США можуть почати й швидко провести процес передачі Україні заморожених активів Російської Федерації, але основні російські кошти зберігаються в Європі. Про це сьогодні, 24 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав професор, ректор Міжнародного інституту бізнесу, банкір та економіст Олександр Савченко.
“Вся надія, що Сполучені Штати першими почнуть цей процес. Але, на жаль, гроші Росії переважно зберігаються в Європейському Союзі, тобто в євро їх значно більше, ніж у доларах. Але, з усім тим, Штати повинні почати, і вони це можуть зробити дуже швидко, ну, буквально місяць. Усе в їхніх руках, у них усе відпрацьовано, механізм від заморожування, конфіскації, а потім передання цих грошей, наприклад, уряду в Україну або в спеціальний фонд, який займатиметься відновленням України”, — сказав він.
Савченко констатував, що з Європейським Союзом ситуація дещо складніша.
“Тут потрібно ухвалити рішення на рівні Європейського Союзу, випустити кілька директив. І, можливо, потрібно піти на нові закони в деяких країнах… Тут процес може розтягнутися до року, якщо йти юридичним таким усім ланцюжком, однак його треба починати”, — сказав він.
Економіст зазначив, що Євросоюз має відпрацювати бездоганні економічні механізми, які неможливо було б оскаржити в судах.
На його думку, ситуація з передачею заморожених активів на відбудову України значно б спростилася, якби у США та ЄС Росію офіційно визнали державою, яка сприяє тероризму.
“У цьому випадку без жодних проблем гроші терористів, майно терористів підлягає конфіскації”, — наголосив Савченко, додавши, що це винятково політичне рішення.
Він не виключає, що країни Заходу хочуть передати заморожені російські активи вже після закінчення війни.
“Не приховую, що не всі гроші можуть бути спрямовані на економіку України, а частина грошей може піти на компенсацію втрат і європейських, і американських компаній, які виходили й виходять із Росії. Там втрати колосальні — вже до 100 млрд доларів наближаються. Плюс не вироблений ще механізм репарації”, — сказав Савченко.
Економіст вважає, що основним механізмом репарації могли б бути спеціальні ціни на нафту та на газ.
Читайте також: Як Україні можна отримати заморожені кошти РФ — механізми назвав бельгійський адвокат
Нагадаємо, завдані Україні внаслідок російської агресії збитки становлять понад 400 млрд доларів. Ця цифра ґрунтується на оцінці Світового банку і враховує лише збитки, яких завдано підконтрольним Україні територіям.
В оцінку збитків, зокрема, входять руйнування енергетичної та транспортної інфраструктури, шкода, завдана екології, об’єктам охорони здоров’я та культури.
На сьогодні загальний обсяг заблокованих на Заході російських резервів становить 300 млрд доларів. Близько двох третин суми становлять заморожені активи російського Центробанку. Найбільша сума — 191 млрд євро — зберігається в Бельгії.
Розробити механізм передачі підсанкційних активів для реконструкції та відновлення України Єврорада доручила Єврокомісії (ЄК) 21 жовтня 2022 року.