пропагандисти почали активно використовувати тему українських сиріт, депортованих з окупованої території Донбасу. Наприклад, на національному телебаченні в травні вийшла передача, присвячена темі нібито “відпочинку” українських дітей у Білорусі.
“Ці наративи, які транслює наразі Білорусь, зокрема щодо питання дітей, навіть ось ці аргументи про те, що дітей рятують від обстрілу, дають їм відпочити, вивозять на оздоровлення до таборів та санаторіїв, — це буквально слово в слово те саме, що говорить і російська пропаганда. Це просто дублювання. Ми розуміємо, що той режим, який зараз є в Білорусі, це буквально маріонетковий режим Росії. Тобто повторюється той самий злочин і обґрунтовується він точно так само, як це робить Росія”, — пояснила правова аналітикиня Центру прав людини ZMINA Онисія Синюк.
24 травня Офіс генерального прокурора повідомив, що українські правоохоронці розслідують факти примусового переміщення українських дітей з тимчасово окупованих Росією територій до Білорусі.
“Якщо така сама системність і санкціонованість особисто Лукашенка на ці злочини, то, звичайно, це може бути ордером Міжнародного кримінального суду для Лукашенка за такий самий злочин. А якщо цей злочин буде пов’язаний із тими злочинами, за які отримав ордер Путін, то, звичайно, ордер для Лукашенка — це просто питання часу. Генеральна прокуратура України працює зараз над тим, що саме і як сталося, тому я думаю, що це просто питання часу”, — висловив думку Павло Лисянський.
У березні в Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій заявили, що Росія незаконно вивезла на свою територію принаймні 2 161 сироту. При цьому загальна кількість депортованих дітей може становити близько 150 тисяч. За словами президента України, 371 дитину вже вдалося повернути в Україну.
Читайте також: Хто і як може допомогти Україні повернути вкрадених Росією дітей — думка правозахисника
Нагадуємо, зараз розслідується близько 2 900 злочинів проти українських дітей, пов’язаних з агресією Росії.