Путін не прибув на інавгурацію Ердогана: чого боїться президент РФ — думки експертів

Колаж: glavred.info

3 червня у столиці Туреччини Анкарі відбулася церемонія інавгурації на новий президентський термін глави держави Реджепа Тайїпа Ердогана, який виграв вибори.

Напередодні деякі ЗМІ повідомляли, що на цю подію може приїхати президент РФ Володимир Путін, який покладає великі надії щодо схилення України до територіальних поступок на турецького президента.

Страхи російського президента

Востаннє Путін залишав Росію 19 грудня. Їздив до Білорусі. За межі СНД виїжджав майже рік тому у липні до Ірану.

Через свої злочинні дії Путін виявився буквально замкненим у Росії. З урахуванням частоти його появи на людях, це означає самоізоляцію в кількох резиденціях.

Нагадаємо, що Міжнародний кримінальний суд (МКС) звинувачує Путіна у масовій депортації українських дітей із тимчасово окупованих російською армією територій України. Є ордер на його арешт.

Чекати на арешт у Туреччині російському президентові не варто. Країна не визнає юрисдикції МКС. Однак, на думку аналітиків, Путіна сковує страх бути убитим під час візиту спеціально підготовленими людьми.

З цієї причини Путін відмовився від відвідування саміту Шанхайської організації співробітництва (ШОС) в Індії. Ця країна теж не бере до уваги рішення Гааги.

Є припущення, що Путін не поїде навіть до Китаю, якщо туди перенесуть із ПАР серпневий саміт лідерів країн БРІКС.

Інформація, що Путін поїде з візитом до Ердогана після його інавгурації, також ставиться під сумнів.

Думки експертів

Детальніше про те, що стоїть за відмовою російського президента поїхати до Анкари, і до чого можуть призвести його відмови від закордонних візитів — в ефірі телеканалу телеканалу FREEДОМ говорили:

  • Ігор Семиволос, директор Центру близькосхідних досліджень;
  • Андрій Піонтковський, російський математик та журналіст, політичний діяч;
  • Ольга Курносова, російська політична аналіткиня.

ІГОР СЕМИВОЛОС: Із самого початку було зрозуміло, що Путін не поїде

— Для Путіна ризиковано виїхати до країни НАТО. Навіть попри те, що відносини між Туреччиною та Росією мають особливий статус. Ердоган, звичайно ж, не допустив би жодних арештів Путіна чи чогось подібного.

Але крім Ердогана у Туреччині існують різні групи. Побоюючись за своє життя, побоюючись за свою свободу і ще там низку причин, Путін відмовився їхати.

Це було прогнозовано із самого початку. Практично з того моменту, коли почали говорити про те, що Путін поїде. Було зрозуміло, що він не поїде.

Сама інавгурація — це, звичайно, річ важлива для турків, але це таке дипломатичне політичне дійство, в якому не обов’язково присутність перших осіб.

Історія, яку поширюють турецькі ЗМІ про те, що Путін приїде до Туреччини після інавгурації, і про можливу зустріч Путіна та Зеленського за посередництвом Ердогана, є досить ілюзорною. Навряд чи взагалі за цих умов така зустріч можлива. І Путін до Туреччини, звісно, не поїде.

Ердоган, безперечно, виявить зовнішньополітичні ініціативи. Але мені здається, що станом на зараз навряд чи турки готові будуть виступати посередниками. Українці досить чітко й однозначно заявили про те, за яких умов можуть відбутися ці переговори. Тому оскільки ці умови не створені, навряд чи можна буде очікувати від турків якихось негайних ініціатив.

АНДРІЙ ПІОНТКОВСЬКИЙ: Президенту РФ не до подорожей

— Путін патологічно ставиться до питань власної безпеки. Досі, хоч уже давно скінчилася ця пандемія коронавірусу, він на зустрічах зі своїм найближчим оточенням тримає за столом дистанцію 10 метрів.

Ордер на арешт міжнародного суду справив приголомшливе враження. Безпечно Путін почувається лише в межах свого великого бункера. Він дуже боягузлива людина.

Путін не лише не поїхав до Туреччини, а й на ШОС. Він програє тут уже безпосередньо Зеленському. Зеленський, як ми всі знаємо, мав досить конструктивну зустріч із прем’єр-міністром Індії Моді на полях “великої сімки” в Японії.

І після цього риторика офіційних заяв щодо російсько-української війни дещо змістилася. Вже абсолютно немає натяку на спільні погляди з Росією.

Путіну зараз не до візитів навіть у межах країни. На наших очах розгортається дуже серйозна внутрішньополітична боротьба у кремлівській верхівці, взагалі, у військово-політичній спільноті. І тут я не можу погодитися з таким трактуванням, що Путін все контролює.

У Путіна зараз дуже тяжка ситуація. І йому не до подорожей — ні світом, ні Російською Федерацією.

ОЛЬГА КУРНОСОВА: Кілька країн спроможні організувати ліквідацію Путіна

— Не думаю, що Ердоган виконав би ордер МКС. І в цьому сенсі Путін має намір приїхати до Туреччини, але пізніше.

Путін просто боїться великих заходів, тому що на великих заходах може статися щось. І ФСО не зможе забезпечити його охорону. Тому що так його охороняти, як вони його охороняють у Москві, звичайно ж, у Туреччині вони не можуть.

Насамперед — це просто така моторошна абсолютно боязнь за власне життя. Путін трясеться за нього. І найбільше у світі він боїться саме того, що його ліквідують.

Взагалі, якщо ми подивимося, останнім часом із Росії Путін нікуди не виїжджає. Страх за власне життя його переслідує, гадаю, навіть уві сні. Особливо він посилився після атаки дронів.

На великий захід він не ризикне приїхати навіть до Китаю. І тут питання не Римського статуту, тому що, за великим рахунком, якщо ми подивимося на історію партнерів Міжнародного кримінального суду, ми побачимо, що більшість глав держав не були доставлені до Гааги, поки вони залишалися главами держав.

Є певна суперечність між ордером суду та дипломатичним імунітетом глави держави. Зазвичай таки дипломатичний імунітет зберігається.

Диверсійних груп, які можуть його ліквідувати, я думаю, він боїться більше за смерть, тому що він розуміє, що талановитих професійних людей, які хочуть його ліквідації, достатньо в цьому світі. Принаймні кілька країн у світі спроможні організувати його ліквідацію.

Прямий ефір