Перемогу на виборах президента Туреччини здобув Реджеп Ердоган. Його конкурентом у другому турі був лідер опозиції Кемаль Киличдароглу. Другий тур виборів президента Туреччини проходив спокійно, градус напруги, який би був у першому, вже спав, хоч протистояння і залишалося жорстким. Деталі виборчого процесу розповів в ексклюзивному матеріалі зі Стамбула спеціальний кореспондент каналу іномовлення України FREEДОМ в Європі Віталій Сизов.
Напередодні волевиявлення народу в країні не було так званого дня тиші — кандидати проводили активну агітацію.
За підсумками першого туру Ердоган набрав майже 50% голосів, цього було мало для того, щоб забезпечити перемогу в одному турі. Хоча чинний президент забезпечив собі серйозний відрив від конкурента Киличдароглу — опозиціонер отримав майже на 5% менше.
Ердоган обіймає посаду президента вже майже 10 років і ще більше він перебуває у верховній владі Туреччини. До цього він був і прем’єром, і мером найбільшого міста Стамбула. За Ердогана закликав голосувати кандидат, який посів у першому турі третє місце, Сінан Оган. Його результат був трохи більшим за 5%.
“Чому ці вибори такі важливі для України? Туреччина — один із ключових геополітичних гравців у регіоні й активно залучена в різні переговори, пов’язані з російським вторгненням в Україну. Вона один з учасників й промоутер так званої зернової угоди, яка забезпечує вивезення української сільгосппродукції з чорноморських портів”, — сказав Сизов.
У Туреччині під час виборів відбуваються масові мітинги, люди висловлюють свою думку.
“Стамбул традиційно поділений не тільки географічно, а й за політичними пристрастями. Південна частина й азійська частина міста, вони традиційно більш консервативні та підтримують чинного президента. Водночас північна частина, вона більш світська, і схильна підтримувати кандидата від опозиції. Не дивно, що чинний президент Ердоган завершив свою виборчу кампанію мітингом у стамбульському районі Бейкоз. Це якраз азійська частина. Він закликав своїх виборців знову підтримати його та доробити те, що вони не завершили в першому турі виборів”, — розповів Сизов.
Головний опозиціонер Киличдароглу завершував свою кампанію в Анкарі. Там він говорив про важливість дотримання прав жінок.
У день виборів у Туреччині виборчі дільниці були відкриті з 08:00 до 17:00. У країні був справжній день тиші, закриті всі розважальні заклади. Другий тур виборів проходив більш-менш спокійно, градус напруги в суспільстві спав. На виборчій дільниці в азіатській частині Стамбула, де традиційно голосує Ердоган, зібралася величезна черга, що засвідчило ажіотаж на цих виборах у зв’язку з жорстким протистоянням кандидатів.
У день виборів чинний президент Туреччини говорив про те, наскільки важлива демократія, і про те, що вибори — це прояв демократії в країні.
“На президентських виборах у демократичному житті Туреччини ми вперше спостерігаємо таке голосування. Немає жодної іншої країни у світовій історії, де явка виборців становила б майже 90%. Туреччина уособлює демократію, і я вірю, що так буде і сьогодні. Молю Бога, щоб вибори були на користь нашій країні та нації”, — сказав Ердоган.
Такі заяви Ердогана не випадкові, адже його часто звинувачують в авторитаризмі. А ось його головний опонент, навпаки, говорив про те, що демократії зараз у Туреччині не вистачає, і її необхідно повернути в цю країну.
“Запрошую всіх проголосувати, щоб нарешті в нашу країну прийшли справжня демократія і свобода, щоб позбутися гноблення і авторитарного режиму”, — сказав Киличдароглу.
Ердоган проголосував досить швидко, набагато більше часу пішло на спілкування з прихильниками. Тут він роздавав подарунки і навіть дарував гроші — у турецькій політичній культурі це допустимо.
“Через кілька годин після голосування почали надходити перші дані про його результати. І чинний президент Реджеп Ердоган заявив про свою перемогу. Також із перемогою його привітали деякі лідери країн, союзних Туреччині. А ще за кілька годин із заявою виступив головний опозиціонер Кемаль Киличдароглу. Він прямо не визнав свою поразку, але заявив, що вибори були найнесправедливішими за останні роки, і він і далі боротиметься за демократію. Через деякий час Ердогана з перемогою почали вітати і лідери найбільших європейських країн”, — сказав Сизов.
За підсумками голосування Ердоган отримав трохи більше ніж 52% голосів, а головний опозиціонер Киличдароглу — трохи менше ніж 48%.
Читайте також: Для України перемога Ердогана більш бажана — думка