Переважна більшість російського суспільства не відчуває почуття провини та сорому за політику, яку веде президент Росії Володимир Путін. Таку думку сьогодні, 2 червня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив кандидат психологічних наук Дмитро Попов.
“Колективна свідомість суспільства Росії перебуває на дуже плачевній стадії. Я проаналізував те, що зараз відбувається в Росії у психологів і зв’язався з психологами з Білорусії. Вони розповіли, що, на жаль, за час путінської агресії в Україні жодна людина не звернулася до психолога з приводу почуття провини або сорому за дії Білорусії або Росії. Але до них же звернулися інші особи, які відчувають тривожність і страх, тому що російськомовних дуже стали погано сприймати в Європі”, — зазначив він.
Експерт упевнений, що саме ті, хто відчувають почуття провини та сорому зможуть побудувати демократію в Росії та Білорусі.
“Переважна більшість населення Російської Федерації та Білорусії перебуває поза зоною провини та сорому. І до того ж частина тих, хто відчуває провину і сором — це люди не втрачені. Провина — особиста емоція, тобто докори сумління за щось зроблене або не зроблене, що принесло шкоду. А сором — це соціальна моральна емоція, яка передбачає відчуття невідповідності нормам чи настановам суспільства, яке людина для себе вважає основним. І, на мій погляд, ті люди, які відчувають зараз провину або сором — це ті люди, на яких будується майбутня Російська демократична держава, ну і Білоруська”, — сказав він.
Змінити думку росіян і вплинути на їхню свідомість можливо за допомогою засобів масової інформації, інтернету та культури.
“Щойно Росія підпише акт капітуляції, після цього увімкнеться машина телебачення, інтернету, кіно… Там будуть масово говорити, що “Путін сволота, скотина, нам шкода, що він був при владі й ми всі помилялися, підтримуючи його”. Я думаю, що це все займе роки. Але ми з цим зможемо впоратися. Єдине, у чому я впевнений, що абсолютно не підлягають корекції та будь-якій терапії ті громадяни, які народилися і відбулися як громадяни Радянського Союзу у РФ. Грубо кажучи, до 1975-го року народження”, — вважає Попов.
Читайте також: Країна доносів: у Росію повернулася практика “стукацтва” (ВІДЕО)